oprac. Radosław Rosiejka| 

Huragan Irma dotarł do Portoryko. Co najmniej 7 ofiar śmiertelnych na Karaibach

1

Niemal połowa mieszkańców Portoryko nie ma prądu. Na wyspie doszło do powodzi i lokalnych podtopień. Na Kubie ogłoszono stan pogotowia alarmowego. Huragan Irma dotrze do Florydy najpóźniej w sobotę w nocy lub w niedzielę rano.

Huragan Irma zabił co najmniej 7 osób
Huragan Irma zabił co najmniej 7 osób (PAP, Thais Llorca)

Huragan, który dotarł do Portoryko i Dominikany osiągnął maksimum w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona. W Portoryko ludzie zgodnie z apelem gubernatora Rosello Nevaresa ludzie starają się nie opuszczać domów i schronów.

Na tym związanym z USA terytorium obowiązuje obecnie stan alertu sanitarnego ogłoszony przez ministra zdrowia USA, Toma Price'a. Gubernator Portoryko polecił wcześniej policji i Gwardii Narodowej rozpoczęcie ewakuacji zagrożonych powodziami obszarów na północy i na wschodzie wyspy.

Zobacz także: Huragan Irma zbliża się w stronę Florydy

Według szacunków amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Huraganów (NHC) Irma dotrze nad Florydę najpóźniej w sobotę w nocy lub w niedzielę rano. Zdaniem meterologów huragan utrzyma wysoką czwartą lub nawet piątą kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona. Huraganowi towarzyszy wiejący z prędkością 300 km na godzinę wiatr i ulewne deszcze.

Huragan Irma uważany jest za jeden z pięciu najpotężniejszych atlantyckich huraganów w ostatnich 80. latach.

Fronty burzowe nad Karaibami

Jednak huragan Irma nie jest jedynym zagrożeniem dla ludności państw położonych w tej części świata. Jak podaje NHC na Zatoką Meksykańską właśnie ukształtował się front burzowy Katia, który już w środę został zakwalifikowany jako huragan. Porywy wiatru osiągają tam już prędkość 120 km na godz. W ocenie Centrum ds. Huraganów, Katia będzie przez kilka dni pozostawać nad Zatoką Meksykańską.

Z kolei w pobliżu Karaibów, na otwartym Atlantyku, powstał front burzowy Jose, któremu NHC przyznało w środę 3. kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Skala zniszczeń huraganu Irma

Docierają już pierwsze informacje o skali zniszczeń dokonanych przez huragan. Jak poinformowały prefekt Gwadelupy, według wstępnych szacunków zginęło sześć osób. A władze terytoriów zamorskich Francji podały, że północna część wyspy Saint-Martin została zniszczona w 95 proc.

Francuska minister ds. terytoriów zamorskich, Annick Girardin oceniła wcześniej w środę, że we francuskich wspólnotach zamorskich Saint-Martin i Saint-Barthelemy zginęły łącznie dwie osoby, a jeszcze dwie są ciężko ranne po przejściu huraganu Irma.

Girardin udała się na Karaiby w celu oszacowania strat i ustalenia sposobów niesienia pomocy poszkodowanym. Jak zapowiedziała, rząd Francji przygotował specjalny plan ratunkowy dla społeczności dotkniętych żywiołem.

- W tej chwili jest jeszcze za wcześnie, by w pełni ogarnąć straty w ludziach, ale już teraz mogę oświadczyć, że skutki huraganu będą bardzo ciężkie i bolesne dla regionu – stwierdził prezydent Emmanuel Macron po kryzysowym posiedzeniu gabinetu ministrów, zwołanym w celu ocenienia sytuacji na wyspach.

O zniszczeniach zostały odnotowane na wyspie Barbuda. Jak powiedział premier rządu państwa Antigua i Barbuda Gaston Browne na 161 km kw. wyspy "20 proc. budynków zostało zmiecionych z powierzchni ziemi".

Jak ocenił, ucierpiało 95 proc. gospodarstw wiejskich i domów. - Zniszczone zostały też budynki użyteczności publicznej: szpital i szkoły – powiedział Gaston Browne. Według wstępnych ocen zginęła jedna osoba. Zdaniem premiera ofiar wśród liczącej 1800 osób społeczności Barbudy może być jednak znacznie więcej.

Huragan Irma dociera do Wysp Dziewiczych i Kuby

W środę wieczorem czasu lokalnego (w czwartek nad ranem w Polsce) spodziewane jest nadciągnięcie Irmy nad brytyjskie Wyspy Dziewicze położone w północnej części Morza Karaibskiego, w archipelagu Małych Antyli. Na nadejście Irmy przygotowuje się Kuba.

W środę sztab główny kubańskiej obrony cywilnej ogłosił stan pogotowia alarmowego dla wschodnich prowincji wyspy i trzech centralnych regionów wyspy. Pogotowie alarmowe na Kubie nie obejmuje na razie 2-milionowej regionu stołecznego Hawany.

Wcześniej w ciągu dnia ostrzeżenie przed huraganem Irma wydano dla kilku Wysp Podwietrznych (Leeward Islands), m.in. dla Anguilli, Montserratu, Saint Kitts and Nevis, a także dla amerykańskich i brytyjskich Wysp Dziewiczych, Portoryko i Dominikany.

Amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC) podkreśla, że w rejonach, do których zbliża się Irma należy jak najszybciej poczynić przygotowania, by chronić ludzkie życie i zminimalizować zniszczenia.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić