Duży kryzys kościoła w Polsce. Niepokojące liczby na Śląsku

101

Jeszcze kilkanaście lat temu taka sytuacja była nie do pomyślenia. Teraz jednak coraz więcej ludzi odchodzi z kościoła, który przechodzi ogromny kryzys. Apostazja staje się coraz popularniejsza w Polsce.

Duży kryzys kościoła w Polsce. Niepokojące liczby na Śląsku
kościół (Pixabay, tiganum)

Apostazja to najprościej mówiąc procedura wyjścia z kościoła. Początkowo oznaczała całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej, obecnie termin wykorzystywany jest również przez religie i wyznania niechrześcijańskie.

Po dokonaniu apostazji tracimy prawo do katolickiego pogrzebu, zostania świadkiem małżeństwa, zostania świadkiem bierzmowania czy zostania rodzicem chrzestnym. Mimo to z roku na rok liczba osób, które "wychodzą" z kościoła jest bardzo duża.

Liczba apostazji szybko rośnie szczególnie na Śląsku. Jak podkreśla "Dziennik Zachodni", ponad 60 procent osób w tym województwie nie chodzi regularnie na niedzielną mszę.

Rzeczywiście od pewnego czasu liczba składanych apostazji, które przechodzą przez katowicką kurię, jest większa niż ta, z którą mieliśmy do czynienia jeszcze kilka lat temu - tłumaczy portalowi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Gdzie tkwi problem kościoła?

Dlaczego ludzie coraz liczniej odwracają się od kościoła? Z pewnością nie pomagają im liczne skandale z udziałem duchownym. Sporym problemem jest także angażowanie się kościoła w życie polityczne, które mocno dzieli Polaków.

Trudno wskazywać jakieś ogólne przyczyny, szczególnie, że każda osoba decydująca się na ten krok kieruje się własnymi motywacjami i zakładamy, że nie jest to efekt tzw. owczego pędu. Osoby, które dzisiaj formalnie występują z Kościoła, w rzeczywistości pożegnały się ze wspólnotą bardzo dawno temu - dodaje Wojtal.

Coraz mniej osób jest wychowywanych w wierze. Są także liczne przypadki wśród młodych ludzi, którzy do pewnego momentu byli "przymuszani" do uczestnictwa w kościele przez rodziców, a po opuszczeniu domu rodzinnego odcinają się od wiary.

Zobacz także: Przypadkowe odkrycie izraelskiego nurka. Starożytne przedmioty leżały 150 metrów od brzegu
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić