Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
BA
|

"Bezstronne" lekcje o faszyzmie w szkołach? Wstrząsające słowa w USA

13
Podziel się:

Burza w USA. Republikański senator Scott Baldwin powiedział, że nauczyciele powinni podczas lekcji mówić o faszyzmie i nazizmie "w sposób bezstronny". Jego słowa wywołały falę krytyki w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Zareagowało m.in. Muzeum Auschwitz-Birkenau.

"Bezstronne" lekcje o faszyzmie w szkołach? Wstrząsające słowa w USA
Dzieci, które były więzione przez nazistó w Auschwitz, zdjęcie z lutego 1945 roku. Muzeum Auschwitz-Birkenau potępiło to, co powiedział amerykański senator, który zaproponował "bezstronne lekcje" o marksizmie, nazizmie i faszyzmie (Getty Images)

W minioną środę podczas posiedzenia komisji senackiej stanu Indiana w sprawie proponowanego projektu ustawy, która zakazuje "pojęć dzielących" w klasach szkolnych, republikański senator Scott Baldwin powiedział, że lekcje w szkołach na temat faszyzmu i nazizmu powinny być "bezstronne".

Marksizm, nazizm, faszyzm… Nie mam problemu z tym, że w szkołach mówi się o istnieniu tych "izmów". Uważam jednak, że jeśli chodzi o zajmowanie stanowiska, posunęliśmy się za daleko. Musimy być bezstronni - cytuje Scotta Baldwina gazeta "The Washington Post".

Neutralnie o nazizmie? "Sprzeciwiamy się temu"

Scott Baldwin jest autorem ustawy, która miałaby zakazać wyrażanie opinii na tematy polityczne przez nauczycieli w szkołach. Miałoby to objąć również tematy związane z faszyzmem i nazizmem. Nauczyciele mówią, że wymaganie neutralności w każdej sytuacji jest wadliwe.

Nie jesteśmy neutralni wobec nazizmu. W klasie sprzeciwiamy się temu i to ma znaczenie – powiedział Matt Bockenfeld, jeden z nauczycieli historii w stanie Indiana gazecie "The Washington Post".

Senator wycofał się z komentarzy

Słowa republikańskiego senatora wywołały falę krytyki w Stanach Zjednoczonych. W e-mailu do Indianapolis Star Baldwin powiedział, że nie wyraził się jasno i że koncentruje się na "ogólnym obrazie", który uniemożliwia nauczycielom mówić uczniom "co mają myśleć o polityce".

Nazizm, marksizm i faszyzm są plamą na naszej historii świata i powinny być traktowane jako takie, a ja nie wyraziłem tego odpowiednio w komentarzach podczas spotkania. Wierzę, że dzieci powinny dowiedzieć się o tych okropnych wydarzeniach w historii, abyśmy nie doświadczyli ich ponownie – powiedział Baldwin.

"Ludzka tragedia"

Na te słowa senatora zareagowało też muzeum Auschwitz-Birkenau, które działa na terenie dawnego faszystowskiego obozu zagłady. Przypomniało o "ludzkim dole i ludzkiej tragedii", jakim były nazistowskie obozy koncentracyjne i udostępniło liczne materiały edukacyjne na temat okrucieństw faszystowskiego reżimu.

Muzeum przypomniało, że obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau stał się głównym miejscem masowej eksterminacji około 1,1 miliona Żydów z całej Europy, a także 140–150 tysięcy Polaków.

To już nie pierwsze kontrowersje związane z "neutralnością polityczną" w szkołach USA. W październiku administrator szkoły w północnym Teksasie przekazał nauczycielom, że podczas lekcji muszą mówić o Holokauście "w sposób neutralny" i dostarczać "inne poglądy".

Zobacz także: Coraz więcej fałszywych certyfikatów covidowych. "Szczepionka chroni przed zgonem"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
kolo
2 tyg. temu
Nie Rosja, nie Niemcy i nie Chiny - największe bydło i zagrożenie dla świata to USA.
koronosatyr
2 tyg. temu
Polscy nauczyciele podczas lekcji - tak jak ich koledzy i koleżanki z USA - również powinni mieć możliwość mówić o sanitaryźmie, tak samo jak o rasizmie, faszyzmie i komunizmie, w sposób bezstronny i obiektywny.
POLAK
2 tyg. temu
yankesie a może tak przyznaj do swojego "nazizmu" Kto mordował Indian?
Cze
2 tyg. temu
To pan Scott Baldwin potrafi znaleźć jakieś uzasadnienie, lub usprawiedliwienie dla narodu niemieckiego, za to że W DEMOKRATYCZNYCH WYBORACH wybrał sobie przedstawicieli otwarcie proponujących ludobójstwo a następnie czynnie wspierał zbrodniczą politykę swoich DEMOKRATYCZNIE WYBRANYCH władz aż do ostatnich dni wojny (a nawet później)? A może sytuacja społeczno-polityczna na świecie zaczyna niebezpiecznie przypominać tą z lat 30-tych ubiegłego wieku? Może wyborcy w wielu demokratycznych krajach znów masowo oddają swoje głosy na faszystów i ich nazistowskie programy polityczne a nie czujemy się dobrze z brzydką nazwą "faszyści", więc musimy się nawzajem przekonać, że faszyzm nie był taki do końca zły, więc i my nie jesteśmy. Wszak, podobnie jak Niemcy w latach 30-tych, wspieramy faszyzm w trosce o nasze rodziny i ukochane ojczyzny. Czy nie tak? Musimy coś zrobić, żebyśmy to my byli ci "dobrzy". Nawet wrogów mamy DOKŁADNIE tych samych co nazistowskie Niemcy: lewaków, homoseksualistów, imigrantów... no i oczywiście sąsiadów.
ZKK
2 tyg. temu
Powinny też być bezstronne lekcje o sanitaryźmie kowidowym i Zjednoczonej Koalicji Kowidowej
Drwal
2 tyg. temu
A teraz nadchodzi demokracja z USA. Teraz to dopiero użyjecie wolności. Za miskę ryżu pod warunkiem że ryż sprowadzą.
maciek
2 tyg. temu
pejsaci kowboje zawsze pozostawiają krzywdzonych samym sobie tak zrobili z Polską w 1939,1945 tak samo zrobią jak nie przyniesie im korzyści w przyszłości
Crusader
2 tyg. temu
To byli Polacy i pewnie byli bardziej dumni, że byli Polakami. Inaczej modli się katolik, inaczej prawosławny, inaczej muzułmanin. Kto nienawiść sieje burze zbierał będzie.
nie przekręca...
2 tyg. temu
To nie byli Żydzi w dzisiejszym rozumieniu, tylko Polacy wyznania Mojżeszowego. Izraela jeszcze wtedy nie było i nie ma on z tymi ludźmi nic wspólnego, ani nie jest ich reprezentantem.
Sprawiedliwy
2 tyg. temu
Tyle razy słyszałem w Polsce po 89 roku żeby wybaczyć komunistom ich zbrodnie, że to już "tylko historia". Może zróbmy to samo z innymi systemami totalitarnymi? Grubą kreskę niczym Mazowiecki, i niemcy wybieleni, i bezkarni za swoje zbrodnie. Stalinowscy sędziowie do dziś nie odpowiedzieli za swoje czyny a faszystowskich dziadków skazuja w wieku 90 lat. A czemu? Bo ci pierwsi mordowali "tylko" Polaków? To jest właśnie zbrodnia i prawdziwy RASIZM.
Radek Orangut
2 tyg. temu
Niemieckie obozy koncentracyjne to prawidłowa nazwa.
Radek Orangut
2 tyg. temu
Niemieckie obozy koncentracyjne to prawidłowa nazwa.
EHHHH
2 tyg. temu
Ludzie, zrozumcie, że dopuszczamy do władzy takich zwyroli. Jeśli się nie obudzimy na czas, to nasze pokolenie również doświadczy okrucieństw jak za II WŚ...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić