Natalia Bogucka| 

Wiadomo, co napisał na ręce. Tak skazany za śmierć George'a Floyda opuścił sąd

992

Amerykanie czekali na to od miesięcy. Derek Chauvin został uznany za winnego morderstwa George'a Floyda. Były policjant został wyprowadzony z sali rozpraw w kajdankach i trafił do aresztu. Prawdopodobnie spodziewał się takiego werdyktu, ponieważ na lewej dłoni zapisał sobie numer do prawnika.

Wiadomo, co napisał na ręce. Tak skazany za śmierć George'a Floyda opuścił sąd
Derek Chauvin usłyszał wyrok w sprawie śmierci George'a Floyda. Gdy skazany policjant wychodził z sali rozpraw, kamery uchwyciły napis na jego ręku. (YouTube)

We wtorek były policjant Derek Chauvin został uznany za winnego śmierci 46-letniego Afroamerykanina George'a Floyda. 12 członków ławy przysięgłych w Minneapolis podjęło decyzję jednomyślnie.

Sędzia Peter Cahill zapowiedział, że wyrok o wymiarze kary zostanie wydany w ciągu ośmiu tygodni. Za wszystkie trzy zarzuty, czyli morderstwo drugiego i trzeciego stopnia oraz nieumyślne spowodowanie śmierci Chauvinowi grozi maksymalnie 70 lat więzienia.

Oskarżony został wyprowadzony z sądu w kajdankach. Do czasu ogłoszenia wyroku będzie przebywał w areszcie i nie może wyjść za kaucją.

Dziennikarze zauważyli, że były policjant podczas rozprawy miał coś zapisane na dłoni. Okazuje się, że był to numer telefonu jego obrońcy. Adwokat Eric Nelson w rozmowie z TMZ przyznał, że jego klient wiedział, iż jeśli zostanie uznany za winnego, prawdopodobnie natychmiast trafi do aresztu, bez możliwości rozmowy z prawnikiem. Chauvin obawiał się, że gdy zapisze numer na kartce papieru, zostanie ona skonfiskowana.

Zobacz także: Derek Chauvin taken away in handcuffs after being found guilty of George Floyd’s murder

Prezydent USA komentuje werdykt ws. śmierci George'a Floyda

Joe Biden po ogłoszeniu werdyktu ocenił, że decyzja przysięgłych może być "wielkim krokiem naprzód w marszu po sprawiedliwość w USA". Apelował, by się "nie zatrzymywać".

To było morderstwo w świetle dnia, które pokazało całemu światu systemowy rasizm, plamę na duszy naszego narodu - powiedział.

46-letni George Floyd zmarł 25 maja zeszłego roku podczas policyjnej interwencji. Derek Chauvin skuł go kajdankami i przez ponad 9 minut przyciskał kolanem jego szyję, uniemożliwiając mu oddychanie. Śmierć George'a Floyda wywołała falę protestów i zamieszek w całych Stanach Zjednoczonych.

Zobacz także: Biden uderzył w Putina. Płk Faliński mówi, w co gra Rosja

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić