aktualizacja 

Cyberatak na Iran. Chcieli całkowicie sparaliżować kraj

7

Hakerzy dopuścili się cyberataku na ponad setkę agencji w Iranie. Ostatecznie – zgodnie z oficjalnym oświadczeniem władz kraju – próba przejęcia kontroli nad komputerami i innymi sprzętami elektronicznymi nie powiodła się. Kto był za nią odpowiedzialny?

Cyberatak na Iran. Chcieli całkowicie sparaliżować kraj
Irańczykom udało się odeprzeć cyberatak. Gdyby się powiódł, jego konsekwencje byłyby dramatyczne (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

"The New Arab" podaje, powołując się na rewelacje irańskiej telewizji państwowej, że władzom udało się udaremnić atak. Jak podkreśla, celem były nie tylko instytucje publiczne, lecz także wchodzące w skład sektora prywatnego.

Cyberatak w Iranie. Kto za nimi stał?

Władze Iranu nie sprecyzowały, które dokładnie instytucje publiczne i prywatne padły ofiarami cyberataku. Oświadczono jedynie, że próba przejęcia kontroli nad danymi setek agencji miała miejsce na przestrzeni "ostatnich dni".

W oficjalnym raporcie na temat cyberataków wymieniono, które z państw mogły być w nie zamieszane. Na liście znalazły się Holandia, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone. Uzasadniono, że hakerzy wykorzystywali protokoły internetowe pochodzące właśnie z tych krajów.

Zobacz także: Zobacz też: Najgroźniejsze cyberataki na świecie

To nie był pierwszy cyberatak, który był wycelowany w Iran. Według "The New Arab" główną przyczyną takiego stanu rzeczy są starania zachodnich mocarstw o podpisanie z Islamską Republiką nowego porozumienia odnośnie do broni nuklearnej.

Jeden z najgroźniejszych cyberataków na Islamską Republikę Iranu miał miejsce w październiku ubiegłego roku. Jego celem był irański system dystrybucji paliw. W konsekwencji działań hakerów kierowcy przez wiele dni nie mogli otrzymać dotowanego paliwa, a także wyrażali niezadowolenie ze względu na konieczność czekania w długich kolejkach.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić