aktualizacja 

COVID-19. WHO podało sumę zgonów na świecie. Większą, niż oczekiwano

111

Z aktualnych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że na całym świecie pandemia COVID-19 spowodowała bezpośrednio lub pośrednio śmierć od 13,3 do 16,6 mln osób. To o 13 proc. więcej, niż oczekiwano — podaje BBC.

COVID-19. WHO podało sumę zgonów na świecie. Większą, niż oczekiwano
COVID-19 mógł zabić nawet 16 mln osób (Getty Images, Feature China / Future Publishing)

Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła najnowsze dane na temat COVID-19, które dotyczą okresu od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku. Najwięcej z powodu tej choroby ucierpiały Indie - ze statystyk wynika, że w tym kraju było 4,7 miliona zgonów z przez koronawirusa. To 10 razy więcej niż mówią oficjalne dane i odpowiada to za prawie jedną trzecią zgonów na całym świecie.

WHO o "zgonach pośrednich"

W nowych statystykach uwzględniono też tzw. zgony pośrednie. WHO wyjaśnia, że za takie spowodowanie śmierci uważa przypadki, kiedy z powodu przeciążenia systemów opieki medycznej pacjentom nie udzielono właściwej opieki, np. przesunięto terminy zabiegów chirurgicznych, czy chemioterapii.

WHO zwraca uwagę również na śmierci z powodu tzw. "efektu domina", kiedy pacjentom odmawiano dostępu do szpitali w celu uzyskania potrzebnej opieki z powodu przepełnienia. Jest to również przyczyną złego prowadzenia dokumentacji w niektórych regionach i nielicznych testów na początku kryzysu — podkreśla BBC.

Dane mogły być zaniżone

WHO stwierdziła, że większość z uwzględnionych w nowych statystykach osób zmarła z powodu COVID-19, a nie przez skutki pośrednie. Wcześniej dane z krajów zrzeszonych w WHO wskazywały, że od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021 pandemia spowodowała śmierć 5,4 mln osób.

Organizacja od początku pandemii ostrzegała, że dane na temat liczby przypadków śmiertelnych koronawirusa są zaniżone, a ponadto należy zwrócić uwagę na ogólną "podwyższoną śmiertelność", czyli większą średnią liczbę zgonów, wywołaną podczas pandemii właśnie przeciążeniem placówek medycznych - dodaje BBC.

Zobacz także: To będzie kolejna epidemia? Dr Grzesiowski o ptasiej grypie
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić