o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Chorwacja. Policja maluje sprayem uchodźców? ONZ chce wyjaśnień

64
Podziel się

Chorwaccy policjanci są oskarżani o malowanie migrantom krzyża na głowach za pomocą farby w sprayu. Organizacje broniące praw człowieka uważają, że w ten sposób służby oznaczają ludzi próbujących uzyskać azyl. ONZ prosi rząd Chorwacji o wyjaśnienia.

Chorwacka policja maluje sprayem azylantów? ONZ protestuje
Chorwacka policja maluje sprayem azylantów? ONZ protestuje (Twitter)
bDYwjGVx

Chorwacka policja upokarza migrantów próbujących wydostać się z Bośni. Tak twierdzą dwie organizacje obrony praw człowieka, które opublikowały zdjęcia mężczyzn spryskanych pomarańczową farbą w sprayu. Według wolontariuszy ludzie uciekający z Bośni i próbujący uzyskać azyl w Chorwacji są w ten sposób oznaczani przez chorwackie służby i odsyłani do ojczyzny.

Chorwaccy funkcjonariusze popełniający te czyny używają farby w sprayu do identyfikowania i upokarzania osób, które kilkukrotnie i bezskutecznie próbują przekroczyć granicę - powiedział Jack Sapoch z organizacji No Name Kitchen.

bDYwjGVz

Ludzie oznaczani farbą mają być dodatkowo bici i okradani. Kilka grup migrantów miało zostać okradzionych z pieniędzy i komórek. Kilku osobom służby celne miały też zabrać buty. Pracownicy organizacji obrony praw człowieka oraz ONZ udokumentowali wiele przypadków znęcania się nad migrantami, strzelania do nich i okradania przez chorwacką policję. Osoby próbujące przekroczyć granicę bośniacko-chorwacką mają też być zawracane bez sprawdzania dokumentów lub przyjęcia wniosku o azyl.

ONZ prosi chorwacki rząd o wyjaśnienie sprawy. Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) wyraziło "głębokie zaniepokojenie" częstymi aktami przemocy na bośniacko-chorwackiej granicy. Między wrześniem 2019 r. a styczniem br. UNHCR zgłosiło władzom chorwackim 100 przypadków rzekomo niezgodnego z przepisami zawracania ludzi z Chorwacji do Bośni i Serbii.

bDYwjGVF

UNHCR wzywa chorwacki rząd do zbadania doniesień o nadużyciach i przeprowadzenia rzetelnego śledztwa na temat sytuacji panującej na granicy - powiedział Zoran Stevanović z UNHCR w rozmowie z gazetą "The Guardian".

Zobacz też: Archeologiczne odkrycie stulecia. Nieznany wcześniej fakt ze starożytnego Rzymu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDYwjGVG

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDYwjGWa
KOMENTARZE
(64)
brawo
11 miesięcy temu
chorwacja , to powinno byc standardem w europie , odsylac inzynierow z afryki
klji
12 miesięcy temu
Gdy robią to Chorwaci Węgrzy, Polacy wielkie Larum, Gdy Francja strzela gumowymi kulami to nie ma tematu. Same wybiórcze media.
Marius
12 miesięcy temu
Tatuaz kazdemu na czole.:Allah: Bedxie wiadomo z daleka kto zacz.
bDYwjGWb
ze wsi
12 miesięcy temu
Niczego nie badać, tylko ludzi tak jak stoją z powrotem na pontony i adios companieros.I tak robić wszędzie we Włoszech, Grecji... lekkiego chleba się zachciało? A do roboty, ale u siebie.
Brawo!
12 miesięcy temu
Brawo Chorwacja! Brawo! Brawo! Brawo! Brawo! Brawo! Tak trzymać! Jak tylko otworzą granicę jadę do was zostawić kasę na wakacjach!
krzychu
12 miesięcy temu
niech wiedza gdzie granica miedzy katolikami a muzulmanami...brawo
paz-yent
12 miesięcy temu
...żyją z turystyki, nie chcą cierpieć z powodu braku turystów...
Sidematic
12 miesięcy temu
I bardzo dobrze. Ja bym wypalał krzyż na czole. Wtedy nie mieliby powrotu do swoich islamskich mateczników.
PLPLPLPL
12 miesięcy temu
RACJA, to nie humanitarne wobec tubylcow - zastrzelic na miejscu na pewno wroci
lemko
12 miesięcy temu
ustasze to je to ,biala chorwacja niech zyje.
Kolo
12 miesięcy temu
U siebie zostawili żony dzieci a tu przyłażą bruździć .
Gule
12 miesięcy temu
Dokumentów nie mają . Ale każdy komórkę i to nie tanią.
Abc
12 miesięcy temu
I jeszcze śniadanko ze świnki na granicy
bDYwjGVT
harcerzyk
12 miesięcy temu
no niestety mamy wojne, a na wojnie wszystkie chwyty doswolone. inwazja poludnia trwa od lat, i przybiera na sile, ale wiadomu, dopoki bezposrednio nie dotyczy to tlustych brzuchow z onz i innych organizacji dopoty beda nam wciskac kit o tolerancji, humanizmie i dzielnieu sie bogactwem.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić