aktualizacja 

Historia tworzy się w Antarktyce. Największa góra lodowa świata ruszyła po 30 latach

31

W Antarktyce tworzy się właśnie historia. Największa na świecie góra lodowa jest w ruchu pierwszy raz od niemal 40 lat. Kolos o nazwie A23a do tej pory tkwił na dnie oceanu. Naukowcy mówią, co mogło spowodować jego nagłe przebudzenie.

Historia tworzy się w Antarktyce. Największa góra lodowa świata ruszyła po 30 latach
Największa góra lodowa świata ruszyła się po 30 latach. Zdj. ilustracyjne (Pixabay, X)

Gigantyczna góra lodowa A23a, wpisana w annały historii glacjologii od czasu jej oderwania się od wybrzeża Antarktyki w 1986 roku, przez przeszło 30 lat była uwięziona na dnie Morza Weddella, położonego u wybrzeży Antarktydy.

Kolos ruszył po prawie 40-letnim uśpieniu

W ciągu ostatniego roku góra lodowa nabrała tempa i jest coraz bliżej opuszczenia wód Antarktyki. Naukowcy zaobserwowali zwiększoną prędkość dryfu w ostatnich miesiącach, w wyniku czego góra przeniosła się w pobliże północnego krańca Półwyspu Antarktycznego. Oczekuje się, że wkrótce zostanie porwana przez Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy.

Co spowodawo nagły ruch A23a? Dr Andrew Fleming, ekspert ds. teledetekcji z brytyjskiego Instytutu Badania Antarktyki uważa, że powodem jest topnienie góry lodowej, do którego przyczyniły się zmiany temperatury szelfowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Makabryczne odkrycie w Alpach. Odsłonił je topniejący lód
Bryła była uziemiona od 1986 r., ale w końcu zmniejszyła rozmiar na tyle, że straciła przyczepność i zaczęła się poruszać - ekspert wyjaśnia w rozmowe z BBC.

Jak wskazuje BBC, kolos ma grubość około 400 m. Dla porównania London Shard, najwyższy drapacz chmur w Europie, ma zaledwie 310 m wysokości. Góra lodowa Zajmuje powierzchnię prawie 4000 km2, co stanowi ponad dwukrotność powierzchni stolicy Anglii.

Specjaliści obawiają się, że jeśli A23a osiądzie w Georgii Południowej, może to stanowić poważne wyzwanie dla dzikiej przyrody w regionie. Trasy żerowania fok, pingwinów i innych ptaków morskich rozmnażających się na wyspie mogą zostać zakłócone.

Podróż góry lodowej niesie ze sobą jednak także korzyści. Góry lodowe odgrywają kluczową rolę w środowisku, wzmacniając oceaniczne składniki odżywcze w miarę ich topnienia. Badacze będą uważnie monitorować dalszą podróż kolosa, śledząc wszelkie zmiany, które mogą mieć wpływ na ekosystem Antarktyki i nie tylko.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić