o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
ESO
|

Wielkopolska. Proboszcz stanie przed sądem. Jest zdziwiony decyzją policji

316
Podziel się

Mieszkańcy Rawicza (woj. wielkopolskie) nie mogą dogadać się z proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w kwestii puszczania głośnych pieśni z kościelnych głośników. Ks. Wojciech Prostak mówi, że wszystkiemu winna jest pandemia.

Wielkopolska. Proboszcz stanie przed sądem. Jest zdziwiony decyzją policji
Mieszkańcy Rawicza (woj. wielkopolskie) nie mogą dogadać się z proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP (YouTube)
bDKwWwmt

Konflikt między proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu a wiernymi miasta trwa już kilka miesięcy. Niektórzy Rawiczanie nie chcą już dłużej słuchać głośnych pieśni, które puszczano z kościelnych głośników. W lecie polubownie chcieli załatwić sprawę, dlatego wystosowali petycję.

W piśmie wskazano, że wierni mają już dosyć wysłuchiwania każdego dnia od wczesnych godzin porannych, aż do wieczornych głośnej muzyki puszczanej z kościelnych głośników. Pod petycją podpisało się 100 parafian.

bDKwWwmv

Ks. Wojciech twierdzi, że parafianie chcą mu zrobić po prostu na złość. Jego zdaniem podpisy pod petycją złożyły głównie osoby, które mieszkają daleko od kościoła, a muzyka z głośników na pewno tam nie dociera.

Proboszcz tłumaczy, że głośna transmisja mszy wynika z pandemii koronawirusa, duchowny chce, by wierni, którzy nie mogą wejść do środka, przez limit osób mogli chociaż jej wysłuchać.

Sami mnie prosili, by włączać głośniki, bo chcą brać udział w mszy choćby na zewnątrz - mówi ksiądz Wojciech w rozmowie z "Faktem".
bDKwWwmB

Problemu dalej nie rozwiązano, a do sprawy włączyła się policja. Mundurowy odwiedził ks. Wojciecha na parafii.

Poprosiłem funkcjonariusza, żeby poszedł z kościelnym na zakrystię, gdzie jest urządzenie do nagłaśniania i ustawił dźwięk na takim poziomie, jaki jest dopuszczalny. I tak zostało, nic potem nie zmienialiśmy - mówi proboszcz.

Proboszcz po wizycie policjanta, był przekonany, że sprawa została rozwiązana. Duchowny zdziwił się jednak, kiedy postawiono mu zarzut z kodeksu wykroczeń dotyczący zakłócania spokoju w okresie od marca do września 2020 r. Sprawa trafi do sądu.

Nie daliśmy pouczenia, bo zawiadomienie wpłynęło do nas w formie petycji od większej liczby osób. Uznaliśmy, że powinien to rozstrzygnąć sąd. Taką sprawę prowadzi się inaczej niż zwykłe zawiadomienie o tym, że czyjś sąsiad zachowuje się za głośno i przeszkadza w ten sposób innym mieszkańcom - informuje Beata Jarczewska z policji w wielkopolskim Rawiczu (Fakt).
bDKwWwmC

Ksiądz nie ukrywa, że jest zdziwiony taką decyzją.

Byłem pewien, że sprawa jest załatwiona. Poza tym głośniki działają tylko w niedzielę, a prawo pozwala na coś takiego podczas uroczystości religijnych - mówi proboszcz.

Jak się okazuje, nie wszyscy parafianie są przeciwko ks. Wojciechowi. Część z nich broni go tłumacząc, że teraz ludziom to wszystko przeszkadza.

Niektórym to wszystko przeszkadza! Dzieci przeszkadzają, samochody przeszkadzają, szczekające psy przeszkadzają i głośniki przeszkadzają. Ten atak na naszego księdza proboszcza jest absurdalny. Pandemia zabrała nam już tyle rzeczy, a teraz jeszcze udział w mszy chce się nam zabrać - mówi pani Helena, jedna z parafianek (Fakt).
bDKwWwmD
Zobacz także: Apostazja. Ksiądz mówi wprost: moda, by być przeciwko Kościołowi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKwWwmE
bDKwWwmW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(316)
Adamo
2 miesiące temu
Typowy przykład arogancji. Ja tu jestem ważny ksiądz i macie mnie słuchać. Na szczęście już nie te czasy. Ludzie zmądrzeli.
marzi1958
2 miesiące temu
co się Dziwisz!!- księża ...przyzwyczaili sie do bezkarności i chcą bezkarnie narzucić swoje....pomysłu reszcie ludzi!!- jak tak można!A co z tymi którzy NIE ZNOSZĄ HAŁASU?!!
bnick
2 miesiące temu
Parafianie mogą sobie wysłuchać mszy z radia, albo z TVP, u siebie w domu,nie przeszkadzając nikomu.A głośniki wyłączyć. Lekiem na skołatane nerwy może być inny rodzaj muzyki dla każdego.Co za problem to uszanować
bDKwWwmX
Pres
2 miesiące temu
Zburzyć ten cały domek i wybudować dom dziecka.
Ona 40
2 miesiące temu
Jaki atak na proboszcza? Dlaczego zawsze jak coś jest nie po myśli księdza to już atak na niego albo na cały kk? Ksiadz nie ma pojęcia jak żyją zwykli ludzie: praca, dzieci, sprzątanie, pranie... Mają prawo do chwili ciszy i spokoju. Poza tym nie każdy jest wierzący i musi słuchać pieśni religijnych. Ciekawe czy jak by ktoś włączył przez głośniki Behemota to wszyscy byli by zachwyceni. Niech każdy slucha sobie co chce we własnych czterech scianach.
Najnowsze komentarze (316)
Pedro50
2 miesiące temu
Jak Kościół (mam tu na myśli głównie sługi Boże) daleko odszedł od swoich ideałów, jaka ignorancja nim powoduje, że coś co wynika z ich postępowania, z afer wstrząsających społeczeństwem z dziwnych wypowiedzi, z łapczywości na dobra doczesne, na pedofilię, na homoseksualizm, a o ktorym raczejcicho bo dotyczy dorosłych, może nazywać modą na krytykowanie Koscioła. To społeczeństwo się oddala bo przestajecie być autorytetami, bo tłumaczenie, że księża są też ludźmi i mają prawo do pokus i ich zaspokojenia nawet na dziecku to jest paranoja, robak, ktory toczy ideę. Kdięża zapominają, że nie chodzi by ich całować po rękach, ale, że nakłdając sułtannę mają misję, mając ją na sobie to nie mają li tylko ubrania, a te idee kościoła reprezentują. To psuje wizerunek Kościoła, to nie moda. Upatruję wielu przyczyn w calibacie. Życie ze swoją rodziną oficjalnie, przeżywanie codzienności, zaspokajanie pragnień w rodzinie, możliwość posiadania dzieci oficjalnie a nie,, na boku", myślę, że wiele by pomogło.
permanentny
2 miesiące temu
A może by tak w całej Polsce zakazać dzwonienia wręcz walenia w dzwony tak, że huk rozchodzi się poza duże miasto 200tys.z dzwonnic kościelnych. To co teraz księża wyprawiają to wprawia w osłupienie. Nie da się tego huku dzwonów wytrzymać i to kilka razy dziennie. Jakby na złość księża walą w te dzwony, że coraz mniej ludzi chodzi do kościoła. Przydałaby się ustawa, która zabraniałaby przekraczania np. 80 decybeli takiego głośnego walenia w dzwony. Jedni chcą tego słuchać a inni nie. Nie można zmuszać kogoś kto nie chce słuchać walenia w dzwony. aby się dostosował.
jaa
2 miesiące temu
chciał zrobić tak samo jak muzułmanie puszczaja z głośników swoje modły on chciał kościelne tyle tylko że nawet oni nie puszczają cały czas od rana do wieczora
Rawiczanka
2 miesiące temu
czytajmy ze zrozumieniem...Proboszcz odpowiedzial na prosby parafian, ze chca słuchac mszy poza kościołem, poza tym petycję złozyli Ci , ktorzy przy kosciele nie mieszkaja, poza tym to policja w ramach polubownych działań ustaliła poziom " głośności" ....co tu sie komu " nie zgadza"?... dozyliśmy czasów kiedy " mieszczuchy " buduja domy na wisi...a potem im " brzydko pachnie", a kogutowi trzeba głowę ścinac , bo pieje o poranku...a traktor jadący na pole " tarasuje" drogę...okazuje się, ze nie wiekszość , a jednie Ci, ktorzy głośno wrzeszcza maja " rację"...proponuje SAMOFELEKSJĘ"...aczkolwiek marne nadzieje, aby...to się " zadziało" bo dla slepych i głuchych..." ratunku " nie ma...jak tylko miłosiernie modlić się nad "m zagubioną " dusza....
antyfan
2 miesiące temu
to nie parafianie, tylko mieszkańcy miejscowości, których z parafianami nie powinno się mylić.
Gosc2
2 miesiące temu
Niby banalna sprawia. Niestety w wielu przypadkach brakuje dobrej woli, kompromisow I zyczliwych rozmow. Tak jest na kazdym "poletku"
mmm
2 miesiące temu
A czy w Rawiczu mieszkają sami katolicy? Tego proboszcz nie potrafi uszanować?
eliot_ness
2 miesiące temu
"najgorzej to jak ktoś chce zainteresować swoją historią innych na siłę"
bDKwWwmP
asdasdasd
2 miesiące temu
prawdziwa twarz kleru. jakim człowiekiem musi być ten ksiądz żeby tak dokuczać innym mimo że wyraźnie go informują że im przeszkadza. kosciół to zło i szatan.
Gość
2 miesiące temu
W końcu ludzie walczą z kościołem, klerem itp. Bóg jest wszędzie, nie tylko w kościele i melodyjki. Byle taca się zgadzała.
$ram
2 miesiące temu
ludzie poprostu wystarczy wpuscic wiernych do kosciolka i przyciszyc glosniki i niech sobie wierni modly odprawiaja... policja zarobi bo moze wpasc i mandaciki wystawic za zgromadzenia a przy okazji covida miedzy soba rozniosa i problem sam sie zalatwi...
Noni
2 miesiące temu
To jest zakłócanie spokoju,niby dlaczego ludzie mają być terroryzowani przez Kościół Ja nie chciałbym tego co dzień słuchać,działa to na nerwy itd. Ukarać i zawiesić go za nękanie.
mmm
2 miesiące temu
"Pod petycją podpisało się 100 parafian." Czy wiadomo już jakie zarzuty i jakie zagrożenie karą dostało tych 100 mieszkańców? ilu z nich zostało aresztowanych? ilu z ich "prokuratura" zajęła majątki na poczet przyszłych grzywien? Ilu z nich jest podejrzanych o bycie nieprawdziwym polakiem?
BUBU
2 miesiące temu
Mówi pani Helena,jedna z parafianek...Zanim coś powie powinna się dowiedzieć co oznacza słowo parafianin i już będzie dokładnie wiedziała kim jest.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić