aktualizacja 

To nie science fiction. Naukowcy zbudowali robota jak z "Terminatora 2"

2

Naukowcy z Chin i USA zaprojektowali robota z płynnego metalu, który może odwracalnie przechodzić ze stanu ciekłego do stałego. W jednym w eksperymentów 10-milimetrowy robot, w kształcie człowieka, mógł z łatwością upłynnić się, aby uciec z klatki, w której został umieszczony. Jak przewidują twórcy, ta technologia może być wykorzystywana w medycynie lub do dostarczania leków.

To nie science fiction. Naukowcy zbudowali robota jak z "Terminatora 2"
Nowy robot o zmiennym kształcie. (YouTube)

Naukowcy od lat opracowują roboty, które potrafią zmieniać kształty i są wykonane z konkretnych metali. Podczas gdy znane nam do tej pory roboty mają twardą i sztywną konstrukcję, te nowsze są bardzo elastyczne, ale delikatne.

Robot o zmiennym kształcie

Pomysł został zainspirowany ogórkami morskimi — zwierzętami, które mogą bardzo szybko zmienić swój kształt i twardość, a cały proces potrafią odwrócić.

Robot składa się z galu, miękkiego metalu, który topi się w niskiej temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Znajdują się w nim mikroskopijne, magnetyczne cząstki, które pod wpływem zmiennego pola magnetycznego nagrzewają się i topią gal. W związku z tym zewnętrzne pole magnetyczne steruje kierunkiem płynnego metalu. Dzięki temu robot może się poruszać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Olejnik przyznaje, że zrobiło jej się przykro. "Nie da się nas podzielić"
Cząstki magnetyczne dają robotom mobilność i zdolność do poruszania się pod wpływem pola magnetycznego - powiedział Carmel Majidi z Carnegie Mellon University.

Gal po schłodzeniu może przyjąć inny kształt. W badaniu zauważono, że podobne roboty "przeskakiwały miniaturowe przeszkody, wspinały się po ścianach, a nawet dzieliły na pół, aby przenosić inne obiekty". W innym eksperymencie zespół wykorzystał nowe roboty do usunięcia ciała obcego ze sztucznego żołądka. Przetestowano także dostarczanie leków, naprawianie drobnych obiektów, które wymagały np. lutowania.

To, co pokazujemy, to tylko pierwsze próby, koncepcje, ale potrzeba znacznie więcej badań, aby zagłębić się w to, w jaki sposób można to faktycznie wykorzystać do dostarczania leków lub usuwania ciał obcych – powiedział Carmel Majidi z Carnegie Mellon University..
Zobacz także: Scientists create 'shape-shifting' metal robot which melts through bars
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić