Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Anglia. 17-latek skazany. Planował atak terrorystyczny w imię Adolfa Hitlera

1

Zapadł wyrok w sprawie nastolatka podejrzewanego o przygotowywanie się do ataku terrorystycznego. Chłopak planował tę zbrodnię w imię ideologii neonazistowskiej. Sam skazany konsekwentnie zaprzeczał, aby rzeczywiście zamierzał kogokolwiek skrzywdzić.

Anglia. 17-latek skazany. Planował atak terrorystyczny w imię Adolfa Hitlera
17-skazany za planowanie ataku terrorystycznego (Google Maps)

Wyrok w sprawie 17-latka wymierzył Sąd Koronny w Birmingham w Anglii. Sędziowie debatowali nad losem oskarżonego przez ponad 15 godzin. W końcu cztery dni od zakończenia procesu przedstawili werdykt skazujący.

Nastolatek planował atak terrorystyczny. Był wielbicielem Adolfa Hitlera

Jak informuje "Birmingham Live", ze względu na wiek skazanego jego dane nie zostały podane do wiadomości publicznej. Brytyjskie media milczą również w kwestii szczegółów jego kary, ponieważ w sprawie ma odbyć się kolejny proces.

Według ustaleń "Jewish News" skazany 17-latek miał planować atak w okresie od kwietnia do września 2019 roku. Proces został jednak przesunięty w konsekwencji pandemii COVID-19. Gdy nastolatek usłyszał wyrok, miał zamknąć oczy i usiąść z głową opartą na dłoni. Z kolei jego rodzice przyjęli werdykt sądu z płaczem.

Zobacz także: Zobacz też: Drugi zamach na papieża. Napastnikiem był ksiądz

Jak wykazał prokurator Matthew Brook, 17-latek wstąpił do Feuerkrieg Division (FKD) –internetowego ugrupowania nazistowskiego. Deklarował również, że w skali od 1 do 10 utożsamia się z poglądami Adolfa Hitlera na 9 punktów. Wyrażał też sympatię i podziw dla Brentona Tarranta zamachowca, który zabił 51 osób w dwóch meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii.

W tym przypadku dowody potwierdzają, że oskarżony ulegał radykalizacji, więc w pełni wierzył w skrajnie prawicową ideologię – argumentował Matthew Brook ("Jewish News").

17-latek aktywnie poszukiwał w internecie osób, które podzielają jego przekonania i chciałyby przyłączyć się do ataku. Zaczął także pracować nad zdobyciem karabinu umożliwiającego "rozwalanie głów" ofiarom. Pomocy szukał m.in. u pełnoletniego kolegi, a w swoim pokoju przechowywał noże i broń domowej roboty.

Sam 17-latek konsekwentnie zaprzeczał, aby rzeczywiście przygotowywał się do ataku. Jak tłumaczył przed sądem, jego działania były jedynie formą " snucia fantazji", która nigdy nie wyszła poza dyskusje w grupach internetowych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić