Dramatyczne dane. Rosja codziennie z nowym rekordem zgonów na COVID-19

Według oficjalnych danych w ciągu ostatniej doby w Rosji na COVID-19 zachorowało ponad 24 tys. osób. Jest to najwyższy wskaźnik od początku pandemii. Rosja piąty dzień z rzędu odnotowuje też rekord zgonów z powodu koronawirusa - ostatniej doby zmarło 697 osób.

Dramatyczne dane. Rosja codziennie z nowym rekordem zgonów na COVID-19
Tymczasowy szpital dla chorych na COVID w Moskwie (Getty Images)

Ministerstwo zdrowia Rosji poinformowało, że kraj przekroczył kolejny próg zachorowań na COVID-19. W ciągu ostatniej doby zachorowało ponad 24 tys. osób. Władze poinformowały też, że piąty dzień z rzędu odnotowuje się nowy rekord zgonów z powodu COVID-19. Minionej doby zmarło 697 osób.

Rosja walczy z nową falą COVID-19, która wynika z niskiego wskaźnika szczepień - dotyczhczas obie dawki otrzymało zaledwie 15 proc. społeczeństwa. Podobnie jak w innych krajach, w Rosji największym problemem jest teraz wariant Delta, który jest groźniejszy niż inne odmiany i łatwiej się nim zarazić.

Rosjanie nie ufają szczepionkom

Rządy krajów zachodnich tłumaczą, że zarejestrowane w krajach UE szczepionki, takie jak Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson, zapewniają ochronę przed wariantem Delta. Rosyjscy urzędnicy też zapewniają, że ich szczepionka Sputnik V działa na ten wariant, chociaż nie wiadomo, w jakim stopniu.

Tak niski odsetek osób zaszczepionych wynika z braku zaufania do rosyjskich preparatów - informuje "The Moscow Times". Według sondaży większość osób, które sprzeciwiają się szczepieniom, mówi, że nie ufa rosyjskiej nauce i władzom.

COVID-19 w Rosji. Nowe obostrzenia

Niektóre regiony Rosji wprowadzają ponowne restrykcje i w sposób niejawny próbują namówić obywateli do szczepień. W Moskwie do restauracji, barów, kawiarni i galerii handlowych od poniedziałku można wejść tylko mając specjalny QR kod, potwierdzający szczepienie. Burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin zapowiedział jednak, że nie zamierza wprowadzać podobne ograniczenia dla komunikacji publicznej.

Na początku tego tygodnia, podczas swojego corocznego telewizyjnego exposé, prezydent Władimir Putin wezwał obywateli do zaszczepienia się. Powiedział też, że szczepionki wyprodukowane na Zachodzie mogą być niebezpieczne. Rosja była pierwszym krajem, który zatwierdził szczepionkę COVID-19.

Zobacz także: Zobacz także: Pierwszy raz od czasów zimnej wojny. "Nie wykluczamy ochrony granic Rosji"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić