Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Donald Trump przekłada szczyt G7. Prezydent USA podał powód decyzji

6

Donald Trump zdecydował, że szczyt G7 zostanie przełożony. Międzynarodowe wydarzenie miało odbyć się pod koniec czerwca 2020 roku, jednak prezydent Stanów Zjednoczonych przesunął termin o kilka miesięcy. W rozmowie z mediami wyjaśnił, co nim kierowało.

Prezydent Stanów Zjednoczonych zdecydował się na przełożenie szczytu G7
Prezydent Stanów Zjednoczonych zdecydował się na przełożenie szczytu G7 (Getty Images)

Donald Trump nalegał na organizację spotkania jeszcze w trakcie pandemii COVID-19. Jak podaje "MIA.mk", z tego powodu Angela Merkel odrzuciła zaproszenie, tłumacząc, że ze względu na zagrożenie związane z koronawirusem nie może obiecać swojego uczestnictwa. Z kolei premier Kanady Justin Trudeau i prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponowali, że zobaczą się z Trumpem osobiście.

Donald Trump przekłada szczyt G7. Kiedy się odbędzie?

Szczyt G7 ostatecznie odbędzie się we wrześniu. Donald Trump argumentował, że obecny skład grupy jest już nieaktualny i należy zaprosić do uczestnictwa w spotkaniu przedstawicieli rządów innych państw.

Trump zaproponował kandydaturę Korei Południowej, Rosji, Australii oraz Indii. Prezydent USA uważa, że tylko wówczas na spotkaniu pojawią się przedstawiciele państw, które odgrywają obecnie znaczącą rolę na arenie międzynarodowej. Przez ostatnie pięć lat Rosja nie mogła uczestniczyć w zebraniach w ramach kary za aneksję Krymu.

Miejscem organizacji szczytu G7 miał być ośrodek wypoczynkowy Camp David. To rezydencja prezydentów Stanów Zjednoczonych w stanie Maryland. Początkowo Donald Trump chciał zaprosić przedstawicieli państw do swojego klubu golfowego na Florydzie, jednak zmienił zdanie po tym, jak pomysł spotkał się z negatywną reakcją opinii publicznej.

Zobacz także: Zobacz też: Polska niewolnikiem Donalda Trumpa? Były ambasador w USA odpowiada

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić