o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
MDO
|

Uczniowie bez wakacji? Zobacz, komu lockdown może zabrać lato

23
Podziel się

Są poważne obawy o to, że niektórzy uczniowie nie będą mieć wakacji. Wszystko ze względu na potrzebę zrealizowania praktyk zawodowych. Większość firm jest zamknięta, więc nie ma gdzie się szkolić.

Uczniowie bez wakacji? Zobacz, komu lockdown może zabrać lato
Niektórzy uczniowie mogą tylko pomarzyć o wakacjach (Unsplash.com, Tim Gouw)
bDXSxybp

Pandemia koronawirusa daje się we znaki. Ze względu na zarazę z Chin konieczne jest weryfikowanie wielu planów. COVID-19 stanowi sporą przeszkodę dla uczniów, którzy muszą odbyć praktyki zawodowe.

Salony optyczne są otwarte, firmy ogrodnicze też, ale jeśli nie otworzą nam salonów fryzjerskich, to nie wiem - mówi Marcin Józefaciuk, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi, cytowany przez łódzką "Gazetę Wyborczą".
bDXSxybr

Spory problem powstanie szczególnie wtedy, gdy ograniczenia dotyczące m.in. działalności salonów fryzjerskich zostaną przedłużone na maj. Właśnie wtedy wielu uczniów odbywa praktyki.

Zazwyczaj praktyki mamy zaplanowane w okolicach matur, czyli w maju. Wtedy w szkole spokojnie maturzyści mogą pisać egzaminy, a młodsze klasy są u przedsiębiorców - kontynuuje Józefaciuk.

Problemów jest sporo. Kształcić nie mogą się nie tylko przyszli fryzjerzy, ale i m.in. kucharze czy hotelarze. Możliwości praktyk są mocno ograniczone. Nawet jeśli w maju coś się zmieni, to uczniowie i tak będą mogli odbywać maksymalnie 10 godzin praktyk tygodniowo. Tak zadecydowało na początku roku Ministerstwo Edukacji i Nauki. Przez cały maj praktyk nie uda się zatem zrealizować, bo trzeba wyrobić aż 160 godzin.

bDXSxybx

Koronawirus. Praktyki w wakacje?

Łódzkie Kuratorium Oświaty potwierdza, że praktyki na razie się nie odbywają. Alicja Skopińska, rzeczniczka tego podmiotu, tłumaczy na łamach "GW", że dyrektor może przenieść je na następny rok lub na wakacje.

bDXSxyby
To byłoby niehumanitarne. Nie chcielibyśmy obciążać młodzieży w wakacje - komentuje natomiast Małgorzata Karolczak, kierowniczka kształcenia praktycznego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich w Łodzi, cytowana przez "GW".

Szkoły próbują wdrażać rozwiązania zastępcze. Może się jednak okazać, że niektórzy nie unikną praktyk w lipcu czy sierpniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDXSxybS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(23)
Majster
3 tyg. temu
Będę wakacje i koniec kropka
Zmęczony
3 tyg. temu
Skieruję swoje słowa do ogółu, lockdawn - co to takiego i dlaczego całe stado baranów to honoruje ? Niby nauczyciele zaszczepieni, a zajęć szkolnych zero bo covid19, jakiś idiota zwany ministrem czyli ten debil od nauki pieprzy takie bzdury że tego słuchać się nie daje. Zwykły krętacz czyli premier wygaduje następne bzdury, a minister zdrowia czyli kretyn do kwadratu próbuje wymyślić wszelkie odmiany wirusa, nawet czeską odmianę wymyślił, a biedni Czesi do dziś nie mogą go znaleźć. Dziesiątki wirusów w koło nas od lat, a wszyscy wierzą w tego jednego jedynego, poważnie społeczeństwo ma sieczkę zamiast mózgu. W 2017 roku na choroby grypopodobne każdego dnia zapadało 50 tyś ludzi i kuźwa nie było pandemi. Szkoda gadać, ale będzie coraz gorzej.
Pis off
3 tyg. temu
A to wszystko przez PiS i beznadziejne rządy 'prezesa'.
bDXSxybT
UczennicaCKU
3 tyg. temu
Nikt z młodzieży nie wraca do szkoły .Zakażenia są straszne!!! I śmiertelność na Covid też. Tyle mi bliskich osób zmarło i to nawet mój kuzyn 🙁🙁😔
Jedzonko
3 tyg. temu
Ja jak chodziłam do szkoły to normalne było że przynajmniej dwa czy trzy tygodnie pracowaliśmy w ramach praktyk w wakacje normalnie po 8 godzin..... Nie wiem w czym teraz jest problem? Trochę zrozumienia dla sytuacjia nie tylko wygodnictwo na kanapie...Przecież chcac nauczyć się zawodu trzeba ponieść wysiłek....
nowy 2
3 tyg. temu
Wakacje były w czasie zdalnej "nauki" Z prawdziwą nauką miało to niewiele wspólnego. Czas nieróbstwa, gier komputerowych, czyli w czym problem?
Ona
3 tyg. temu
I dobrze teraz mają wolne lenie patentowane, to latem mogą popracować!
Doktor
3 tyg. temu
Słowacja i inne państwa Europy odeszły od egzaminów końcowych i matur. Wystawiają średnią z przedmiotów. U nas oczywiście młodzież trzeba zgnębić i zrobić wszystko aby odebrać im zdrowie.
Gość
3 tyg. temu
Asia to pewnie nauczycielka
wierzący
3 tyg. temu
mam nadzieję ze te pasozyty najbardziej spanikowana niudolna zyciowo pretensjonalna grupa zawodowa uczycieli to tez zrezygnują z wakacji 2 miesiecy bo wakacjeto oni mają juz drugi rok material nie przerobiony no i biedaki w wiekszosci niezaszczepione. na wczasy a zjakiej racji przeciez zarazic sie mozna. smierdzace lenie zemsci sie to na was.nawet wasz żólw malary broniarz nie pomoze.on ma 12000zl pensji i ma sie dobrze.
Vini
3 tyg. temu
3 dni temu byłem u dentysty i se myślę czym jest bardziej narażony fryzjer lub on naraża od chłopa co mi na żywca grzebol w gębie godzinę?? Paranoja jakąś?? Czym oni się kierują??
Polak
3 tyg. temu
No i bardzo dobrze
No i bardzo d...
3 tyg. temu
Polak
bDXSxybL
Git
3 tyg. temu
Jaka pandemia? Gdzie ona?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić