Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
ESO
|

Dziwne grzyby znalezione w woj. lubuskim. Wyglądają jak kwiaty

6
Podziel się

Mimo że sezon na grzyby dobiega końca, w lesie nadal możemy znaleźć niezwykle okazy. Na terenie Nadleśnictwa Krzystkowice w woj. lubuskim natrafiono na jadalne grzyby, które z wyglądu przypominają bardziej mak polny, aniżeli grzyby.

Dziwne grzyby znalezione w woj. lubuskim. Wyglądają jak kwiaty
Te urocze miseczki to owocniki dzieżki pomarańczowej. (Nadleśnictwo Krzystkowice, Lasy Państwowe)
bFdPAvWZ

Znalezione owocniki dzieżki pomarańczowej łatwo pomylić ze skórką pomarańczy lub z kwiatami maków polnych. Dzieżka pomarańczowa ze względu na swój intensywny kolor i ciekawy kształt bywa wykorzystywana do ozdabiania potraw.

O tych nietypowych grzybach, które wciąż można znaleźć w lasach, informują leśnicy z Nadleśnictwa Krzystkowice (woj. lubuskie).

bFdPAvXb

Dzieżka pomarańczowa to grzyb jadalny, jednak nijaki w smaku. Jest grzybem wszędobylskim - spotykana niemalże na całym świecie, w różnych środowiskach, zarówno leśnych jak i parkowych czy w ogrodzie.

Miąższ dzieżki pomarańczowej jest bardzo cienki, kruchy i wodnisty. Ma biało-siwy kolor, smak i zapach słaby, po rozdrobnieniu zapach jest przyjemny.

Choć jest grzybem jadalnym, zbierana jest rzadko, gdyż jej miąższ w zasadzie pozbawiony jest smaku. Bywa natomiast wykorzystywana do zdobienia potraw. Może zatem warto zostawić ją tam, gdzie wyrosła – niech cieszy nasze oczy swymi żywymi barwami - czytamy na stronie lasów państwowych.
bFdPAvXh
Zobacz także: Najsmaczniejsze grzyby jesieni. Koniecznie poznaj te gatunki
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdPAvXC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Nemeczek
2 miesiące temu
Dawno temu, kiedy nie było jeszcze internetu, a moja encyklopedia w domu miała tylko czarno-białe zdjęcia, natknęłam się w lesie na coś takiego. W końcu wiem, co to było
doktur
2 miesiące temu
hahaha...opadły im szczęki na widok grzyba, który jest nijaki w smaku. Ja wczoraj wychodziłem z domu i aż mnie zamurowało, bo patrze a tam zbieg okoliczności
LLLLLLL
2 miesiące temu
Podobne do tych z Nowogrodzkiej, tylko te ładniejsze.
bFdPAvXD
456
2 miesiące temu
i co się stało z tymi szczękami, które opadły leśnikom, pseudodziennikarzu ? Podnieśli je, czy zostawili jako kolejną atrakcję obok tych grzybów ? Napisz, proszę.
jojo
2 miesiące temu
Co roku je znajduję (okolice Olsztyna) rosna chętnie na obrzeżach lasów w trawie, dosyć często wystepują. Ładnie wyglądają to fakt, spotykam także wersje pomarańczową to dzieżka pomarańczowa.
Luk
2 miesiące temu
Nius, że hej!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić