Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

Grał na flecie. Przyjechała straż miejska. "500 złotych mandatu"

241

Jeden z tiktokerów opisał nieprzyjemną dla niego sytuację, jaka miała miejsce w Krakowie w rejonie Bazyliki Mariackiej. Młodzieniec grał na flecie, gdy nagle podjechała do niego straż miejska. Jak dowiadujemy się z nagrania, chłopak otrzymał 500 złotych mandatu.

Grał na flecie. Przyjechała straż miejska. "500 złotych mandatu"
Kraków. Tiktoker grał na flecie. Dostał 500 złotych mandatu (Getty Images, Tik Tok, Dallas and John Heaton, mlodymuzykant)

Użytkownik o nazwie mlodymuzykant zamieścił na Tik Toku nagranie pokazujące interwencję Straży Miejskiej w Krakowie. Jak wynika z jego treści, tiktoker grał na flecie na jednej z ulic prowadzącej na Rynek. W tle widać remontowaną obecnie Bazylikę Mariacką.

W pewnym momencie na miejsce przyjechali strażnicy. Z rozmowy można wnioskować, że młodzieniec grał na flecie w miejscu, gdzie był dobrze widoczny przez oko kamery monitoringu miejskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Europejski Zielony Ład. "Nie do końca wiemy czym jest"

500 złotych mandatu za granie na flecie?

Chłopak nie mógł kontynuować swojego "koncertu". Strażnicy jednoznacznie wskazali, że nie może grać w tym miejscu ani zbierać drobnych od mieszkańców Krakowa lub turystów.

No i doszliśmy do czasu, kiedy Straż Miejska nie pozwoliła mi grać na flecie. Dostaliśmy mandat 500 złotych od Straży Miejskiej. No nic, co mam powiedzieć, koniec grania na Rynku - mówi rozżalony chłopak.
Trwa ładowanie wpisu:tiktok

Próbowaliśmy skontaktować się ze Strażą Miejską w Krakowie w tej sprawie. Niestety, nikt nie odbierał telefonu. Kwestia grajków ulicznych w stolicy Małopolski jest jednak dokładnie wyjaśniona w komunikacie miejscowego magistratu z marca 2022 roku.

Jak czytamy, zanim dana osoba czy zespół będzie występować na ulicy lub placu miasta, musi postarać się o odpowiednią umowę lub decyzję. Żeby to zrobić, potrzebna jest pozytywna opinia zespołu zadaniowego ds. weryfikacji artystów ulicznych.

Każdy grajek może się podjąć działalności na podstawie umowy zawartej z Wydziałem Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa (dotyczy to Rynku Głównego, Małego Rynku, placu Szczepańskiego, Plant, bulwarów nad Wisłą) albo decyzji wydanej przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa ‒ decyzja dotyczy dróg publicznych i pozostałych terenów.

Aby uzyskać wyżej wskazaną opinię, należy zgłosić się na spotkanie w siedzibie Ośrodka Kultury Krakowiacy przy ul. Św. Gertrudy 4. Wcześniej trzeba pamiętać o złożeniu wniosku do wyżej wymienionych zarządców terenu. Gdy decyzja będzie pozytywna, można grać we wskazanym miejscu bez konsekwencji.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić