o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Girzyński zaszczepiony poza kolejnością. Znany politolog komentuje

15
Podziel się

Zaszczepienie się poza kolejnością posła Zbigniewa Girzyńskiego nie przyniesie politycznego przełomu - uważa politolog, prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. W jego ocenie polskie społeczeństwo jest zbyt podzielone, by sprawa wpłynęła na preferencje wyborcze.

Girzyński zaszczepiony poza kolejnością. Znany politolog komentuje
Zbigniew Girzyński (East News)
bEqtjFud

Poseł PiS Zbigniew Girzyński, jak donoszą lokalne media toruńskie, zaszczepił się poza kolejnością. Został za to zawieszony w prawach członka partii i ruszyło w jego sprawie postępowanie dyscyplinarne. Czy przełoży się to na klimat polityczny w Polsce?

Wielkiego wpływu nie będzie. PiS jako partia od lat pokazuje, że będąc pod silnym ostrzałem mediów przyzwyczaił społeczeństwo kryzysy wizerunkowe rozwiązuje zerojedynkowo - mówi o2 Chwedoruk.
bEqtjFuf

Politolog tłumaczy, że składa się na sprawę Girzyńskiego kilka czynników. Po pierwsze: to polityk z dalszego szeregu, o średniej rozpoznawalności. Po drugie, jego przypadek jest na razie pojedynczą historią polityka w skali kraju. Dotąd pojawiały się raczej informacje o szczepieniach poza kolejnością polityków lokalnych. Po trzecie: PiS szybko zareagowało, zawieszając posła.

Zobacz także: Koronawirus. Rząd szuka szczepionek poza mechanizmem UE? Radosław Fogiel: analizujemy sytuację
bEqtjFul
Będzie to problemem ale dla samego Girzyńskiego. Jego konkurenci z pewnością przypomną mu tę historię w czasie najbliższej kampanii wyborczej - dodaje prof. Chwedoruk. Przypomina również, że problemy polityki kadrowej Prawa i Sprawiedliwości, a szczególnie krótkiej ławki, znane są od dawna. Tak dla PiS, jak i dla jego przeciwników.

- Dlaczego opozycja tego nie dyskontuje? - pyta ekspert. I zaraz dodaje, że opozycja ma kłopot z wiarygodnością, gdyż od lat próbowała przedstawić członków elit społecznych jako ofiary niesprawiedliwości. Na dodatek, w ostatnich tygodniach miała miejsce afera ze szczepieniami celebrytów, kiedy to poza kolejnością zaszczepiła się m.in. Krystyna Janda.

Jeden polityk niewiele zmienia

Inną sprawą w jego ocenie jest to, że elektorat będzie PiS rozliczał nie za poszczególnych posłów, a raczej całościowo, za sposób walki z pandemią i wychodzenie z niej kraju. W tym aspekcie pojedynczy poseł, w dodatku umiarkowanie rozpoznawalny, raczej nie przysporzy szkód ugrupowaniu.

Widać tu jednak - po raz kolejny - coś innego. Dla PiS nie jest problemem mówienie o zagrożeniu dla demokracji czy straszenie UE, ale dysfunkcje sprawowania władzy na co dzień - kończy prof. Chwedoruk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqtjFuG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
burak
6 miesięcy temu
A kit z tym wszystkim, chciał to się zaszczepił i tyle.Polaków trapią inne problemy, a nie poseł i jego szczepienie.
pis
6 miesięcy temu
drugiej nie powinien doczekać
H1120
6 miesięcy temu
Nauczyciele zarówno jak i służba zdrowia winni być szczepieni w pierwszej stawce .
bEqtjFuH
Kasierka
6 miesięcy temu
Twoje zdrowie jest cenniejsze niż moje.
Jarek
6 miesięcy temu
No i po szczuciu na Jandę.
Wynocha
6 miesięcy temu
Takich którzy łamią obowiązujące prawo należy wyrzucać natychmiast z Sejmu. Nadużył zaufania wyborców i powinien natychmiast opuścić Sejm. Jeśli dla niego jest ważniejsza uczelnia to tym bardziej zasługuje na wyrzucenie z Sejmu. Sejm to nie jest miejsce dla Oszustów.
ChochlikT
6 miesięcy temu
To już drugi jego występek- kiedy był europosłem , no i teraz.Ciekawi mnie tylko jak to przepuścił system i wystawił e skierowanie.? A tak w ogóle to nie jest to wysokiej klasy naukowiec indeks Hirsha 0 tzn.nie ma publikacji w żadnym znaczącym czasopiśmie zagranicznym .Niech się zajmie lepiej praca naukową a nie kuglowaniem
ryszard
6 miesięcy temu
rozumiem, że powinien iść pomagać do pracy w szpitalu, skoro zabrał dawkę lekarzowi / ratownikowi czy pielęgniarce na pierwszej linii frontu?
SIP
6 miesięcy temu
I tu widać jak nasze Kochane Prawo i Sprawiedliwość ma morale i kryteria. My jako gorszy sort do budy i na koniec a PANOM Z PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI SIĘ NALEŻY W I KOLEJNOŚCI. Kocham PIS do wyborów mam nadzieję że przegrają.
Sopocianka
6 miesięcy temu
Mam 75 lat i to napiszę.I luj,przeciw Covidovi szybko się zaszczepił ale przeciw głupocie,która aż z jego twarzy bije tzn.wzrok nie jest zmącony mysleniem tylko strachem przed wywaleniem go z PiSu nigdy szczepionki nie dostanie.HiHiHi
Ciekawe
6 miesięcy temu
czy prawicowe (tzw. niepokorne) i TVPis (tzw.publiczna) będą jeździć przez 2 tygodnie po p.Gizyńskim jak jeździli po p.Jandzie, która nie jest posłanką żadnej partii?
Jagoda
6 miesięcy temu
Jam Girzyński mnie wolno ,a reszta do kąta czekać na swoją kolej
:(((
6 miesięcy temu
Tak sie pan staral obrazac wszystkich z innego sortu. A teraz kolesie, jada po panu do oporu. Ale i tak gosciu zostaniesz w tej organizacji .
bEqtjFuz
KK65
6 miesięcy temu
Zawsze pouczał innych na temat przyzwoitości. No to mamy przyzwoitość człowieka z Torunia. Tak przyzwoity jak Rydzyk.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić