Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Chorwacja. Policja maluje sprayem uchodźców? ONZ chce wyjaśnień

64
Podziel się:

Chorwaccy policjanci są oskarżani o malowanie migrantom krzyża na głowach za pomocą farby w sprayu. Organizacje broniące praw człowieka uważają, że w ten sposób służby oznaczają ludzi próbujących uzyskać azyl. ONZ prosi rząd Chorwacji o wyjaśnienia.

Chorwacka policja maluje sprayem azylantów? ONZ protestuje
Chorwacka policja maluje sprayem azylantów? ONZ protestuje (Twitter)

Chorwacka policja upokarza migrantów próbujących wydostać się z Bośni. Tak twierdzą dwie organizacje obrony praw człowieka, które opublikowały zdjęcia mężczyzn spryskanych pomarańczową farbą w sprayu. Według wolontariuszy ludzie uciekający z Bośni i próbujący uzyskać azyl w Chorwacji są w ten sposób oznaczani przez chorwackie służby i odsyłani do ojczyzny.

Chorwaccy funkcjonariusze popełniający te czyny używają farby w sprayu do identyfikowania i upokarzania osób, które kilkukrotnie i bezskutecznie próbują przekroczyć granicę - powiedział Jack Sapoch z organizacji No Name Kitchen.

Ludzie oznaczani farbą mają być dodatkowo bici i okradani. Kilka grup migrantów miało zostać okradzionych z pieniędzy i komórek. Kilku osobom służby celne miały też zabrać buty. Pracownicy organizacji obrony praw człowieka oraz ONZ udokumentowali wiele przypadków znęcania się nad migrantami, strzelania do nich i okradania przez chorwacką policję. Osoby próbujące przekroczyć granicę bośniacko-chorwacką mają też być zawracane bez sprawdzania dokumentów lub przyjęcia wniosku o azyl.

ONZ prosi chorwacki rząd o wyjaśnienie sprawy. Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) wyraziło "głębokie zaniepokojenie" częstymi aktami przemocy na bośniacko-chorwackiej granicy. Między wrześniem 2019 r. a styczniem br. UNHCR zgłosiło władzom chorwackim 100 przypadków rzekomo niezgodnego z przepisami zawracania ludzi z Chorwacji do Bośni i Serbii.

UNHCR wzywa chorwacki rząd do zbadania doniesień o nadużyciach i przeprowadzenia rzetelnego śledztwa na temat sytuacji panującej na granicy - powiedział Zoran Stevanović z UNHCR w rozmowie z gazetą "The Guardian".

Zobacz też: Archeologiczne odkrycie stulecia. Nieznany wcześniej fakt ze starożytnego Rzymu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(64)
brawo
2 lata temu
chorwacja , to powinno byc standardem w europie , odsylac inzynierow z afryki
klji
2 lata temu
Gdy robią to Chorwaci Węgrzy, Polacy wielkie Larum, Gdy Francja strzela gumowymi kulami to nie ma tematu. Same wybiórcze media.
Marius
2 lata temu
Tatuaz kazdemu na czole.:Allah: Bedxie wiadomo z daleka kto zacz.
ze wsi
2 lata temu
Niczego nie badać, tylko ludzi tak jak stoją z powrotem na pontony i adios companieros.I tak robić wszędzie we Włoszech, Grecji... lekkiego chleba się zachciało? A do roboty, ale u siebie.
Brawo!
2 lata temu
Brawo Chorwacja! Brawo! Brawo! Brawo! Brawo! Brawo! Tak trzymać! Jak tylko otworzą granicę jadę do was zostawić kasę na wakacjach!
krzychu
2 lata temu
niech wiedza gdzie granica miedzy katolikami a muzulmanami...brawo
paz-yent
2 lata temu
...żyją z turystyki, nie chcą cierpieć z powodu braku turystów...
Sidematic
2 lata temu
I bardzo dobrze. Ja bym wypalał krzyż na czole. Wtedy nie mieliby powrotu do swoich islamskich mateczników.
PLPLPLPL
2 lata temu
RACJA, to nie humanitarne wobec tubylcow - zastrzelic na miejscu na pewno wroci
lemko
2 lata temu
ustasze to je to ,biala chorwacja niech zyje.
Kolo
2 lata temu
U siebie zostawili żony dzieci a tu przyłażą bruździć .
Gule
2 lata temu
Dokumentów nie mają . Ale każdy komórkę i to nie tanią.
Abc
2 lata temu
I jeszcze śniadanko ze świnki na granicy
harcerzyk
2 lata temu
no niestety mamy wojne, a na wojnie wszystkie chwyty doswolone. inwazja poludnia trwa od lat, i przybiera na sile, ale wiadomu, dopoki bezposrednio nie dotyczy to tlustych brzuchow z onz i innych organizacji dopoty beda nam wciskac kit o tolerancji, humanizmie i dzielnieu sie bogactwem.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić