Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Amazońskie lasy deszczowe emitują teraz więcej CO2 niż go pochłaniają

52
Podziel się:

Amazoński las deszczowy emituje teraz więcej dwutlenku węgla, niż jest w stanie go pochłonąć - stwierdzili naukowcy. Emisja CO2 lasu dorównuje Japonii - piątemu największemu trucicielowi na świecie. Głównymi powodami bardzo niepokojącego zjawiska są pożary i wylesianie.

Amazońskie lasy deszczowe emitują teraz więcej CO2 niż go pochłaniają
Według badań lasy amazońskie emitują więcej CO2, niż go pochłaniają (Getty Images)

Jak twierdzą naukowcy, gigantyczny las amazoński był wcześniej największym pochłaniaczem dwutlenku węgla zmniejszającym emisje napędzające kryzys klimatyczny. Teraz jednak powoduje jego przyspieszenie.

Niepokojące doniesienia z Amazonii

Większość emisji jest spowodowana przez pożary, które często są rozniecane celowo, by oczyścić teren pod produkcję wołowiny i soi. Jednak nawet bez pożarów wyższe temperatury i susze sprawiają, że południowo-wschodnia Amazonia stała się źródłem CO2, a nie jego pochłaniaczem - wykazało badanie.

Amazonia odgrywa główną rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla jako największy las tropikalny na świecie. To, że nie wychwytuje już CO2, oznacza jedno: zmniejszenie emisji z paliw kopalnych jest pilniejsze niż kiedykolwiek.

Lasy Amazonii emitują CO2

W badaniu wykorzystano małe samoloty do pomiaru poziomu CO2 do 4500 m nad lasem, które zbierały dane w ciągu ostatniej dekady. Wcześniejsze badania wskazujące, że Amazonia staje się źródłem CO2, opierały się na pomiarach satelitarnych. Te mogą być utrudnione przez zachmurzenie lub naziemne pomiary drzew, które mogą objąć tylko niewielką część rozległego regionu.

Odkryto, że pożary wytworzyły około 1,5 miliarda ton CO2 na rok, a las usuwa 0,5 mld ton. Pozostający w atmosferze 1 miliard ton dwutlenku węgla odpowiada rocznym emisjom Japonii, piątego największego truciciela na świecie.

"Negatywna pętla"

Według naukowców odkrycie, że część Amazonii emituje węgiel nawet bez pożarów, było szczególnie niepokojące. Najprawdopodobniej jest to wynikiem corocznego wylesiania. Drzewa wytwarzają większość deszczu w regionie, więc to, że ich liczba się zmniejsza, oznacza poważniejsze susze i fale upałów oraz więcej pożarów.

Mamy bardzo negatywną pętlę, która sprawia, że ​​las jest bardziej podatny na niekontrolowane pożary - powiedziała Luciana Gatti z Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych w Brazylii, która kierowała badaniami, cytowana przez The Guardian.

Duża część drewna, wołowiny i soi z Amazonii jest eksportowana z Brazylii. "Potrzebujemy globalnego porozumienia, aby uratować Amazonię' – powiedział Gatti. Niektóre narody europejskie zapowiedziały, że zablokują umowę handlową UE z Brazylią i innymi krajami, chyba że prezydent południowoamerykańskiego państwa zgodzi się zrobić więcej, aby poradzić sobie ze zniszczeniem Amazonii.

Zobacz także: Niemcy i Belgia pod wodą. Dramatyczne zdjęcia pokazują skutki ulew
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(52)
Jack.
rok temu
Kiedyś mój stary nauczyciel powiedział:że to co teraz jest to pseudo ekologia ,ekologia to proste rzeczy które pozwalają nam żyć i innym,jeśli człowiek zaczyna manipulować w przyrodzie to nie ekologia.
JaL
rok temu
A może to te samolociki im starsze tym więcej co 2 wytwarJ i zklmuja wyniki. Z drugiej strony mozn ls wycic i nie będzie wytwarzał co 2 ale tym bardziej nie będzie go pochłaniał. Te badania to jak z kroki n dzień. Niedawno trąbili ze muś 10000 na dIen a teraz ze to błąd. Co mędrzec i trend plus kasa to teoria jedyna i objawiona
Hhaa
rok temu
Ale czyja to wina?? Rządzących i elit oni powinni za to odpowiedzieć
Generał
rok temu
Spalić go i będzie spokój
Pol
rok temu
W Polsce wycinają lasy na potęgę i krzyczą jednocześnie, że jest za dużo CO2. Wprowadzą wszędzie instalacje gazowe, pod pozorem walki z Co2, a później będą podnosić ceny gazu. Będziemy płacili słono za gaz albo wrócimy do palenia węglem, ale zapłacimy wtedy ogromne kary. Nowy Polski Wał.
Gggg
rok temu
Ekologia niszczy ludzi zamiast im pomagać.
Gas
rok temu
Najwięcej tlenu produkują oceany
heh
rok temu
Teraz zaczynają się hity roku 2021 pt. Zmiany klimatyczne.
jerzy
rok temu
ciekawe kto kredytuje tę rabunkową gospodarkę
krys58
rok temu
A z soi Gates zrobi wam sztuczne mięsko, które dostaniecie na kartki jak się zaszczepicie, potem wam zabiorą ipfony i dadzą game boya a na końcu przerobią na humus dla kolejnej soi i do tego służy cała ta pandemia i NWO
Qwe
rok temu
Jeszcze trochę ne bedze czym odychac u nas też wycinają lasy państwowe na potęgę asz żal patszec co robią liczy się tylko kasa
Jasiel
rok temu
A kto to czyni,ci co mają obrzydliwa kasę ,władze,i chec panowania nad wszystkimi i albo natura sama się wyzwoli spod tych idiotów albo koniec
emerytka
rok temu
w naszym kraju do tego dojdzie jak beda wycinane lasy,kradzieze katalizatorow z samochodow.proponuje poczytac o roli drzew w przyrodzie i roli katalizatora w samochodzie i dlaczego sa wycinane
54321@
rok temu
To nie wina naukowców to wina pismaków, manipulujących czytającymi i komentującymi! Naukowcy ustalili, że człowiek swoją działalnością usługową, produkcyjną, bytową wytwarza około 7 - 9% CO2, najwięcej wytwarzają nieopodatkowane od emisji CO2 żegluga powietrzna, morska, śródlądowa, zakłady pracy spalające kopaliny, gazy, ropę naftową, hodowcy ,zwierząt, bydła itd. hodowcy bydła ubojowego itp. Pozostałe to ponad 50 % to emisja wulkanów podziemnych, na ziemi. Ponad 30% emisji CO2 to żyjące dziko zwierzęta, ludzie cała trwająca od mln lat przyroda ekosystem. Żaden TSUE, UE, biznes,bpolitycy,pseudoekolodzy nie ma realnego wpływu na ekosystem co najwyżej wpłynie na zachwianie równowagi biologicznej, lekkie zmiany klimatu, unicestwienie dużej części ludzi np. Barbarzyńska Rosja ,z Szojgu, Pieskowem i Putinem poprzez wojny ! Na Ukrainie zginęłonponad 11 tys. osób i dalej ginie! Niech dziecibczytają i mają świadomość i uczą się logicznego myślenia
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić