Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

78. rocznica powstania w getcie warszawskim. "Łączy nas pamięć"

10
Podziel się:

19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Był to pierwszy bunt wielkomiejski w okupowanej przez Niemców Europie. W poniedziałek w 78. rocznicę wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich organizował akcję "Żonkile", a miasto uruchomiło z tej okazji syreny.

78. rocznica powstania w getcie warszawskim. "Łączy nas pamięć"
78. rocznica powstania w getcie warszawskim (Urząd m.st. Warszawa)

Walki rozpoczęły się rankiem 19 kwietnia 1943 r. Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom jak również pierwszym miejskim buntem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja III Rzeszy o likwidacji getta warszawskiego.

O świcie tego dnia Niemcy wkroczyli do getta, napotykając silny opór powstańców. Rozpoczęły się walki na terenie tzw. szopu szczotkarzy – niemieckiej fabryki szczotek w kwartale ulic Świętojerskiej, Wałowej, Franciszkańskiej i Bonifraterskiej. Żołnierze Waffen-SS zostali zaatakowani przez żydowskich powstańców, którzy w pierwszym starciu odnieśli sukces.

Po południu tego samego dnia liczniejsze i lepiej uzbrojone oddziały niemieckie ponownie wkroczyły na teren getta. W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Ze strony niemieckiej Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. członków Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyte zostały pojazdy opancerzone oraz artyleria.

"Łączy nas pamięć"

W dniu 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje liczne wydarzenia. 19 kwietnia przygotowana została akcja "Żonkile", upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Wolontariusze na ulicach polskich i zagranicznych miast rozdają przechodniom papierowe żonkile, które są symbolem pamięci o bohaterach powstania w getcie warszawskim.

Jak informuje POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, mimo trzeciej fali pandemii koronawirusa w poniedziałek wolontariusze w godzinach 7.45-10.00 oraz 15.00-18.00 będą rozdawać żonkile w Warszawie przy stacjach metra: Politechnika, Centrum, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał oraz dworcach Centralnym i Wileńskim. Papierowe żonkile będą również rozdawane przy budynku Muzeum POLIN.

W ramach upamiętnienia rocznicy wybuchu powstania w getcie, Warszawa o 12.00 uruchomiła syreny alarmowe. Wyemitowany został sygnał dźwiękowy ciągły, trwający 1 minutę.

Mural upamiętniający powstanie

Od poniedziałku do 2 maja na tzw. "patelni", placu przed stacją metra w centrum Warszawy można oglądać mural poświęcony rocznicy powstania. Na malunku będącym elementem akcji "Żonkile" są przedstawione dziewięć Żydówek, które walczyły w czasie kwietniowego zrywu w samym getcie i poza nim. Ich dokładne biogramy znajdują się na stronie Muzeum Polin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
burak
2 lata temu
Nic nas nie łączy, a wiele dzieli.
POLAK
2 lata temu
Należy im podziękować za mordy na polskich żołnierzach w 1939 roku , bramu tryumfalne na cześć Wehrmachtu i Armii Czerwonej
afrykaner
2 lata temu
ocenzurowano.
Daro
2 lata temu
Ludzie kochani mydła wam oczy , przypomnijcie sobie o co walczą Żydzi a mianowicie o ustawę 447 czyli jak ske się wypowiesz o narodzie wybranym -kara , będziesz głosił prawdę historyczną jaka im nie pasuje- kara , nauka historii w szkołach w 90% tylko o mordowanu Żydóww czasie wojny jakbyśmy to My narod Polski im to uczynili , miliardowe odszkodowania za utracone kamienice które Niemcy zniszczyli jakbyśmy to My zrobili , precz z żonkilami i całym narodem wybranym , mają już swoje miejsce w swojej ziemi obiecanej
8787
2 lata temu
Niech żyje naród wybrany, ale na własny koszt , a nie nasz.
Bartolomeo
2 lata temu
Znałem jednego żyda co go Niemcy wypuścili z KL bo dostał zapalenia płuc profesorem był syn też profesor podobny do ojca jak dwie krople wody
Tak jest
2 lata temu
Mój Żyd z TVN24 ma się dobrze i mówi że ateista 😂
Rem
2 lata temu
Nic nas nie łączy, nie wciskajcie bzdur młodym Dzieli nas i będzie dzielić coraz bardziej za waszą chciwość i chamskie przeinaczanie historii
CCc
2 lata temu
Prawda jest nieco inna i nie świadczy dobrze o Żydach. Ale o tym nie wolno mówić, taka poprawność polityczna. Kto ma starszych w rodzinie niech zapyta za ile żydzi kupowali kamienice w czasie wojny.
wir
2 lata temu
co to dało i komu
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić