Dziwne grzyby znalezione w woj. lubuskim. Wyglądają jak kwiaty

6

Mimo że sezon na grzyby dobiega końca, w lesie nadal możemy znaleźć niezwykle okazy. Na terenie Nadleśnictwa Krzystkowice w woj. lubuskim natrafiono na jadalne grzyby, które z wyglądu przypominają bardziej mak polny, aniżeli grzyby.

Dziwne grzyby znalezione w woj. lubuskim. Wyglądają jak kwiaty
Te urocze miseczki to owocniki dzieżki pomarańczowej. (Nadleśnictwo Krzystkowice, Lasy Państwowe)

Znalezione owocniki dzieżki pomarańczowej łatwo pomylić ze skórką pomarańczy lub z kwiatami maków polnych. Dzieżka pomarańczowa ze względu na swój intensywny kolor i ciekawy kształt bywa wykorzystywana do ozdabiania potraw.

O tych nietypowych grzybach, które wciąż można znaleźć w lasach, informują leśnicy z Nadleśnictwa Krzystkowice (woj. lubuskie).

Dzieżka pomarańczowa to grzyb jadalny, jednak nijaki w smaku. Jest grzybem wszędobylskim - spotykana niemalże na całym świecie, w różnych środowiskach, zarówno leśnych jak i parkowych czy w ogrodzie.

Miąższ dzieżki pomarańczowej jest bardzo cienki, kruchy i wodnisty. Ma biało-siwy kolor, smak i zapach słaby, po rozdrobnieniu zapach jest przyjemny.

Choć jest grzybem jadalnym, zbierana jest rzadko, gdyż jej miąższ w zasadzie pozbawiony jest smaku. Bywa natomiast wykorzystywana do zdobienia potraw. Może zatem warto zostawić ją tam, gdzie wyrosła – niech cieszy nasze oczy swymi żywymi barwami - czytamy na stronie lasów państwowych.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Najsmaczniejsze grzyby jesieni. Koniecznie poznaj te gatunki
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić