Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

"Beczka prochu płonie". Dramat w meczecie. Nagrania z Izraela obiegły świat

201
Podziel się:

Izraelska policja starła się z palestyńskimi demonstrantami na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i granatów ogłuszających, a protestujący rzucali w mundurowych kamieniami i innymi przedmiotami.

"Beczka prochu płonie". Dramat w meczecie. Nagrania z Izraela obiegły świat
Ludzie zgromadzeni w meczecie Al-Aksa.

Do kolejnych już zamieszek w Jerozolimie doszło w poniedziałek. Wybuchły one na Wzgórzu Świątynnym, które uważane było za najświętsze miejsce judaizmu. Obecnie w tym miejscu znajdują się świątynie muzułmańskie.

Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i granatów ogłuszających, a protestujący rzucali kamieniami i innymi przedmiotami w policję. Policja poinformowała, że protestujący atakowali funkcjonariuszy bezpośrednio z terenu meczetu Al-Aksa. Palestyńczycy z kolei alarmują, że policja rzucała granaty ogłuszające na teren meczetu, w wyniku czego dziesiątki Palestyńczyków zostało rannych.

W poniedziałek policja zabroniła Żydom odwiedzania tego miejsca. Tego dnia Izraelczycy obchodzą Dzień Jerozolimy, czyli rocznicę przejęcia przez Izrael kontroli nad Jerozolimą Wschodnią. Decyzja policji zapadła na kilka godzin przed planowanym marszem izraelskich nacjonalistów przez muzułmańską dzielnicę Starego Miasta w Jerozolimie.

"Beczka prochu pali się"

Policja zezwoliła na przemarsz z flagami pomimo obaw, że doprowadzi to do zaostrzenia konfliktu. Tak się stało, gdyż później napięcia we wschodniej Jerozolimie przerodziły się w starcia między izraelską policją a Palestyńczykami wokół Al-Aksy, trzeciego najświętszego meczetu islamu, w kulminacyjnym punkcie miesiąca ramadanu. W poniedziałek rano nad meczetem widać było helikoptery służb.

Amos Gilad, były starszy oficer obrony, powiedział Army Radio w Izraelu, że parada przez Stare Miasto powinna zostać odwołana lub przynajmniej trzymana z dala od Bramy Damasceńskiej, ponieważ "beczka prochu pali się i może wybuchnąć w każdej chwili".

Kamienie w meczecie. Szykują się do starć

Na nagraniach ze świątyni Al-Aksa widać, że Palestyńczycy chowają się tam przed policją i budują barykady. Przygotowują też dużą ilość kamieni, najprawdopodobniej do obrony przed potencjalnymi atakami ze strony policji.

Palestyńczycy i międzynarodowe organizacje praw człowieka uważają, że te działania policji to część kampanii Izraela mającej na celu wypędzenie Palestyńczyków z tradycyjnie arabskich dzielnic, zwłaszcza w sercu Jerozolimy.

Napięcia w Jerozolimie w ostatnim czasie gwałtownie wzrosły. Palestyńczycy skarżą się na represyjne restrykcje podczas świętego muzułmańskiego miesiąca - Ramadanu. Sytuację dodatkowo zaognia oczekiwanie na orzeczenie sądu w sprawie eksmisji czterech palestyńskich rodzin ze spornych terenów w Jerozolimie Wschodniej. Do ich ziemi prawa roszczą sobie żydowscy osadnicy. Spór prawny w tej sprawie trwa od lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(201)
dron
2 lata temu
Nie wiem ludzie jaki dylemat macie ? Za mało wam jeszcze odebrali ?Może jak każdego osobiście dotknie próba odebrania mu domu czy ziemi to zrozumie co tam się wyrabia. Kraty, zapory, mury, druty, segregacja, posterunki wojskowe, ćwiczenia strzelania do dzieci, burzenie domów, wysiedlenia, nadludzie i podludzie. Co jeszcze światu trzeba , żeby oprzytomniał ? Masowej tragedii ? Poczekajcie ! Dojdzie do tego na pewno skoro ślepcami jesteście.
stop religii
2 lata temu
Motłoch religijny, katolicki, muzułmański, mojżeszowy, czy buddyjski to jedna rodzina.
szkoda gadać
2 lata temu
Ludzie mają w genach agresje. Niemcy, Francja, Belgia... wysyłała żydów do gazu pociągami tak "czyścili" Europę z żydów a świat patrzył i nawet nie zbombardował torów prowadzących do obozów koncentracyjnych. Minęło niespełna 100 lat i żydzi czyszczą Izrael z Palestyńczyków a świat znowu nie reaguje.
Sławek
2 lata temu
a jak muzułmanie traktują tak naszych braci Serbów to jest dobrze
gowat
2 lata temu
Najlepiej zniszczyć ten meczet
Straszne
2 lata temu
A świat patrzy na holokaust Palestyńczyków.
yao
2 lata temu
Ciekawa tam moda.W kościele w kominiarkach.
gość
2 lata temu
Erdogan to tchórz strzela do rosyjskich myśliwców a swoim ziomkom nie raczy pomóc.
Przemyk
2 lata temu
Az sie serce raduje na ten widok czy może być cos lepszego niż widzieć takie piękne sceny . Alleluja chwalmy pana
Lel
2 lata temu
Teraz wielu patriotów ma zagwozdkę. Komu kibicować Żydom czy Islamistom. Tak źle i tak nie dobrze. XD
zawislak
2 lata temu
Nie w izraelu a w Palestynie
vox
2 lata temu
ciekawe ,ze artykuł nic nie mowi o tym ,dlaczego Palestyńczycy sa tak zli. Sa wyrzucani z kolejnych domow na Zachodnim Brzegu przez osadników Eskimoskich ,dom po domu,areal po areale, oni nie maja wyjscia. a i tak poraza to zupełnie inaczej
j23
2 lata temu
ciekawe ze naród który doswiadcył zbrodni wobec swoich rodaków wobec innego narodu stosuje podobne zbrodnicze metody
szpilka
2 lata temu
Są ludzie, którzy chcą zwiedzać te wspaniałe tereny-w jakim celu ??
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić