Agent FSB zatrzymany w Ukrainie. Pracował w ukraińskich służbach

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała Ołeha Kulinicza, byłego szefa SBU w Republice Autonomicznej Krymu. Jest podejrzany o wieloletnią współpracę z rosyjskimi służbami i zdradę stanu. SBU podkreśla, że w ostatnich latach w jej szeregach wyłapano setki rosyjskich agentów.

Agent FSB zatrzymany w Ukrainie. Pracował w ukraińskich służbach
Ołeh Kulinicz był szefem Służby Bezpieczeństwa na Krymie (Twitter)

Jak podaje portal "Ukraińska Prawda", Ołeh Kulinicz jest oskarżany na podstawie kilka artykułów Kodeksu karnego, m.in. o zdradę stanu. Służba prasowa SBU podkreśla, że ​​jednym z głównych działań SBU jest przeciwdziałanie służbom specjalnym Federacji Rosyjskiej i ich próby rozbudowy siatki agentów w ukraińskich władzach państwowych.

Rosyjski szpieg zatrzymany w Ukrainie

Aresztowany w sobotę w Ukrainie Ołeh Kulinicz był przygotowywany na szpiega w Moskwie - w latach 90. studiował w Najwyższej Szkole KGB, która zmieniła nazwę na Akademię FSB i nie miała otwartego zapisu. Był związany z objętym sankcjami przez USA politykiem Andrijem Derkaczem.

Nieoficjalnie mówi się, że jednym z powodów aresztowania czołowego rosyjskiego szpiega w SBU jest to, że przed inwazją Rosji w lutym za rozkazem Kulinicza Ukraina usunęła wszystkie pola minowe wzdłuż linii separacji z okupowanym Krymem. Umożliwiło to najeźdźcom szybkie zajęcie południa Ukrainy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

"Samooczyszczanie się służby"

SBU podkreśla, że funkcjonariusze służb specjalnych Ukrainy byli również zaangażowani w takie sprawy, co wskazuje na "tendencję do samooczyszczania się służby". - Ujawniając takie sytuacje, a nie ukrywając ich, wprowadzamy kurs na budowę nowoczesnej i sprawnej służby specjalnej zdolnej do przeciwdziałania - czytamy w komunikacie.

Ołeh Kulinicz został mianowany szefem Głównej Dyrekcji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu w październiku 2020 roku. W marcu 2022 prezydent Wołodymyr Zełenski zwolnił go z tego stanowiska.

Zobacz także: Czarna lista wojennych zbrodniarzy z Rosji. Wiceszef MSZ o kulisach działań Polski
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić