o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Coraz więcej ludzi odsuwa się od Kościoła. Ksiądz wskazuje przyczynę

274
Podziel się

Statystyki są bardzo wymowne. Coraz więcej ludzi odchodzi z Kościoła i na razie nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się odwrócić. W rozmowie z Wirtualną Polską trudną sytuację przeanalizował ks. Grzegorz Strzelczyk, doktor teologii i proboszcz.

Coraz więcej ludzi odsuwa się od Kościoła. Ksiądz wskazuje przyczynę
Coraz więcej osób odchodzi z Kościoła (Pixabay)
bEilEmqd

Ks. Grzegorz Strzelczyk jest prezbiterem archidiecezji katowickiej, teologiem i proboszczem parafii św. Maksymiliana Kolbego w Tychach. Jest odpowiedzialny za formację kandydatów do diakonatu stałego w archidiecezji katowickiej.

W rozmowie z WP podkreśla, że niepokoi go skala "obojętności młodego pokolenia na sferę duchową". - Ten trend potwierdzają wszystkie badania, robione nie tylko w Polsce. To ogromne wyzwanie - znacznie głębsze niż słabość naszego Kościoła - mówi.

bEilEmqf

Ksiądz Strzelczyk zaznacza, że exodus młodych mocno przeżywają ich rodzice. Wyjawia, że niektórzy nawet twierdzą, że to ich porażka.

Oni naprawdę przeżywają, że ich dzieci nie odziedziczyły po nich wiary, nie doświadczyły wspólnoty Kościoła. Niektórzy zwierzają mi się, że to ich porażka, życiowa tragedia. Takich głosów słyszę ostatnio naprawdę sporo, nie wiem nawet, czy to nie dotyczy większości moich rozmów - zwłaszcza z osobami starszymi, które do kościoła gorliwie chodzą - tłumaczy.

Młodzi opuszczają Kościół. "Spodziewałem się tych wydarzeń"

Spodziewałem się tych wydarzeń. Miałem poczucie ulgi, bo teraz musimy się z nimi zmierzyć. To było jak wiszący miecz, o którym wiemy, że prędzej czy później spadnie - i w końcu spadł. Przeżywam to jednak bardziej od strony młodych, którym w życiu towarzyszyłem, a dzisiaj ich spotykam jako niewierzących. To jest rozdzierające. Doświadczam porażki, bo myślę wtedy, że być może moje świadectwo było marne - przyznaje ksiądz Strzelczyk.
bEilEmql

Duchowny wskazuje również, co odciąga młodych od Kościoła. Zwraca uwagę na dwa główne mechanizmy.

Nikt nie przychodzi z identycznymi. Myślę, że są dwa główne mechanizmy, dla których odchodzi się ze wspólnoty. Jeden dotyczy osób, które i tak były już bardzo luźno związane z wiarą. Widzą upolitycznienie Kościoła, to że źle posługuje się pieniędzmi i wizerunek medialny staje się ostatecznym pretekstem do odejścia, które właściwie i tak już się wewnętrznie dokonało. Drugi mechanizm dotyczy ludzi zaangażowanych w Kościół. Oni się z nim rozstają często z powodu autentycznego, głębokiego zgorszenia - zaznacza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEilEmqG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(274)
odebrać kości...
2 tyg. temu
znowu winni są inni tylko nie kościół;) brawo róbcie tak dalej, przyda się nam w Polsce dużo nowych sal gimnastycznych lub koncertowych...
Gaja
4 miesiące temu
Odsuwają się chwasty i bardzo dobrze.Zostana ci najwierniejsi,którzy nigdy nie wyrzekną się swojej wiary.A chwasty wrócą,jak dotknie ich tragedią.
Kevin Nixon
4 miesiące temu
Problem w tym że kościół katolicki zbudowany jest na totalnym kłamstwie. Ich nauka to kłamstwo. W 553roku naszej ery kościół na V soborze ekumenicznym usunął wiedzę o reinkarnacji z nauk kościoła. Dla nich liczy się kasa...ludziom mówią że mają żyć w ubustwie a sami opływają w bogactwie i nie płacą za podatków. W Polsce jest ponad 11000 parafii i można sobie policzyć ile mają na kasy...włączamy myślenie 😁
bEilEmqH
Cinmar
4 miesiące temu
Jeżeli ksiądz chce zarobić na swoją parafie ... lub pomóc jej z remontem itd Ps. Pora żeby ksiądz ruszył się do pracy umowę zlecenie i jak w danym dniu nie będzie pogrzebów itd może pracować jak zwykły śmiertelnik
Tolo
4 miesiące temu
Dołek sami sobie wykopali.Zmienić biznes trzeba bo wiry tak się nie przekazuje
Marcelj
4 miesiące temu
Sami dążyli do takiego stanu rzeczy.mają się za nadludzi.czas na ziemię...
PISFAN
4 miesiące temu
A teraz ciekawostka przyrodnicza Biedni księżulkowie w Lublinie chcą wybudować osiedle domków jednorodzinnych
Alex
4 miesiące temu
Wzrasta świadomość ludzi , jest większa wiedza ogólna i ludzie przestają słuchać historyjek belzebubów wyszkolonych cyników .
ździś
4 miesiące temu
Kościół był potrzebny do wiary w Boga,kiedyś gdy ludzie byli ciemni.Stworzono modlitwy które klepano nie rozumiejąc ich.Ludzie zadają sobie pytania dlaczego Bóg przymknął oko na 2 wojnę światową.
Polak
4 miesiące temu
Przykre że tyle ludzi odsuwa się od Boga. Bo dla siebie i Boga idzie się do świątyni nie dla księdza.
Boguch
4 miesiące temu
Odchodzą ci, którzy odeszli czy mówiący to na prawdę nie widzą jakie to głupie. PKK wymyślił sobie tę bajeczkę by zdjąć winę z siebie. Jakie to kołtuńskie. Pierwsza przyczyna to moralna kompromitacja PKK. Druga to próba zatrzymania wiernych groźbami i likwidacją wolności prawnych. To odbiera godność i poniża. Gdzie prawo do własnego sumienia, itd. Głupota PKK poraża.
Magda K
4 miesiące temu
Jeden ,jedyny ksiądz, który szuka przyczyny w samym siebie..Brawo!A ci wszyscy co uczyli przez lata katechezy od przedszkola do...Zwróćie kasę do...
Chrześcijanin
4 miesiące temu
To że kościół katolicki nie ma nic wspólnego z pismem Świętym, to wie ten kto poznał i poznaje pismo Święte, tych księży można porównywać do faryzeuszy i sadyceuszy których Jezus nazwał plemieniem zmijowym
bEilEmqz
Myślący
4 miesiące temu
Tendencyjny tytuł, nie do końca zgodny z treścią. A komentarze żenujące
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić