Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

"Bezstronne" lekcje o faszyzmie w szkołach? Wstrząsające słowa w USA

13
Podziel się:

Burza w USA. Republikański senator Scott Baldwin powiedział, że nauczyciele powinni podczas lekcji mówić o faszyzmie i nazizmie "w sposób bezstronny". Jego słowa wywołały falę krytyki w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Zareagowało m.in. Muzeum Auschwitz-Birkenau.

"Bezstronne" lekcje o faszyzmie w szkołach? Wstrząsające słowa w USA
Dzieci, które były więzione przez nazistó w Auschwitz, zdjęcie z lutego 1945 roku. Muzeum Auschwitz-Birkenau potępiło to, co powiedział amerykański senator, który zaproponował "bezstronne lekcje" o marksizmie, nazizmie i faszyzmie (Getty Images)

W minioną środę podczas posiedzenia komisji senackiej stanu Indiana w sprawie proponowanego projektu ustawy, która zakazuje "pojęć dzielących" w klasach szkolnych, republikański senator Scott Baldwin powiedział, że lekcje w szkołach na temat faszyzmu i nazizmu powinny być "bezstronne".

Marksizm, nazizm, faszyzm… Nie mam problemu z tym, że w szkołach mówi się o istnieniu tych "izmów". Uważam jednak, że jeśli chodzi o zajmowanie stanowiska, posunęliśmy się za daleko. Musimy być bezstronni - cytuje Scotta Baldwina gazeta "The Washington Post".

Neutralnie o nazizmie? "Sprzeciwiamy się temu"

Scott Baldwin jest autorem ustawy, która miałaby zakazać wyrażanie opinii na tematy polityczne przez nauczycieli w szkołach. Miałoby to objąć również tematy związane z faszyzmem i nazizmem. Nauczyciele mówią, że wymaganie neutralności w każdej sytuacji jest wadliwe.

Nie jesteśmy neutralni wobec nazizmu. W klasie sprzeciwiamy się temu i to ma znaczenie – powiedział Matt Bockenfeld, jeden z nauczycieli historii w stanie Indiana gazecie "The Washington Post".

Senator wycofał się z komentarzy

Słowa republikańskiego senatora wywołały falę krytyki w Stanach Zjednoczonych. W e-mailu do Indianapolis Star Baldwin powiedział, że nie wyraził się jasno i że koncentruje się na "ogólnym obrazie", który uniemożliwia nauczycielom mówić uczniom "co mają myśleć o polityce".

Nazizm, marksizm i faszyzm są plamą na naszej historii świata i powinny być traktowane jako takie, a ja nie wyraziłem tego odpowiednio w komentarzach podczas spotkania. Wierzę, że dzieci powinny dowiedzieć się o tych okropnych wydarzeniach w historii, abyśmy nie doświadczyli ich ponownie – powiedział Baldwin.

"Ludzka tragedia"

Na te słowa senatora zareagowało też muzeum Auschwitz-Birkenau, które działa na terenie dawnego faszystowskiego obozu zagłady. Przypomniało o "ludzkim dole i ludzkiej tragedii", jakim były nazistowskie obozy koncentracyjne i udostępniło liczne materiały edukacyjne na temat okrucieństw faszystowskiego reżimu.

Muzeum przypomniało, że obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau stał się głównym miejscem masowej eksterminacji około 1,1 miliona Żydów z całej Europy, a także 140–150 tysięcy Polaków.

To już nie pierwsze kontrowersje związane z "neutralnością polityczną" w szkołach USA. W październiku administrator szkoły w północnym Teksasie przekazał nauczycielom, że podczas lekcji muszą mówić o Holokauście "w sposób neutralny" i dostarczać "inne poglądy".

Zobacz także: Coraz więcej fałszywych certyfikatów covidowych. "Szczepionka chroni przed zgonem"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
kolo
11 miesięcy temu
Nie Rosja, nie Niemcy i nie Chiny - największe bydło i zagrożenie dla świata to USA.
koronosatyr
11 miesięcy temu
Polscy nauczyciele podczas lekcji - tak jak ich koledzy i koleżanki z USA - również powinni mieć możliwość mówić o sanitaryźmie, tak samo jak o rasizmie, faszyzmie i komunizmie, w sposób bezstronny i obiektywny.
POLAK
11 miesięcy temu
yankesie a może tak przyznaj do swojego "nazizmu" Kto mordował Indian?
Cze
11 miesięcy temu
To pan Scott Baldwin potrafi znaleźć jakieś uzasadnienie, lub usprawiedliwienie dla narodu niemieckiego, za to że W DEMOKRATYCZNYCH WYBORACH wybrał sobie przedstawicieli otwarcie proponujących ludobójstwo a następnie czynnie wspierał zbrodniczą politykę swoich DEMOKRATYCZNIE WYBRANYCH władz aż do ostatnich dni wojny (a nawet później)? A może sytuacja społeczno-polityczna na świecie zaczyna niebezpiecznie przypominać tą z lat 30-tych ubiegłego wieku? Może wyborcy w wielu demokratycznych krajach znów masowo oddają swoje głosy na faszystów i ich nazistowskie programy polityczne a nie czujemy się dobrze z brzydką nazwą "faszyści", więc musimy się nawzajem przekonać, że faszyzm nie był taki do końca zły, więc i my nie jesteśmy. Wszak, podobnie jak Niemcy w latach 30-tych, wspieramy faszyzm w trosce o nasze rodziny i ukochane ojczyzny. Czy nie tak? Musimy coś zrobić, żebyśmy to my byli ci "dobrzy". Nawet wrogów mamy DOKŁADNIE tych samych co nazistowskie Niemcy: lewaków, homoseksualistów, imigrantów... no i oczywiście sąsiadów.
ZKK
11 miesięcy temu
Powinny też być bezstronne lekcje o sanitaryźmie kowidowym i Zjednoczonej Koalicji Kowidowej
Drwal
11 miesięcy temu
A teraz nadchodzi demokracja z USA. Teraz to dopiero użyjecie wolności. Za miskę ryżu pod warunkiem że ryż sprowadzą.
maciek
11 miesięcy temu
pejsaci kowboje zawsze pozostawiają krzywdzonych samym sobie tak zrobili z Polską w 1939,1945 tak samo zrobią jak nie przyniesie im korzyści w przyszłości
Crusader
11 miesięcy temu
To byli Polacy i pewnie byli bardziej dumni, że byli Polakami. Inaczej modli się katolik, inaczej prawosławny, inaczej muzułmanin. Kto nienawiść sieje burze zbierał będzie.
nie przekręca...
11 miesięcy temu
To nie byli Żydzi w dzisiejszym rozumieniu, tylko Polacy wyznania Mojżeszowego. Izraela jeszcze wtedy nie było i nie ma on z tymi ludźmi nic wspólnego, ani nie jest ich reprezentantem.
Sprawiedliwy
11 miesięcy temu
Tyle razy słyszałem w Polsce po 89 roku żeby wybaczyć komunistom ich zbrodnie, że to już "tylko historia". Może zróbmy to samo z innymi systemami totalitarnymi? Grubą kreskę niczym Mazowiecki, i niemcy wybieleni, i bezkarni za swoje zbrodnie. Stalinowscy sędziowie do dziś nie odpowiedzieli za swoje czyny a faszystowskich dziadków skazuja w wieku 90 lat. A czemu? Bo ci pierwsi mordowali "tylko" Polaków? To jest właśnie zbrodnia i prawdziwy RASIZM.
Radek Orangut
11 miesięcy temu
Niemieckie obozy koncentracyjne to prawidłowa nazwa.
Radek Orangut
11 miesięcy temu
Niemieckie obozy koncentracyjne to prawidłowa nazwa.
EHHHH
11 miesięcy temu
Ludzie, zrozumcie, że dopuszczamy do władzy takich zwyroli. Jeśli się nie obudzimy na czas, to nasze pokolenie również doświadczy okrucieństw jak za II WŚ...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić