Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Dziwny symbol na dowodzie osobistym. Co oznacza?

22

Od 2019 roku w wydawanych dowodach osobistych można zobaczyć nietypowy symbol. To specjalna warstwa elektroniczna, która dodaje bardzo ważną funkcjonalność dokumentowi.

Dziwny symbol na dowodzie osobistym. Co oznacza?
Zauważyłeś ten dziwny symbol na dowodzie osobistym? Sprawdź, co oznacza (GOV)

Na dokumencie odnaleźć można stosowny znak. Specjalny symbol nadrukowany farbą optycznie zmienną na dowodzie osobistym stanowi potwierdzenie, że w danym dokumencie zastosowano warstwę elektroniczną.

To nic innego jak wbudowany niewidoczny z zewnątrz czip, który umożliwia korzystanie z dowodu w podobny sposób jak z kart zbliżeniowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Raj na wyciągnięcie ręki. "Coraz więcej bezpośrednich lotów"

Posiadacze dokumentu mogą wygodnie komunikować się z administracją publiczną, logować się na portale internetowe oraz podpisywać elektroniczne dokumenty.

Na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione - czytamy na stronie rządu.

Możliwości e-dowodu są coraz szersze, a aplikacje mobilne, takie jak eDO App, ułatwiają korzystanie z jego funkcji, na przykład do podpisywania dokumentów czy komunikacji z urzędami.

Z dowodem osobistym można podróżować bez paszportu do krajów strefy Schengen, Albanii, oraz Czarnogóry. Dodatkowo, osoby posiadające e-dowody mogą korzystać z udogodnień na lotniskach, unikając kolejek do tradycyjnej kontroli dokumentów, gdyż poprzez zbliżenie dokumentu do bramki ABC automatycznie się ona otworzy.

Od 27 lipca 2021 roku nie jest już możliwe złożenie wniosku o e-dowód drogą elektroniczną - musi być złożony osobiście, na przykład w Urzędzie Miasta.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić