Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
NB
|

Byli niewinni, ale zostali skazani. Teraz mają 75 milionów powodów do radości

5
Podziel się:

Dwaj przyrodni bracia zostali skazani na śmierć za gwałt i morderstwo 11-latki. Spędzili 31 lat za kratkami, choć byli niewinni. Teraz sąd w Północnej Karolinie przyznał im odszkodowanie za niesłuszny wyrok.

Byli niewinni, ale zostali skazani. Teraz mają 75 milionów powodów do radości
Henry McCollum spędził kilkadziesiąt lat w celi śmierci (Getty Images)

Dwaj czarnoskórzy, niepełnosprawni intelektualnie przyrodni bracia otrzymali 75 milionów dolarów odszkodowania. Ława przysięgłych zdecydowała, że Henry McCollum i Leon Brown powinni otrzymać po 31 milionów dolarów, czyli po 1 milion dolarów za każdy rok spędzony w więzieniu. Przyznano im również 13 milionów dolarów rekompensaty.

Ława przysięgłych, która wysłuchała wszystkich dowodów - w tym ukrywanych dowodów - uznała Henry'ego i Leona za niewinnych, uznała, że zostali oni ewidentnie i potwornie pokrzywdzeni i zrobiła wszystko, co może zrobić prawo, aby to naprawić - skomentował adwokat Raleigh Elliot Abrams.

Skazano ich na śmierć, gdy byli nastolatkami. Byli niewinni

Henry McCollum i Leon Brown zostali skazani za gwałt i morderstwo 11-letniej dziewczynki w Red Springs w hrabstwie Robeson w 1983 r. Ich adwokaci twierdzą, że zmuszono ich do przyznania się do zbrodni, której nie popełnili. McCollum miał wtedy 19 lat, a Brown 15. Obaj, na podstawie fałszywych dowodów, zostali uznani za winnych i skazani na karę śmierci.

McCollum spędził większość wyroku w celi śmierci i stał się najdłużej czekającym na egzekucję więźniem w Karolinie Północnej. Wyrok Browna z czasem został zmieniony na dożywocie. Mężczyzna cierpi na schorzenia psychiczne związane z pobytem w więzieniu i wymaga opieki w pełnym wymiarze godzin.

Bracia zostali zwolnieni z więzienia w 2014 r. Testy DNA wskazały wówczas prawdziwego mordercę i doprowadziły do uniewinnienia skazanych.

Mam swoją wolność. Dziś w więzieniu jest jeszcze wielu niewinnych ludzi. I nie zasługują na to, żeby tam być - powiedział Henry McCollum.

Zobacz także: Miał zerwane paznokcie u rąk. "Obóz Auschwitz to była igraszka"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
kghma
rok temu
Kwota robi wrażenie. Szczęścia nie wróci. Cierpień nie wymaże. Nie znamy szczegółów ile z tego wzięli tzw. prawnicy. W USA ich pazerność sięga 80%. Im bardziej biedny i naiwny poszkodowany, tym wyższe stawki. Tak kasta zarabia miliardy. A ofiary ich pazerności dostają z tego mało. Kiedy KGHM przymierzał się do kupna kopalni miedzi w Chile i chyba Kanadzie, to parchy prawnicze musiały dostać opłatę za doradztwo 300 mln dolarów. Tak doradzały, że Polacy stracili kilka miliardów na zakupie przez inne spółki, i dodatkowo na kosztach i inwestycjach. Teraz próbują to sprzedać by coś odzyskać. Nikt nie został aresztowany.
Da Baller
rok temu
Daje rodzinie 10 lat i po kasie bedzie szampan, wozki drogie domy i koniec. Po prostu oni tak maja
Wujek z USA
rok temu
Osoby niepełnosprawne intelektualnie nie mogą dysponować dużymi sumami pieniędzy. Tamtejszy Wydział Opieki Społecznej na pewno zaopiekuje się nimi i ich pieniędzmi.
Tomek
rok temu
W tym przypadku odszkodowanie powinno być wypłacone nie przez państwo, ale imiennie przez osoby, które przyczyniły się do niesłusznego skazania. A takich sprawców fałszywych zeznań też skazać na karę śmierci albo na dożywocie z ciężkimi robotami.
Ass
rok temu
To się rodzina ucieszyła.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić