Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Grozi mu do 10 lat więzienia. Rydzyk grzmiał w sądzie

742
Podziel się:

W czwartek sąd przesłuchał trzech świadków w procesie przeciwko fundacji Tadeusza Rydzyka. Sprawa dotyczy nieujawnienia wydatków fundacji z publicznych pieniędzy. Za to członkom zarządu, w tym i znanemu duchownemu, może grozić do 10 lat pozbawienia wolności.

Grozi mu do 10 lat więzienia. Rydzyk grzmiał w sądzie
Ojcu Rydzykowi grozi 10 lat więzienia (PAP)

Pod koniec czerwca przed Sądem Rejonowym Warszawa-Wola formalnie ruszył proces, który w związku z nieujawnieniem informacji publicznej stowarzyszenie Watchdog wytoczyło zarządowi Fundacji Lux Veritatis. Oprócz ojca Rydzyka oskarżeni zostali dwaj pozostali członkowie zarządu — o. Jan Król oraz Lidia Kochanowicz-Mańk.

"Niszczenie wszystkiego, co polskie i katolickie"

W jednym z procesów duchowny przekonywał, że w procesie chodzi o odebranie dobrego imienia Telewizji Trwam oraz "niszczenie wszystkiego, co polskie i katolickie". Rydzyk wielokrotnie podkreślał, że ma trudność z uznaniem informacji, o którą wnioskował Watchdog, za "informację publiczną", jako że mowa o prywatnej fundacji. Zaznaczył, że "w żadnym razie" nie przyznaje się do stawianych zarzutów.

"Nasz podmiot udziela różnych informacji podmiotom polskim, niefinansowanym gdzieś spoza Polski" – mówił. Wskazywał, że stowarzyszenie Watchdog jest finansowane właśnie przez takie podmioty, także takie, które "wprost występują przeciwko ewangelizacji".

Cały czas służę Polsce, narodowi, a mój naród mnie tutaj oskarżył. Uważam, że to jest nieuczciwe, to jest działanie na szkodę, próba odebrania nam dobrego imienia – grzmiał Rydzyk.

W czwartek przesłuchano trzech świadków

Na czwartkowej rozprawie w procesie przeciwko zarządowi Fundacji Lux Veritas przesłuchanych zostało trzech świadków, w tym prezes stowarzyszenia Watchdog, który odpowiadał na pytania dotyczące finansów tej organizacji. Stowarzyszenie chce, by w charakterze świadka wystąpił wówczas pisarz Tomasz Piątek, który wydał w tym roku dwie książki poświęcone przeszłości stojącego na czele fundacji o. Tadeusza Rydzyka.

Prezes Watchdog podkreślił, że stowarzyszenie w dużej mierze utrzymuje się z darowizn od podatku dochodowego. Zeznania składały też dwie pracownice Fundacji Lux Veritatis: księgowa oraz kierownik ds. promocji i reklamy. Obie podkreślały, że osobą odpowiedzialną za udzielanie informacji publicznej była członkini zarządu Lidia Kochanowicz-Mańk.

Rydzykowi grozi do 10 lat więzienia

Członkom zarządu Fundacji ojca Rydzyka grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Stowarzyszenie Watchdog złożyło w czwartek kilka wniosków dowodowych, w tym wniosek o powołanie na świadka pisarza Tomasza Piątka, który w tym roku wydał dwie książki poświęcone przeszłości o. Rydzyka.

Pełnomocnik księdza mec. Maciej Zaborowski argumentował, że mowa o publicyście, który nie ma żadnych informacji dotyczących rozpatrywanej przez sąd sprawy. "A gdyby miał, to mógłby być powołany jako biegły, nie świadek" - wskazał. Następną rozprawę zaplanowano na 14 października.

Zobacz także: Afera wokół uczelni o. Rydzyka. Wiceminister broni decyzji
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(742)
Ronin
6 miesięcy temu
"Cały czas służę Polsce, narodowi, a mój naród mnie tutaj oskarżył" "Ci którzy zmuszają Cię do uwierzenia w absurdy,mogą też zmusić Cię do popełnienia nikczemności"Wolter
Astat
6 miesięcy temu
To Rydzyk robi za Zeusa i ciska piorunami??? To,co wyczynia nie ma nic wspólnego z wiarą i katolicyzmem!
ADAMEK
9 miesięcy temu
TO TEN TYP JESZCZE NIE SIEDZI
dawid
rok temu
Tadek oddaj kase.
Łociec Maślak
rok temu
Przez łostatnie 6 lat i tak za mało dostałem. Żondam reasumpcji.
Klawisz
rok temu
W pierdlu nikt mu nie będzie zabraniał ewangelizacji pod celą.
Wierzący
rok temu
Może nareszcie Pan Bóg dopuści, aby stała się choćby odrobina sprawiedliwości tu na ziemi. Może Wysoki Sąd nie da się wziąć na krzyki panu Rydzykowi, tylko sprawiedliwie rozsądzi rzeczywistość. Może... . Masakra...
Niestety
rok temu
Łoczdog to sąniedojrzaliintelektualnie marskacze.
Joazin
rok temu
Gdzie jest granica po przekroczeniu , której w zasadzie stajemy się członkami sekty?
Wierny
rok temu
To nie jest Kościół katolicki. To jest Kościół pisowski. Nie chrzczono mnie w Kościele pisowskim. Nie mam z nim nic wspólnego. Jeśli ma upaść nie upada! Do diabła z Rydzykiem!
alek
rok temu
panie Rydzyk, więzienia są przepełnione samymi niewinnymi
Prawda
rok temu
Ojciec Tadeusz cierpi za miliony... złotówek z dotacji państwowych.
Adam
rok temu
Polityka to bagno. Polska polityka szczególnie. Pomagajmy sobie nawzajem a będzie lepiej. Miloszek Małysa siepomaga Mały, dzielny chłopczyk potrzebuje pomocy. Nie minusujcie tylko udostępniajcie. Każda pomoc się liczy Empatii Rodacy
Ksiądz Damian
rok temu
Hahaaaa a świstak siedzi... Portal o2 tym razem się postarał. Organizacja Watchdog może sobie gadać i opowiadać i donosić i co i tak nic nie zrobicie Ojcu Dyrektorowi. Pamiętajcie, że w Polsce rządzi Prezes. A nie z takimi oszczerstwami Radio Maryja miało do czynienia. Diabeł walczy, ale zginie, podobnie jak jemu podobni. Amen.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić