Jechał rankiem do pracy. Spotkał watahę wilków

25

Pan Kamil w drodze do pracy w Puszczy Białowieskiej spotkał jej mieszkańców. I szybko chwycił za aparat, bo to nadal duża rzadkość, stanąć oko w oko z watahą wilków. Te spokojnie przemierzały leśną ścieżkę, zwróciły uwagę na człowieka, po tym szybko się oddaliły. Zbliża się zima, więc wilki polują, by lepiej przetrwać nadchodzące mrozy.

Jechał rankiem do pracy. Spotkał watahę wilków
Pan Kamil spotkał po drodze do pracy stado wilków, wszystko działo się w Puszczy Białowieskiej (Facebook)

Jeszcze niedawno obawialiśmy się, że wilki w Polsce całkiem wyginą i będą tylko wspomnieniem czasów, gdy królowały w lasach oraz puszczach. Od kilku lat tych pięknych drapieżników jest coraz więcej, zaczynają się pojawiać w watahach i zdarza się, że ich ścieżki przetną się ze ścieżkami człowieka. Tak jak w przypadku pana Kamila.

Pan Kamil spotkał po drodze do pracy stado wilków, a wszystko działo się w Puszczy Białowieskiej, gdzie pracuje. Mężczyzna w pewnym momencie zauważył, że leśną ścieżką spaceruje czujna grupka, więc chwycił za aparat. Teraz efekt jego "polowania" możemy zobaczyć w internecie, na stronach Białowieskiego Parku Narodowego.

Trzeba przyznać, że pan Kamil miał wiele szczęścia. Takie spotkania to rzadkość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 23.11

Wilki unikają ludzkich siedzib i wbrew obiegowym opinią, unikają człowieka jak tylko się da. Czasem atakują, ale to znikome przypadki, choć media nagłaśniają je w całej Polsce. A przecież wilk nie jest wrogiem człowieka, to my stanowimy dla niego śmiertelne zagrożenie. I to przez nas omal nie zniknął całkiem z terenów naszego kraju.

Takie spotkanie przytrafiło się naszemu koledze w drodze do pracy - chwalą się przyrodnicy z Białowieskiego Parku Narodowego.

Pan Kamil zrobił kilka zdjęć grupce wilków, która przechadzała się w Puszczy Białowieskiej. Idzie zima, więc wilki są bardzo aktywne, także za dnia. Muszą zdobyć sporo pożywienia, by dobrze przygotować się na mrozy i ekstremalne warunki. I przetrwać do wiosny, co w ostatnich latach stało się nieco łatwiejsze.

Pomagają im zmiany klimatu i brak długich, mroźnych zim. A także obfitość pożywienia, bo wszystkie gatunki leśne korzystają z tego, że zimy są łagodne i krótkie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabicie go grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności - mówią znawcy wilków.

Poza tym to niezwykły i ważny dla przyrody gatunek. Dziś mamy ich w Polsce ok. dwa tysiące. Pierwotnie wilk był jednym z najbardziej powszechnych drapieżników i trzymał pieczę nad środowiskiem leśnym. Kurczenie się naturalnych siedlisk i wyniszczająca polityka człowieka sprawiły jednak, że trafił na listę gatunków objętych ścisłą ochroną.

Wspaniałe wszystko: wilki, spotkanie i zdjęcia - uważa pani Sylwia.
Jakbym był sam to trochę bym się czuł niepewnie - nie krył pan Leszek.
Trzymajcie się bezpiecznie wilczki - dodała pani Kinga.

Tymczasem pamiętajcie, że wilki boją się człowieka i unikają go jak mogą. W Polsce występuje gatunek wilka szarego. Najwięcej wilków żyje w województwach: podkarpackim, małopolskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim. Największą ostoją wilków są Karpaty. Szacuje się, że te tereny zamieszkuje około 200 wilków.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić