"Bezstronne" lekcje o faszyzmie w szkołach? Wstrząsające słowa w USA

18

Burza w USA. Republikański senator Scott Baldwin powiedział, że nauczyciele powinni podczas lekcji mówić o faszyzmie i nazizmie "w sposób bezstronny". Jego słowa wywołały falę krytyki w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Zareagowało m.in. Muzeum Auschwitz-Birkenau.

"Bezstronne" lekcje o faszyzmie w szkołach? Wstrząsające słowa w USA
Dzieci, które były więzione przez nazistó w Auschwitz, zdjęcie z lutego 1945 roku. Muzeum Auschwitz-Birkenau potępiło to, co powiedział amerykański senator, który zaproponował "bezstronne lekcje" o marksizmie, nazizmie i faszyzmie (Getty Images)

W minioną środę podczas posiedzenia komisji senackiej stanu Indiana w sprawie proponowanego projektu ustawy, która zakazuje "pojęć dzielących" w klasach szkolnych, republikański senator Scott Baldwin powiedział, że lekcje w szkołach na temat faszyzmu i nazizmu powinny być "bezstronne".

Marksizm, nazizm, faszyzm… Nie mam problemu z tym, że w szkołach mówi się o istnieniu tych "izmów". Uważam jednak, że jeśli chodzi o zajmowanie stanowiska, posunęliśmy się za daleko. Musimy być bezstronni - cytuje Scotta Baldwina gazeta "The Washington Post".

Neutralnie o nazizmie? "Sprzeciwiamy się temu"

Scott Baldwin jest autorem ustawy, która miałaby zakazać wyrażanie opinii na tematy polityczne przez nauczycieli w szkołach. Miałoby to objąć również tematy związane z faszyzmem i nazizmem. Nauczyciele mówią, że wymaganie neutralności w każdej sytuacji jest wadliwe.

Nie jesteśmy neutralni wobec nazizmu. W klasie sprzeciwiamy się temu i to ma znaczenie – powiedział Matt Bockenfeld, jeden z nauczycieli historii w stanie Indiana gazecie "The Washington Post".

Senator wycofał się z komentarzy

Słowa republikańskiego senatora wywołały falę krytyki w Stanach Zjednoczonych. W e-mailu do Indianapolis Star Baldwin powiedział, że nie wyraził się jasno i że koncentruje się na "ogólnym obrazie", który uniemożliwia nauczycielom mówić uczniom "co mają myśleć o polityce".

Nazizm, marksizm i faszyzm są plamą na naszej historii świata i powinny być traktowane jako takie, a ja nie wyraziłem tego odpowiednio w komentarzach podczas spotkania. Wierzę, że dzieci powinny dowiedzieć się o tych okropnych wydarzeniach w historii, abyśmy nie doświadczyli ich ponownie – powiedział Baldwin.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

"Ludzka tragedia"

Na te słowa senatora zareagowało też muzeum Auschwitz-Birkenau, które działa na terenie dawnego faszystowskiego obozu zagłady. Przypomniało o "ludzkim dole i ludzkiej tragedii", jakim były nazistowskie obozy koncentracyjne i udostępniło liczne materiały edukacyjne na temat okrucieństw faszystowskiego reżimu.

Muzeum przypomniało, że obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau stał się głównym miejscem masowej eksterminacji około 1,1 miliona Żydów z całej Europy, a także 140–150 tysięcy Polaków.

To już nie pierwsze kontrowersje związane z "neutralnością polityczną" w szkołach USA. W październiku administrator szkoły w północnym Teksasie przekazał nauczycielom, że podczas lekcji muszą mówić o Holokauście "w sposób neutralny" i dostarczać "inne poglądy".

Zobacz także: Coraz więcej fałszywych certyfikatów covidowych. "Szczepionka chroni przed zgonem"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić