Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Bunt w TVP. Związkowcy żądają kontroli ZUS-u. "Chcemy pomóc premierowi"

42
Podziel się

Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa skierował do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych skargę na Telewizję Polską, chce kontroli. Według związkowców, TVP od lat zatrudnia pracowników na podstawie tzw. "umów śmieciowych". Telewizja mówi, że te zarzuty są nieprawdziwe.

Bunt w TVP. Związkowcy żądają kontroli ZUS-u. "Chcemy pomóc premierowi"
Związkowcy zarzucają TVP łamanie przepisów pracy (Mateusz Wlodarczyk / Forum, RM, Mateusz Wlodarczyk / Forum)
bEEErwuZ

Związek zawodowy Związkowa Alternatywa wymaga od ZUS-u kontroli w Telewizji Polskiej oraz u jej podwykonawców. Zdaniem związkowców, spółka od lat podpisuje z pracownikami umowy cywilnoprawne, tzw. "śmieciówki", aby uniknąć odprowadzania składek. Jak dodają, takie działania są sprzeczne z Kodeksem pracy.

Ten rodzaj zatrudnienia wydaje się sprzeczny z art. 22 Kodeksu pracy. [...] Mimo to zarząd Telewizji Polskiej od lat utrzymuje, a wręcz rozwija umowy cywilnoprawne - czytamy w piśmie skierowanym przez Piotra Szumlewicza do ZUS-u.
bEEErwvb

"Chcemy pomóc Premierowi"

Szef Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz chce, żeby ZUS skontrolował to, w jaki sposób TVP unika odprowadzania składek. Związkowcy żądają, aby w razie stwierdzenia nieprawidłowości umowy cywilnoprawne zostały zamienione na umowę o pracę, a TVP zmuszono do zapłaty zaległych składek.

W ten sposób postanowiliśmy pomóc Panu Premierowi w walce z umowami śmieciowymi. Liczymy, że w firmie nadzorowanej bezpośrednio przez rząd wkrótce znikną umowy niestandardowe, tym bardziej, że TVP otwarcie chwali Polski Ład, w którym czytamy o ich likwidacji - dodał w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl.
bEEErwvh

TVP dementuje zarzuty. "Częste i liczne kontrole"

Spółka poinformowała portal Wirtualnemedia.pl, że zarzuty dotyczące zawierania umów "śmieciowych" są nieprawdziwe. Jak przekazuje Centrum Informacji Telewizji Polskiej, wszystkie umowy są oskładkowane i zawierane "zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa". Zdaniem TVP, na rynku medialnym umowy cywilnoprawne są bardzo częstym zjawiskiem.

W Telewizji Polskiej mamy do czynienia z pracą twórczą, autorską, a jej charakter jest unikatowy i specyficzny oraz trudny do zrozumienia przez osoby niezwiązane z rynkiem telewizyjnym - przekazuje TVP.

TVP dodaje, że nie mogło dojść do żadnych nieprawidłowości, ponieważ spółka jest regularnie kontrolowana. Ostatnią kontrolę TVP w zakresie zlecania produkcji podmiotom zewnętrznym w latach 2015-2020 przeprowadziła Najwyższa Izba Kontroli w 2020 r.

bEEErwvi

Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl, w 2020 roku liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej zwiększyła się o 95 osób. Oznacza to, że w tej chwili TVP zatrudnia 2 825 pracowników na podstawie umowy o pracę. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEErwvC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(42)
Znafca
4 miesiące temu
Za tworzenie tych bredni to powinni dopłacać oglądającym.
Ja sam
4 miesiące temu
Nie oglądam.
Bobo
4 miesiące temu
No mamy powtórkę z PRL TVP bis żenada
bEEErwvD
SuperGość
4 miesiące temu
Kurski dostał zaledwie 2 miliardy a jego osobiste wydatki to około miliarda i żaden ZUS, KRUS, związki zawodowe czy inna instytucja mu nie dopłaci do tego bałaganu. Powinien dogadać się z Totalizatorem i wygrać ze 100 razy pod rząd co załatwiło by mu sprawę
MOHER
4 miesiące temu
CZEKAM NA PRAWDĘ TVPIS INFO O TEJ NIEPRAWDZIWOŚCI.
wir
4 miesiące temu
tv Goebbelsa czekam na trybunal
aga
4 miesiące temu
Zajmowałam się dziennikarzami. To nie jest tak, że 100% ich pracy to praca twórcza. W umowach mieli dokładnie określony procent pracy twórczej, bo już np. czytanie wiadomości w dzienniki nie powinno być umową o dzieło, bo to samo ronbi malarz maląjacy płoty- odtwórczo realizuje zleconą czynność jakim jest odczytanie wiadomości. Ale Gertruda pod naciskiem kornelka nie dopatrzy się niczego niewłaściwego
Poznanianka
4 miesiące temu
Bardzo sobie cenię obecne TVP, jestem tylko widzem. pracowników telewizji, którzy nie wstydzą się przyznać do miejsca pracy- szanuję.
ania
4 miesiące temu
Pracuje w tvp ale od drugiej kadencji pis już się do tego nie przyznaję bo tracę przyjaciół i spotykam się z wrogością innych, sąsiedzi - bywało, że zaczeli mi już pluć w twarz - przeprowadzilam się, w rodzinie powiedziałam że pracuję dla innej spółki medialnej bo mam już dość hejtu za pracę dla pis - z czegoś muszę żyć i póki co - wykonywać polecenia przełożonych. Tak jak ja, zrobiło już wielo osób z tvp, żeby spokojnie żyć - na prawdę wstydzę się, że pracuję dla TVP a raczej TVPis
Ass
4 miesiące temu
Czyli średnia płaca to ponad 15 tysięcy na osobę. TVPis tyle płacimy za ich gebelsowskie kłamstwa i propagandę.
mama 4 dzieci
4 miesiące temu
Nigdy nie głosujcie na PIS, PO, POKO, SLD, PSL, LEWICE, to partie stołkowych kolesiów z Magdalenki - NIGDY. Ratunkiem dla Polski jest KONFEDERACJA i POLSKA 2050. PIS to 41 nałożonych na obywateli podatków od 2015 roku, kolejne podatki i obciązenia w planach PIS. PO to skompromitowana partia bez perspektyw. TYLKO KONFEDERACJA BRONI INTERESÓW POLAKÓW, tylko KONFEDERACJA broni rolników i ludzi uczciwie pracujących. Dajcie szansę politykom spoza układów partyjnych, inaczej Polska zginie w podatkach, długach, daninach i biedzie. NIGDY WIĘCEJ PIS, podatków i biedy. Nie dajcie się oszukac kolejny raz.
Prawdomówca
4 miesiące temu
Praca w TVP to wstyd.
anna
4 miesiące temu
naiwne dzieci, a premier robi to samo
bEEErwvv
Gal Anonim
4 miesiące temu
Jak im się nie podobają umowy, to przecież zawsze można zmienić pracę.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić