"Alarm". Zdjęcia obiegły świat. Największa rafineria ropy w Wielkiej Brytanii

330

Członkowie brytyjskiego oddziału ruchu Extinction Rebellion włamali się do rafinerii ropy w Fawley w hrabstwie Hampshire. To największy taki obiekt na terenie całej Wielkiej Brytanii. Protestujący wspięli się na silosy i zablokowali wjazd na teren posesji. Mieli ze sobą transparenty, na jednym z nich widniał napis "alarm klimatyczny".

"Alarm". Zdjęcia obiegły świat. Największa rafineria ropy w Wielkiej Brytanii
Ruch Extinction Rebellion zorganizował kolejny protest. Tym razem w rafinerii ropy (Extinction Rebellion)

Rafineria w Fawley należy do międzynarodowego koncernu paliwowego Exxon Mobil. Aktywiści zablokowali wjazd na teren obiektu, ustawiając banery oraz różowy statek z napisem "act now" (ang. działaj teraz).

Extinction Rebellion – protest w rafinerii ropy w Fawley

Jak podaje Metro UK, aktywiści nielegalnie wspięli się na mierzące około 50 metrów silosy naftowe. Rozwiesili na nich banery z hasłem: "No future in fossil fuels" (ang. paliwa kopalne nie mają przyszłości) i "climate emergency" (ang. alarm klimatyczny) zwracając uwagę na niszczący wpływ takich źródeł energii na środowisko.

Do protestu przyłączyli się brytyjscy olimpijczycy, w tym Etienne Stott, kajakarz i zdobywca złota na igrzyskach w 2012 roku. Termin protestu Extinction Rebellion nie został wybrany przypadkowo – za trzy dni w szkockim Glasgow odbędzie się szczytu klimatyczny.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Uczestnicy protestu podkreślają, że ich celem jest zmuszenie brytyjskiego rządu do wstrzymania inwestycji w paliwa kopalne. Wierzą, że demonstracja na tak szeroką skalę skłoni władze kraju do wsłuchania się w oczekiwania ludności.

Domagamy się, aby rząd Wielkiej Brytanii wsłuchał się w głosy ludzi i wstrzymał wszelkie inwestycje w paliwa kopalne. (...) Mamy nadzieję, że tak spektakularny protest będzie naprawdę mocnym przesłaniem – podkreślali w rozmowach z dziennikarzami aktywiści (Metro UK).
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Tylko dekarbonizacja naszych gospodarek ograniczy skalę śmierci, zniszczenia i masowego wymierania, które przyniosą zmiany klimatu w nadchodzących dziesięcioleciach – podkreślali aktywiści (Independent UK).
Zobacz także: Zobacz też: Kuba Sienkiewicz o proteście medyków: Czuję wielki respekt i szacunek
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić