Adam Dudkiewicz| 

Mosul padł, ale islamiści się okopali. Oto 6 ich największych twierdz

19
1/7

Trudna walka

Trudna walka
(Wikipedia)
0
0

Po upadku Mosulu urodziła się nadzieja na szybsze pokonanie ISIS. Jednak jest jeszcze sześć miast, które podobnie jak stolica kalifatu w Iraku, są bardzo silnie okopane. Walka o nie będzie niezwykle trudna. Oto one.

2/7

Rakka, Syria

0
0

Trwająca od pięciu tygodni bitwa o stolicę Państwa Islamskiego w Syrii zaostrza się. Syryjskie Siły Demokratyczne wspierane przez wojska Stanów Zjednoczonych, w ciągu pierwszego miesiąca przejęły 20 procent terytorium miasta. Nie oznacza to jednak, że twierdzę uda się odbić w przeciągu następnych paru miesięcy. Co prawda Rakka jest mniejsza i słabiej zaludniona niż Mosul, jednak pozwala to ekstremistom na lepsze skoordynowanie obrony.

3/7

Deir al-Zour, Syria

0
0

Jest to stolica prowincji o tej samej nazwie, która prawie całkowicie znajduje się pod kontrolą Państwa Islamskiego. Cały region jest pustynny i nieprzyjazny. ISIS kontroluje prawie wszystkie osady wzdłuż Eufratu, takie jak np. Mayadeen, co pozostawia bardzo małe pole do manewru dla wojsk odbijających prowincję. Najbardziej prawdopodobne jest to, że do ataku przystąpią wojska syryjsko-irańsko-rosyjskie, z południowego zachodu, zaś Syryjskie Siły Demokratyczne, wspierane przez USA uderzą wtedy od północy.

4/7

Abu Kamal, Syria

0
0

Miasto również leży w prowincji Deir al-Zour, przy południowo-wschodniej granicy syryjsko-irackiej. Wojska amerykańskie podjęły próbę zbudowania armii, złożonej z lokalnych żołnierzy, która mogłaby przejąć miasto, z bazy oddalonej o 320 km. Jednak tarcia między wojskami koalicyjnymi uniemożliwiły realizację planu. Wygląda więc na to, że do walki będą musieli stanąć lojaliści syryjskiego rządu, którzy będą próbować odzyskać główną drogę łączącą Bagdad z Damaszkiem, biegnącą właśnie przez Abu Kamal.

5/7

Tal Afar, Irak

0
0

To miasto, leżące 40 km na zachód od Mosulu jest następnym punktem na wojskowej mapie sił irackich. Jest to osada, która od bardzo długiego czasu znajduje się pod kontrolą ISIS, co pozwoliło ekstremistom na przygotowanie się do obrony. Według publicystów "Washington Post", walka o miasto będzie bardzo zacięta.

6/7

Hawija, Irak

0
0

Miasto leży na południowy zachód od kontrolowanego przez Kurdów miasta Kirkuk. To najdalej położony na wschód punkt, będący pod panowaniem ISIS. Zanim miasto zostanie odbite, do wojskowego porozumienia muszą dojść Kurdowie oraz iracka armia.

7/7

Al Qaim, Irak

0
0

Miasto leży przy granicy syryjsko-irackiej, tuż przy regionie Deir al-Zour. Jest to najbardziej znaczące ośrodek, który znajduje się pod kontrolą ISIS, w zachodniej prowincji Anbar. Państwo Islamskie już szykuje się do obrony i umieściło w mieście wielu ze swoich najlepszych dowódców. Walka będzie zacięta, dlatego irackie wojska, które mają w planach uderzenie, połączą się z siłami, atakującymi miasto Abu Kamal.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić