Kosma Szczepaniak| 

Do kiedy będzie trwał sezon komunijny? Pierwsze komunie święte w maseczkach za nami

2

W tym roku, rodzice oraz dzieci przystępujące do pierwszej komunii świętej muszą uzbroić się w cierpliwość. Sezon komunijny będzie trwał wyjątkowo długo, a sakramenty będą się odbywały indywidualnie bądź w niewielkich grupach. Pierwsze dzieci już przystąpiły do komunii w maseczkach.

Do kiedy będzie trwał sezon komunijny 2020?
Do kiedy będzie trwał sezon komunijny 2020? (Getty Images)

Zgodnie z zaleceniami władz kościelnych z powodu zagrożenia epidemicznego w tym roku nie ma wielkich uroczystości z okazji pierwszej komunii świętej. Pierwsze komunie święte są organizowane tylko za zgodą rodziców, w małych grupach i niekoniecznie w maju. Dlatego w wielu parafiach grafik pierwszych komunii świętych tych jest wypełniony do września.

Każdy przypadek należy rozpatrzeć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości. Gdyby rodzice zdecydowali się na I komunię świętą swojego dziecka w pierwotnym (majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę - polecił abp Stanisław Gądecki.

Pierwsze komunie w maseczkach już za nami

Uroczystość miała miejsce w Żukowie. To właśnie w tej małej miejscowości komunia święta została zorganizowana specjalnie dla dwóch chłopców - Mikołaja oraz Antka. Rodzice dzieci mówią o tym wydarzeniu z wielką dumą, ponieważ uważają, że zniknęła cała otoczka masowego świętowania, a ich pociechy mogły ten moment przeżywać zdecydowanie mocniej. Ksiądz odprawiający mszę nazwał chłopców "pionierami, którzy przecierają szlaki".

Sezon komunijny 2020. Do kiedy potrwa?

Większość diecezji podejmuje decyzje indywidualnie. Pomimo odgórnych zaleceń, to rodzice oraz księża ostatecznie decydują o tym kto oraz kiedy przystąpi do sakramentu pierwszej komunii. Zdecydowana większość tych wydarzeń odbędzie się w małych grupach lub nawet indywidualnie, dlatego należy się spodziewać, że tegoroczny sezon będzie trwał od maja, aż do października.

Są miejsca, gdzie proboszczowie, na prośbę rodziców, odprawiają mszę św. tylko dla danej rodziny z dzieckiem w małej grupie parafialnej. Natomiast, jeżeli rodzice wolą odczekać, to uroczystość jest przeniesiona na wrzesień lub październik, ale to już są kwestie bardzo indywidualnych rozwiązań - powiedział dyr. Wydziału Nauki Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Piotr Pierzchała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić