o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Tysiące martwych ryb w Wielkopolsce. "Skandal i granda!". Mówią o katastrofie

119
Podziel się

Katastrofa ekologiczna w Polsce. Z rzeki Głomi w Krajence w bardzo krótkim czasie spuszczona została prawie cała woda. Świadkowie informują o tysiącach martwych ryb, w tym także gatunków ściśle chronionych – podaje Stowarzyszenie Przyjaciół Dorzecza Gwdy.

Tysiące martwych ryb w Wielkopolsce. "Skandal i granda!". Mówią o katastrofie
Tysiące ryb padły ofiarą gwałtownego spuszczenia wody z rzeki Głomi (Facebook, @Arkadiusz Leszek Michalski)
bECdvASZ

6 lipca w godzinach popołudniowych doszło do "zbrodni na przyrodzie" - informuje Stowarzyszenie Przyjaciół Dorzecza Gwdy na Facebooku. W ciągu niecałych dwóch godzin pracownicy Wód Polskich spuścili wodę z rzeki Głomia (woj. Wielkopolskie). Miało się to odbyć na zlecenie urzędu miasta Krajenka.

Katastrofa ekologiczna, tysiące martwych ryb

Nie zachowano odpowiednich procedur. Normalnie proces taki trwa znacznie dłużej, np. około tygodnia. Obecnie w górnym biegu rzeki woda praktycznie nie płynie, w dolnym biegu natomiast płynie czarna maź powstała na skutek gwałtownego spływu osadów dennych – czytamy na Facebooku.
bECdvATb

W korycie rzeki znajdowane są tysiące martwych ryb, w tych gatunków objętych ścisłą ochroną, jak różanka, piskorz, czy koza. Na miejsce przybyli wolontariusze starający się zminimalizować straty, ale niestety katastrofy nie udało się uniknąć.

bECdvATh

- Skandal i granda! Brak słów! Bezmyślność! Najpierw drzewa, teraz rzeka! – skomentował sytuację szef Koła Polskiego Związku Wędkarskiego "Krajna" i były radny Arkadiusz Michalski. - W dniu dzisiejszym została zaprzepaszczona praca wielu społeczników dbających o dobro stanu naszych wód - dodaje.

Urząd Miasta się tłumaczy

Urzędnicy z Krajenki wydali już w tej sprawie oświadczenie, w którym zapewniają, że woda nie miała zostać spuszczona w tak dużej ilości i w tak szybkim tempie. Jak informują, wnioskowali do Wód Polskich jedynie o obniżenie lustra rzeki w związku z remontem mostu.

bECdvATi
Burmistrz ubolewa, iż zamiast obniżenia poziomu wody, o które wnioskowano, doszło do spuszczenia w sposób zbyt gwałtowny wody przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, w terminie wcześniejszym niż zakładano - czytamy w oświadczeniu urzędników.

Prace nad remontem miały rozpocząć się w dniu 7 lipca 2021 roku, w związku z czym poproszono o obniżenie lustra wody na czas trwania prac remontowych. Rozpiętrzanie jazu w Krajence (obniżanie lustra wody) zgodnie z informacją z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie miało rozpocząć się również 7 lipca. "Zgodnie z procedurami obniżanie powinno trwać kilka dni i nie powinno być zjawiskiem gwałtownym" - dodają urzędnicy.

bECdvATj

O sprawie poinformowano także policję. Urząd Miasta zapewnia, że dołożone zostaną wszelkie starania, by przywrócić rzekę Głomię do jej poprzedniego stanu.

Zobacz także: "Katastrofa środowiskowa". Wybrzeże Turcji odpycha turystów
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECdvATC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(119)
Irman
2 miesiące temu
Faszysci w Akcji ....jewOdy... poliniackie...ot cala Przyczyna !
przerażony
2 miesiące temu
Kurna żeby tylko z Wisły tak nie spuścili wody bo pół Polski zasyfią...
zenek
2 miesiące temu
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Z naciskiem Państwowe, czyli pisowskie w programie rodzina na swoim.
bECdvATD
afrykaner
2 miesiące temu
winnego nie będzie,ci przy korycie zawsze mają rację.
obserwator>
2 miesiące temu
Polskie Wody cóż to jest to tylko pisowska spółka powołana na potrzeby zatrudnienia swoich tow.partyjnych a jak widać z kompetencjami to już jest gorzej.Czy ktoś poniesie jakąś karę?Chyba trzeba się uśmiać oni przecież działają dla dobra kraju jak wszędzie.
zuza
2 miesiące temu
Ziobro, gdzie jesteś ?
***** ***
2 miesiące temu
Przecież oni samych fachowców zatrudniają, pewno jakaś kompetentna wodna PiS da to zrobiła.
prazanin
2 miesiące temu
przeciez to czlonek PO wiec czemu sie dziwicie, tempactwo do kwadratu! Pytanie: gzdie byl ktos z nadzoru? W PO nie funkcjonuje takie pojecie. Przyklad: warszawski ratusz, uzrednik kradnie 700 tys. tlumczac sie, ze nikt go nie kontrolowal to kradl jak jego przelozeni. Wczoraj dostak 3 m-ce aresztu. Prawda BOLI!!!
ani słowa,
2 miesiące temu
że burmistrz Krajenki, niejaki Kitela, to PO
achoj żeglarz...
2 miesiące temu
Wody polskie pisoski twór dla swoich kolesi i koleżanek, ale z drugiej linii. A co oni też chcą do koryta. Powielają częściowo działania IMGW, tak że,, eksperci,, pracują na dwóch frontach, pobierając z dwóch źródeł. CWANE NIE. Jedna elspertyza dwie zapłaty. PANSTWO Z DYKTY. Tam same pociotki, muszą zamawiać ekspertyzy, niby jak ktoś po liceum lub po bibliotekarstwie i Akademi Fizycznej może znać sie na hydrologii i chemii i fizyce. KUMACIE.. CZY NIE..
taka prawda
2 miesiące temu
Za zniszczenia - wszystkich od burmistrza po ostatniego który się do tego przyczynił = zabrać całkowicie majatki i wszelkie dobro na skarb państwa w celu zadość uczynienia - a tych puścić nawet bez skarpetek - taka jest moja opinia i chyba narodu.
Normal
2 miesiące temu
burmistrz i cały zarząd do prokuratora , straty są poważne i nie do odrobienia- wiec więzienie wieloletnie (dla idioty z,Polskich Wód także!), pozbawienie majątku a w przyszłości pełnienia jakichkolwiek funkcji publicznych!
111
2 miesiące temu
" Wody Polskie" - jakiś tragiczny, szkodliwy,złośliwy nowotwór na gospodarczym organiźmie Polski. W większości ,niekompetentni, aroganccy,urzędaczkowie ( poza nielicznymi,którzy pozostali z poprzedniego Przedsiębiorstwa ).
bECdvATv
Miśka
2 miesiące temu
Sorry, ale kogo to obchodzi? Jeszcze parę lat i nie będzie trzeba spuszczać żadnej wody bo wody w tym kraju zwyczajnie nie będzie. Ale to już nie będzie epoka Kaczyńskiego a jak wiemy pis się martwo o sondaże i własne apanaże a nie o Polskę
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić