Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Pokazali tę animację w Wielkanoc. Film o królikach wywołał burzę

3

Ramówki telewizyjne w święta wielkanocne obfitują w wiele pozycji z kina familijnego, a także znanych klasyków, które dobrze się ogląda w rodzinnym gronie. Zdarza się jednak, że niektóre wspólne seanse mogą zakończyć się skandalem, jak miało to miejsce przed laty w Wielkiej Brytanii.

Pokazali tę animację w Wielkanoc. Film o królikach wywołał burzę
Emisja "Wodnikowego Wzgórza" w niedzielę wielkanocną zakończyła się skandalem (YouTube, Rotten Tomatoes, Watership Down (1978) Official Trailer - John Hurt Movie)

Choć w święta wielkanocne telewizje proponują widzom dużo luźnych i wesołych świątecznych programów, komedii, filmów animowanych, tak niektóre z nich mogą przyprawić o zakłopotanie, a w ekstremalnych przypadkach przerażenie, zarówno dorosłych jak i ich pociechy.

Tak kuriozalna sytuacja miała miejsce w 2016 roku w Wielkiej Brytanii. Kanał "Channel 5" wyemitował klasyczny, poruszający brytyjski film animowany z 1978 roku oparty na powieści Richarda Adamsa - "Wodnikowe Wzgórze".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dziecko siedziało na parapecie. Moment dramatycznej interwencji

Fabuła skupia się na grupie królików, które opuszczają swoją kolonię w poszukiwaniu nowego domu. Bohaterowie muszą stawić czoła wielu niebezpieczeństwom zarówno ze strony innych zwierząt jak i ludzi.

"Wodnikowe Wzgórze" choć wyróżnia się zarówno wzruszającą historią, stylem klasycznej rysunkowej animacji, oraz wyjątkową muzyką Angela Morleya, został zapamiętany głównie z jednego powodu - ogromnej brutalności.

Wiele scen jest pełnych krwi - ukazuje króliki, które giną w wyniku walk, wypadków lub zostają zranione, co może być trudne do oglądania dla niektórych widzów, zwłaszcza tych młodszych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Watership Down (1978) Official Trailer - John Hurt Movie

Jak to więc możliwe, że tak brutalna animacja została wyemitowana w popołudniowych godzinach Niedzieli Wielkanocnej? Choć trudno w to uwierzyć, to produkcja ta miała przyznany certyfikat wiekowy "U", czyli "dla wszystkich". Można domniemywać też, że błędne skojarzenie tych zwierząt z tradycją wielkanocną (zającami) skłoniły również telewizję do emisji, która zakończyła się ogromnym skandalem.

Telefony oraz Twitter grzmiał od skarg do "Channel 5". Dziennikarze "NME" zarzucili nawet, że emisja tak brutalnego filmu o tej porze jest "celowym żartem, który miał wystraszyć dzieci":

Wy szaleni głupcy! Co pokażecie w przyszłym roku? "Pasję"? - grzmiał Michael.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ostatecznie dopiero w 2023, czyli 45 lat od swojej premiery, "Wodnikowe Wzgórze" dostało wyższą kategorię - "PG".

Jak czytamy na stronie Brytyjskiej Rady Klasyfikacji Filmowych, tego typu treści nie są zalecane do oglądania przez osoby poniżej 15 roku życia bez konsultacji ze strony rodziców, nauczycieli lub opiekunów. W przypadku tej animacji o podwyższeniu kategorii wiekowej zadecydowała "przemoc, groźby, krótkie krwawe obrazy i wulgarny język".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić