"Co myśmy zrobili?". Rosjanie opuszczają kraj Putina

Coraz więcej obywateli myśli o opuszczeniu Rosji w związku z inwazją wojsk Władimira Putina na Ukrainę. "Co myśmy zrobili? Czemu nie powstrzymaliśmy go wcześniej?" - miał powiedzieć o Władimirze Putinie Rosjanin, którego cytuje dziennikarka Associated Press.

"Co myśmy zrobili?". Rosjanie opuszczają kraj Putina
Zatrzymania podczas antywojennego protestu w Moskwie, który miał miejsce 24 lutego (Getty Images, Daniil Danchenko/NurPhoto)

Wielu Rosjan nie popiera wszczętej przez ich przywódcę wojny na Ukrainie. Jej skutki odczuwają na własnej skórze. Nałożone na Rosję sankcję doprowadziły do załamania rynków finansowych, wartość rubla gwałtownie spadła. Jeśli efekt się utrzyma, może to skutkować znacznym wzrostem inflacji, spadkiem poziomu życia w Rosji i wzrostem nierówności społecznych.

Rosjanie masowo wypłacają gotówkę z bankomatów, w większych miejscowościach ustawiają się kilkudziesięcioosobowe kolejki. W kraju odbywają się też protesty, w wyniku których zatrzymano już tysiące osób.

Rosjanie wyjeżdżają z kraju?

Korespondentka AP w Tunisie, pracująca niegdyś w Moskwie, podzieliła się na Twitterze przemyśleniami swoich znajomych z Rosji. Francesca Ebel poinformowała, że w związku ze znacznym pogorszeniem się jakości życia wielu jej rosyjskich przyjaciół postanowiło opuścić swoją ojczyznę.

Tak wielu moich przyjaciół pakuje się i wyjeżdża z kraju. Ich karty są zablokowane. Ogromne kolejki do bankomatów itp. Plotki, że granice wkrótce się zamkną - napisała dziennikarka na Twitterze.

- Znajomy powiedział do mnie: "Co myśmy zrobili? Czemu nie powstrzymaliśmy go wcześniej?" - dodała Ebel.

W podonym tonie pisze korespondent brytyjskiego dziennika "The Guardian" z Moskwy Andrew Roth. On także zauważył, że coraz więcej jego znajomych wyjeżdża z Rosji. "Coś tu na pewno się zmieniło w ciągu ostatnich dwóch dni. Budzisz się i dowiadujesz się, że wielu twoich znajomych wyjechało, inni się pakują" - napisał Roth na Twitterze.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Reporterzy BBC dotarli do Jekatieriny - młodej Rosjanki, która również zamierza w najbliższym czasie opuścić kraj. Kobieta potępia rosyjską inwazję na Ukrainę i uważa, że w kraju rządzonym przez Putina nie ma dla niej przyszłości. - Z tym prezydentem - brak przyszłości na wiele, wiele lat - powiedziała Rosjanka BBC.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Po której stronie stoi Victor Orban? Ekspert wyjaśnia
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić