Bogdan Kicka| 

Czy to może się udać? Policja ma plan, ale zanosi się na klęskę

45

Ambitny plan Komendy Głównej Policji zakłada przyjęcie do służby ponad 10 tysięcy nowych funkcjonariuszy w tym roku. Szanse na to są niewielkie. Jak wynika z informacji uzyskanych przez reportera RMF FM, w 2024 roku w dwóch przeprowadzonych naborach do policji wstąpiło raptem 1600 osób. A potrzeby są zdecydowanie większe.

Czy to może się udać? Policja ma plan, ale zanosi się na klęskę
Wakaty w policji czekają, ale chętnych brakuje. Udało się przyjąć 1600 osób (Adobe Stock)

Policja w Polsce stoi przed wyzwaniem znacznego niedoboru personelu. Na koniec 2023 roku liczba wakatów osiągnęła rekordowy poziom, a z formacji odeszło aż 9,5 tysiąca funkcjonariuszy, co jest najwyższym wynikiem od początku lat 90-tych.

Obecnie poziom wakatów jest największy od dekady - w polskiej policji brakuje niemal 20 tysięcy funkcjonariuszy.

W bieżącym roku, pomimo dwóch naborów, szeregi wspomnianej służby mundurowej zasiliło zaledwie 1600 osób. Nadchodzą jeszcze cztery terminy rekrutacji – w lipcu, wrześniu, październiku i grudniu. Ale to nieznacznie poprawi fatalną obecnie sytuację.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nagranie rozpaliło sieć. Warszawska policja w akcji. "Boją się"

W ostatnim terminie przysięgi złożyło zaledwie 537 nowych funkcjonariuszy, z czego najwięcej w Krakowie. Na uwagę zasługuje natomiast fakt, że garnizon stołeczny, który zmaga się z największymi problemami kadrowymi, nie odnotował żadnych nowych przyjęć, a poziom wakatów przekracza tam 20 procent. Od początku roku w Warszawie do służby dołączyło zaledwie 63 osoby.

Główne przyczyny kryzysu kadrowego to niskie wynagrodzenia, brak perspektyw zawodowych oraz wykorzystywanie policji do celów politycznych. Funkcjonariusze skarżą się na niewystarczające środki przyznawane na nagrody oraz niską atrakcyjność pracy w porównaniu z innymi służbami mundurowymi, takimi jak wojsko.

Brak ułatwień dla powracających funkcjonariuszy

Pomimo prób wzmocnienia szeregów, nie ma jeszcze zapowiadanych przepisów, które ułatwiłyby powrót do policji funkcjonariuszom, którzy odeszli. Od początku roku powróciło tylko 122 funkcjonariuszy, co podkreśla trudności w przyciąganiu doświadczonych pracowników z powrotem do służby.

Nowe narzędzie rekrutacyjne dla policji

W odpowiedzi na te wyzwania, kierownictwo policji wprowadziło nowy portal dla kandydatów, który od momentu uruchomienia pod koniec kwietnia odnotował ponad 106 tysięcy odwiedzin. Jest to próba zwiększenia zainteresowania i ułatwienia procesu aplikacyjnego, co może wpłynąć na poprawę statystyk rekrutacyjnych.

Nadchodzące miesiące pokażą, czy nowe inicjatywy przyniosą oczekiwane efekty w zwiększeniu liczby funkcjonariuszy gotowych do służby. Na razie wydaje się, że przełomu nie będzie, chyba że rząd zdecydowanie podwyższy płace dla policjantów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić