o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Burza wokół posła PiS. Chodzi o szczepienie na COVID-19

46
Podziel się

Poseł PiS Zbigniew Girzyński zaszczepił się na COVID-19 jako pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W rozmowie z o2.pl analityk prawny mówi, że poseł miał do tego prawo.

Burza wokół posła PiS. Chodzi o szczepienie na COVID-19
Zbigniew Girzyński (East News)
bEqtgJFN

Girzyński - wykładowca uczelni - miał się zaszczepić w 22. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Ciechocinku - ujawnił toruński portal nowosci.com.pl. Decyzją władz partii został zawieszony w prawach członka PiS.

Poseł opublikował oświadczenie na Facebooku, w którym dał do zrozumienia, że zaszczepił się zgodnie z prawem, a nie poza kolejnością, jak początkowo sugerowały media.

Podzielam opinię sformułowaną przez pana posła Krzysztofa Sobolewskiego, że "zasady obowiązują wszystkich". Obowiązywać powinny zwłaszcza tych, którzy je ustanawiają. Ja jedynie zgodnie z nimi postępowałem i postępować będę - napisał polityk.
bEqtgJFP

Na nasze próby kontaktu Girzyński odesłał nas do oświadczenia na Facebooku.

Zobacz także: Szczepienia w Izraelu. Karolina Mints tłumaczy, dlaczego ten kraj przoduje

Uniwersytet: takie było rozporządzenie

Uniwersytet broni się, przekonując, że realizował rozporządzenie ministra zdrowia.

bEqtgJFV
22 grudnia 2020 rektor wysłał list do pracowników uczelni, w którym przedstawił możliwość zaszczepienia się, co wynikało z rozporządzenia Ministra Zdrowia. Na początku nie było sprecyzowane, czy ma to dotyczyć wszystkich pracowników, czy tylko pracowników Collegium Medicum, które jest częścią UMK. 14 stycznia 2021 rozporządzenie zostało doprecyzowane i okazało się, że w tzw. grupie „O” mogą szczepić się wyłącznie pracownicy medyczni oraz studenci kierunków medycznych, a więc tylko ci pracownicy i studenci, którzy pracują lub mają zajęcia w szpitalach. Wszyscy pozostali nauczyciele akademiccy, także z części toruńskiej, mają możliwość zaszczepienia się w grupie „1” - odpowiedział na nasze pytania dział prasowy UMK.

Analityk: nie rozumiem zawieszenia

Jak twierdzi Patryk Wachowiec, analityk prawny z Forum Obywatelskiego Rozwoju, Girzyński miał prawo się zaszczepić.

bEqtgJFW
Według mnie ten, kto dostał skierowanie na szczepienie przed 14 stycznia, mógł się zaszczepić niezależnie od statusu. I - co więcej - może nadal w ramach ważności jego skierowania, ponieważ tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 14 stycznia! - mówi o2 Wachowiec.
bEqtgJFX

Dodaje, że w jego ocenie nie ma podstaw do zawieszenia Girzyńskiego, bo wszystko dokonało się w ramach prawa.

Głos w sprawie zabrał także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który przekonuje, że "ciągle pojawiają się wątpliwości, kiedy dana grupa może się zaszczepić", i przekonuje, że powinno to zostać ustalone na drodze ustawy, a nie rozporządzenia.

Kto więc panuje nad szczepieniami i czy osoby, które otrzymały skierowanie przed wejściem w życie rozporządzenia Rady Ministrów, mogą się zaszczepić? Na ten moment wydaje się, że w sprawę szczepień wkradł się chaos.

Niedzielski: doszło do naruszeń

Szczepienie Girzyńskiego skomentował minister zdrowia Adam Niedzielski.

bEqtgJFY
Nie będę bronił Zbigniewa Girzyńskiego. To jest zachowanie niegodne i rodzi sytuację podobną do tej, którą mieliśmy na WUM. To są takie tłumaczenia z kategorii pięciolatka. Jest to sytuacja absolutnie nieakceptowalna i mam nadzieję, że zostanie jak najszybciej wyjaśniona - powiedział minister zdrowia, komentując sytuację posła Girzyńskiego.

Szef resortu zdrowia dodał, że na UMK doszło do naruszeń zasad szczepień. Podkreślił, że rektor wpisał na listę szczepień dla grupy 0 osobę nieuprawnioną. Zaznaczał również, że postawa Girzyńskiego zasługuje na potępienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqtgJGq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(46)
Zryta
6 miesięcy temu
Ustawka!!! Odwracanie uwagi od innych wydarzeń. Teraz pokażą przykladna karę na "głównego krzykacza" on wyrazi skruchę i za ok pół roku przyjma go z otwartymi ramionami... Stare numery "ustawka"
wujek
6 miesięcy temu
Typowa postawa Kalego, Kali może ukraść krowe i to jest dobre, ale Kalemu nie można bo to jest grzech. To właśnie jest mentalność polityków PIS-u.W tym wypadku mimo swoich wad popieram i podziwiam P.Kaczyńskiego.
Krzysztofff
6 miesięcy temu
Politycy z prawej strony uważają że są lepszym sortem więc im wszystko wolno
bEqtgJGr
wefwe
6 miesięcy temu
Mój Covid jest lepszy niż twój
Gosc2
6 miesięcy temu
Sa lepsi I. Lepsiejsi. Hmm
Tanita
6 miesięcy temu
A moją 75-letnią mamę, która mieszka w Toruniu, skierowali z infolinii na szczepienie do Szpitala w Sławnie, jakoś ok. 240 km od Torunia.... ale nad morze blisko :D
rozumna
6 miesięcy temu
A żonka i synuś też się zaszczepili w ramach pracy na UMK? Pewnie w pakiecie.
Tico
6 miesięcy temu
Znowu Toruń na tapecie - widać, że Ci, co bliżej Rydzyka (dosłownie i w przenośni) jakby są namaszczeni ....... bardziej :)
dar
6 miesięcy temu
szczepionkami zajmuje się Dworczyk, bo M.Zdrowia łatwo można byłoby rozliczyć ze szczepionek a tak kto rozliczy LUXmed czy inne prywatne gabinety które szczepią niby swoich pacjentów ze swoich list
EWA
6 miesięcy temu
Bym nie pociągała do odpowiedzialności tych którzy się zaszczepili.Szczepionki powinny być dostarczane do punktów wytypowanych do szczepień przez NFZ. To kto i dlaczego zadecydował o szczepieniu kadry UNIWERSYTETU w Toruniu? To chyba można bez problemu sprawdzić?
amanda
6 miesięcy temu
to nie pierwsze cwaniackie zachowanie tego pana pamietamy jak rozliczał delegacje poświadczajac nieprawde schował sie na kilka lat zamietli pod dywan a teraz nastepna historia,ludzie patrzcie na kogo glosujecie ktos taki nie powinien być ani wykładowcą ani poslem
ewa
6 miesięcy temu
teraz kazdy madry i mowi, ze w zyciu nie zaszczepilby sie, skadze znowu, stanalby na koncu kolejki i jeszcze przepuszczal innych. ale na poczatku tej calej akcji GDYBY do nas napisano, ze mozliwosc jest, to 99% zapytanych zaszczepiloby sie, myslac, ze nie popelnia wykroczenia. niech odpowie ktos, kto taki list do posla pis wyslal, a p.kaczynski, wladca naszego zycia, niech patrzy na siebie i na to, ILE RAZY ON SAM POPELNIA WYKROCZENIE. bo jemu wolno.
dede
6 miesięcy temu
tworzą durne rozporządzenie a potem się dziwią że ich łapią na bezobjawowej inteligencji,girzyński zaszczepił się zgodnie z pis-owym prawem, ot tyle i aż tyle
bEqtgJGj
mmm
6 miesięcy temu
Przyzwoity, mądry patriota nie należy do pisu, takich pis niszczy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić