Amazońskie lasy deszczowe emitują teraz więcej CO2 niż go pochłaniają

78

Amazoński las deszczowy emituje teraz więcej dwutlenku węgla, niż jest w stanie go pochłonąć - stwierdzili naukowcy. Emisja CO2 lasu dorównuje Japonii - piątemu największemu trucicielowi na świecie. Głównymi powodami bardzo niepokojącego zjawiska są pożary i wylesianie.

Amazońskie lasy deszczowe emitują teraz więcej CO2 niż go pochłaniają
Według badań lasy amazońskie emitują więcej CO2, niż go pochłaniają (Getty Images)

Jak twierdzą naukowcy, gigantyczny las amazoński był wcześniej największym pochłaniaczem dwutlenku węgla zmniejszającym emisje napędzające kryzys klimatyczny. Teraz jednak powoduje jego przyspieszenie.

Niepokojące doniesienia z Amazonii

Większość emisji jest spowodowana przez pożary, które często są rozniecane celowo, by oczyścić teren pod produkcję wołowiny i soi. Jednak nawet bez pożarów wyższe temperatury i susze sprawiają, że południowo-wschodnia Amazonia stała się źródłem CO2, a nie jego pochłaniaczem - wykazało badanie.

Amazonia odgrywa główną rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla jako największy las tropikalny na świecie. To, że nie wychwytuje już CO2, oznacza jedno: zmniejszenie emisji z paliw kopalnych jest pilniejsze niż kiedykolwiek.

Lasy Amazonii emitują CO2

W badaniu wykorzystano małe samoloty do pomiaru poziomu CO2 do 4500 m nad lasem, które zbierały dane w ciągu ostatniej dekady. Wcześniejsze badania wskazujące, że Amazonia staje się źródłem CO2, opierały się na pomiarach satelitarnych. Te mogą być utrudnione przez zachmurzenie lub naziemne pomiary drzew, które mogą objąć tylko niewielką część rozległego regionu.

Odkryto, że pożary wytworzyły około 1,5 miliarda ton CO2 na rok, a las usuwa 0,5 mld ton. Pozostający w atmosferze 1 miliard ton dwutlenku węgla odpowiada rocznym emisjom Japonii, piątego największego truciciela na świecie.

"Negatywna pętla"

Według naukowców odkrycie, że część Amazonii emituje węgiel nawet bez pożarów, było szczególnie niepokojące. Najprawdopodobniej jest to wynikiem corocznego wylesiania. Drzewa wytwarzają większość deszczu w regionie, więc to, że ich liczba się zmniejsza, oznacza poważniejsze susze i fale upałów oraz więcej pożarów.

Mamy bardzo negatywną pętlę, która sprawia, że ​​las jest bardziej podatny na niekontrolowane pożary - powiedziała Luciana Gatti z Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych w Brazylii, która kierowała badaniami, cytowana przez The Guardian.

Duża część drewna, wołowiny i soi z Amazonii jest eksportowana z Brazylii. "Potrzebujemy globalnego porozumienia, aby uratować Amazonię' – powiedział Gatti. Niektóre narody europejskie zapowiedziały, że zablokują umowę handlową UE z Brazylią i innymi krajami, chyba że prezydent południowoamerykańskiego państwa zgodzi się zrobić więcej, aby poradzić sobie ze zniszczeniem Amazonii.

Zobacz także: Niemcy i Belgia pod wodą. Dramatyczne zdjęcia pokazują skutki ulew
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić