Jan Manicki
Jan Manicki| 

Byli "Strefą wolną od LGBT", teraz są też "Strefą wolną od 5G". Radni przyjęli ustawę

51

Radni Kraśnika przyjęli uchwałę za utworzeniem w mieście strefy wolnej od sieci 5G. Wcześniej, miasto ogłosiło się już "strefą wolną od LGBT". Tym razem urzędnicy postanowili pójść o krok dalej.

Byli "Strefą wolną od LGBT", teraz są też "Strefą wolną od 5G". Radni przyjęli ustawę
Kraśnik został pierwszą w Polsce "strefą wolną od 5G" (Getty Images, Matthew Horwood)

Znajdujący się na Lubelszczyźnie Kraśnik przyjął uchwałę nakazującą utworzenie na terenie miasta „strefy wolnej od 5G”. To odpowiedź na prośbę Stowarzyszenia Koalicja Polska Wolna od 5G. Uchwałę przyjęto ze względu na obawy radnych związane ze zdrowiem mieszkańców w związku z ekspozycją na sztuczne pole elektromagnetyczne o szerokim zakresie częstotliwości.

Nowe rozporządzenie nakazuje także zdemontowanie w szkołach routerów Wi-Fi. Zaleca również uczniom korzystanie z telefonów jedynie w nagłych przypadkach. Uchwała wskazuje, że powinni przy pomocy smartfonów kontaktować się jedynie z rodzicami.

Kraśnik strefą wolną od 5G. Radni wprowadzeni w błąd

Decyzję radnych Kraśnika skomentował rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Witold Tomaszewski. Napisał na Twitterze, że odsłuchał posiedzenia rady miasta. Tomaszewski podkreślił, że to co usłyszał wprawiło go w osłupienie.

Włos się jeży na głowie, co drugie zdanie to kłamstwo albo niezrozumienie tematu. Można powiedzieć, że radni zostali oszukani – skomentował decyzję radnych.

Rzecznik UKE zadeklarował chęć przyjazdu do Kraśnika. Zaproponował wystąpienie na posiedzeniu rady miasta wraz z ekspertami. Chciałby wytłumaczyć radnym, na czym tak naprawdę polega bezprzewodowa sieć piątej generacji.

Kraśnik wolny od sieci 5G. Jest całkowicie bezpieczna

Kraśnik ogłosił się wcześniej „strefą wolną od LGBT”. Stracił w związku z tym 10 milionów euro (około 45 milionów złotych) dotacji z Funduszy Norweskich. Tym razem radni ogłosili sprzeciw wobec sieci bezprzewodowej.

Nadajniki sieci bezprzewodowej piątej generacji generują promieniowanie elektromagnetyczne 66-krotnie niższe od bezpiecznego limitu według międzynarodowych wytycznych. Większe od 5G promieniowanie emitują podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego takie jak chociażby czajnik elektryczny.

Standard oferuje dużo większe prędkości przesyłania danych, niż obecnie używana sieć 4G LTE. W praktyce oznacza to prędkość Internetu mobilnego rzędu 500Mb/s. 5G to także dużo wyższa przepustowość sieci.

Obejrzyj także: Czapka chroniąca przed 5G? "Nie działa. Kawałek szmatki za 199 zł"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić