Aleksander Sławiński| 

Donald Trump żąda kary śmierci dla zamachowca z Bostonu

452

Prezydent USA zażądał w niedzielę przywrócenia wyroku kary śmierci na zamachowcu, który w 2013 roku wraz z bratem przeprowadził zamach bombowy w czasie maratonu w Bostonie. W wyniku ataku zginęły 3 osoby, a ponad 260 zostało rannych.

Donald Trump żąda kary śmierci dla zamachowca z Bostonu
Zdjęcie 19-letniego wówczas Carnajewa tuż po pochwyceniu przez służby w 2013 roku. (FBi)

Donald Trump wezwał sąd do przywrócenia wyroku śmieci na 27-letnim obecnie Dżocharze Carnajewie, który wraz z bratem odpowiadał za przeprowadzenie zamachu terrorystycznego w czasie maratonu bostońskiego w 2013 roku.

Prezydent USA zareagował w ten sposób na postanowienie sądu apelacyjnego, który postanowił uchylić karę pozbawienia życia. W uzasadnieniu stwierdzono, że wyrok sędziów, którzy skazali Carnajewa, nie był w pełni bezstronny.

Nie oznacza to jednak, że skazany kiedykolwiek wyjdzie z więzienia. Najprawdopodobniej do końca życia pozostanie w zamknięciu. Trump stwierdził, że taka sytuacja jest nie do akceptowania.

Rzadko kiedy ktoś tak bardzo zasługuję na karę śmieci, jak zamachowiec z Bostonu, Dżochar Carnajew. Sąd zgodził się, że jego czyn był jednym z najgorszych aktów terroru w kraju od 11 września, jednak sąd apelacyjny odwołał wyrok. Tyle żyć zostało straconych i zrujnowanych. Rząd federalny musi wpłynąć na powrót do oryginalnego wyroku. Nasze państwo nie może zgodzić się na takie postanowienie - napisał Trump na Twitterze, krytykując też fakt, że cały proces zajmuje tak wiele czasu.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Czytaj także:

Zamach terrorystyczny w Bostonie

Amerykanin pochodzenia czeczeńskiego Dżochar Carnajew i jego starszy brat Tamerlan są winni ataku bombowego na trasie maratonu, który odbywał się w Bostonie 15 lipca 2013 roku. W jego wyniku zginęły trzy osoby, a 264 zostało rannych. Dla niektórych ocalałych atak zakończył się trwałym kalectwem.

Tamerlan Carnajew zginął niedługo później w trakcie próby zatrzymania przez policję. W 2015 roku Dżochar Carnajew został skazany na śmierć. Wśród zarzutów znalazły się m.in. terroryzm oraz użycie broni masowego zniszczenia.

Zobacz także: Autobus z zakładnikami na Ukrainie. Nagranie z Łucka
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić