Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Droga ochrona Kaczyńskiego. Chodzi o miliony

129
Podziel się:

Ostatnio w mediach zrobiło się głośno o potężnej ochronie Jarosława Kaczyńskiego. Usługi prywatnej firmy GROM Group rocznie mają kosztować PiS prawie dwa miliony. Marek Suski nie widzi w tym problemu, twierdząc, że pieniądze te nie idą z budżetu państwa. Dziennikarze "Konkret24" ustalili jednak, że idą, i to od lat.

Droga ochrona Kaczyńskiego. Chodzi o miliony
Ochrona Kaczynskiego finansowana z państwowych pieniędzy? Dziennikarze to sprawdzili (Getty Images, Beata Zawrzel)

W zeszłym tygodniu dziennikarze TVN24 ujawnili, że dom prezesa PiS codziennie przez całą dobę jest pilnowany przez 40 ochroniarzy. Nie są to jednak funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, a policjanci i prywatna firma ochroniarska GROM Group.

Do ochrony osób rządzących w Polsce przeznaczona jest formacja podległa Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji – SOP. Posiada ona szersze możliwości operacyjne, niż grupy prywatne. Jak nieoficjalnie dowiedzieli się dziennikarze TVN24 i TVN24.pl, Kaczyński nie korzysta z ochrony funkcjonariuszy tej służby.

Suski o ochronie Kaczyńskiego. "Wszystko w porządku"

W programie "Tłit" Wirtualnej Polski 12 maja wiceszef klubu parlamentarnego PiS Marek Suski stwierdził, że nie widzi w tym żadnego problemu, a "atakowany premier polskiego rządu" potrzebuje spotęgowanej ochrony. Dodał, że pieniądze na nią nie pochodzą z państwowego budżetu.

Jarosław Kaczyński jest premierem polskiego rządu. Jest osobą wściekle atakowaną przez przeciwników. Te ataki są atakami zagrażającymi życiu (…). Prywatna firma opłacana jest nie z pieniędzy podatników, więc wszystko jest w porządku - powiedział Suski

Reporterzy Konkret24 postanowili sprawdzić, czy w kwestii finansowania firmy ochroniarskiej prezesa PiS Marek Suski mówił prawdę. SOP i policja działają bowiem dzięki pieniądzom podatników, skąd w takim razie biorą się finanse na prywatną ochronę prezesa PiS?

Pieniądze na ochronę z subwencji, czyli... z pieniędzy podatników

Jak informuje portal, partie polityczne utrzymują się głównie z subwencji, czyli bezzwrotnego dofinansowania z budżetu państwa. Jak się okazuje, Prawo i Sprawiedliwość dostaje najwyższą kwotę, co roku do 2023 roku partia ma otrzymywać prawie. 23,5 mln zł.

Partie polityczne są zobligowane co roku złożyć informację o przyznanej subwencji i wydatkach, które zostały z niej pokryte. Dziennikarze Konkret24 dowiedzieli się, że w 2020 roku PiS wydało z subwencji 20,8 mln zł, z czego 1,7 mln poszło na… GROM Group. Do firmy prawie co miesiąc trafiało 150 tys. zł z subwencji, czyli z publicznych pieniędzy.

Przelewy dla GROM-u z budżetu państwa płyną już od 2017 roku. W 2017 roku było to 135 tys. zł miesięcznie, w 2018 łącznie 1,5 mln zł z subwencji, a w 2019 1,6 mln zł – donosi tygodnik "Polityka". Oprócz tego firma jest opłacana także z pieniędzy Komitetu Wyborczego PiS w czasie kampanii samorządowych, parlamentarnych oraz europejskich.

Dziennikarze Konkret24 14 maja zapytali biuro partii i wicerzecznika prasowego PiS Radosława Fogla o to, czy w tym roku sytuacja wygląda podobnie, ale, jak informują, nie otrzymali jeszcze odpowiedzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(129)
kuba
2 lata temu
ludzie słoneczko trzeba chronić
GaGaGa
2 lata temu
Czego on się boi!!! - oto jest pytanie
matt
2 lata temu
a kiedyś jarkowi mały pistolecik wystarczył , jak to możliwe ze wódz narodu jest najbardziej znienawidzona osoba w państwie?
informator
2 lata temu
Gdzie tam miliony, piszcie miliardy to lepiej brzmi i wtedy wszyscy zatęsknimy za Tuskiem..............
jacek
2 lata temu
"Jarosław Kaczyński jest premierem polskiego rządu." Nie jest premierem i nie ma nic do gadania. Rządzi Morawiecki z nadania amerykanskich banksterów.
Oxo
2 lata temu
Jak się można sprzedać dla kasy by ochraniać to Coś!
antyleming
2 lata temu
wszystkie Cyby z PO chciałyby, żeby Kaczyński nie był chroniony, tam dużo takich....
du_pa
2 lata temu
to milicja jest teraz prywatna?
Beras
2 lata temu
No bo mu się należy. A co?!
Qraś.
2 lata temu
Każdy dyktator i satrapa boi się własnego cienia...
QQryQ
2 lata temu
Jak to??taki kochany przez suwerena potrzebuje takiej ochrony??przed czym??,przed kim??
Chichot losu
2 lata temu
Ma tak liczną ochronę bo jest wybitnym tchórzem i zawsze był. Nawet czołowi dygnitarze w PRL nie mieli tak licznej ochrony jak ten opozycjonista z pod pierzyny.
dziadek
2 lata temu
Suski to wyjaśnij mi skąd są te pieniądze jak nie z budżetu
weteryniarz
2 lata temu
Po co się narażać i ochraniać ludzi przed Kaczyńskim ? Po co ? Czy nie było by taniej zaszczepić Kaczyńskiego przeciw wściekliźnie ?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić