"Wiadomości" TVP o pochwale od Niemców. Pominęli ważny szczegół

17

Podczas wtorkowego wydania głównego serwisu informacyjnego Telewizji Polskiej przekonywano, że plan "Nowego Ładu" zachwycił nawet niemiecką prasę. Sęk w tym, że cytowany artykuł tak naprawdę był mocno krytyczny wobec rządów PiS.

"Wiadomości" TVP o pochwale od Niemców. Pominęli ważny szczegół
"Wiadomości" TVP po raz kolejny chwaliły działania rządu. (TVP)

Pod koniec ubiegłego rządu przedstawiciele partii Prawo i Sprawiedliwość ogłosili szczegóły planu gospodarczego dla Polski na najbliższe lata. Pod nazwą "Nowego Ładu" znalazły się zapisy m.in. o podwyższeniu progów podatkowych i dopłacie do kredytów hipotecznych dla rodzin z dziećmi.

Jak stara się zapewnić TVP, jest to rewolucyjna wizja, której zazdroszczą nam nawet za granicą. W materiale "Wiadomości" pokazywano nagłówek i fragment artykułu z "Financial Times". Cytowano też niemiecki "Frankfurter Allgemeine Zeitung", a dokładnie artykuł autorstwa Reinharda Vesera, który pochwalił program 500+.

Wprowadzony przez PiS dodatek na dzieci trwale podniósł stopę życiową wielu rodzin w Polsce, podczas gdy pozostałe partie nie dostrzegły lub ignorowały socjalne potrzeby wielu Polaków - pisał niemiecki dziennikarz.
Zobacz także: Te programy kochała Polska. Zniknęły z anteny TVP

Publiczna telewizja wskazała tylko fragment, który pasował im do tezy. Rzecz w tym, że akapit dalej (zaznaczony na poniższym zdjęciu na czerwono) był już mniej pochwalny wobec polityki polskiego rządu. Czytamy w nim:

'Ład' dla Polski, nad którym tak naprawdę pracuje PiS i jego mali sojusznicy, nie polega przede wszystkim na wzmocnieniu państwa opiekuńczego, ale na eliminacji praworządności i demokratycznych procedur. Od wyborów w 2015 r. rząd zdecydowanie i wątpliwymi metodami poddał pod kontrolę polityczną najważniejsze sądy i prokuraturę. Państwowe firmy kierowane przez partyjnych ludzi są zinstrumentalizowane w politycznych działaniach szachowych, takich jak kupowanie krytycznych mediów.

Tego już widzowie "Wiadomości" nie zobaczyli. Niemiecki dziennikarz nie skąpił krytyki, nazywając obecną władzę w Polsce "autorytarnymi rządami".

Autor: MOS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić