Pierwszy przypadek od 5 lat. W kraju alarm. WHO szybko reaguje

135

Władze Malawi wprowadziły stan alarmowy po tym, jak u 3-letniej dziewczynki stwierdzono infekcję dzikim wirusem polio. To pierwsza tego typu infekcja w całej Afryce od pięciu lat. Na doniesienia z Malawi szybko zareagowało WHO.

Pierwszy przypadek od 5 lat. W kraju alarm. WHO szybko reaguje
W Afryce po raz pierwszy od 5 lat stwierdzono przypadek dzikiego polio. Na zdjęciu archiwalnym widać, jak dziecko w Nigerii przyjmuje szczepionkę przeciwko groźnemu wirusowi (Getty Images)

Polio u 3-latki stwierdzono w stolicy Malawi - Lilongwe. Warto zaznaczyć, że w wielu rejonach świata choroba uznana jest za eradykowaną, czyli całkowicie zwalczoną.

Wirus polio atakuje głównie dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w oświadczeniu, że ​​szczep znaleziony u dziewczynki w Lilongwe został powiązany z szczepem krążącym w Pakistanie, gdzie wirus pozostaje endemiczny. Potwierdzono, że jest to dziki wirus polio typu 1 (PV1).

Dopóki dzikie polio istnieje na całym świecie, wszystkie kraje pozostają zagrożone importem wirusa. Po wykryciu dzikiego polio w Malawi podejmujemy pilne działania, aby zapobiec jego potencjalnemu rozprzestrzenianiu się -  powiedział dr Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny WHO ds. Afryki.

WHO poinformowała, że ​​udziela pomocy władzom ds. zdrowia w Malawi. Przeprowadzana jest ocena ryzyka i reakcja na możliwą epidemię. Wdrożony ma zostać także zespół szybkiego reagowania - Global Polio Eradication Initiative (GPEI). Zwiększono również immunizację uzupełniającą, która ma na celu pobudzanie odporności organizmu.

Wirus polio - czym jest, jakie ma objawy, skąd się bierze

Wirus Polio to choroba Heinego-Medina lub ostre porażenie dziecięce. Jest to wirusowa choroba zakaźna wywoływana przez wirusa polio. Wysoce zakaźna i wyniszczająca choroba zwykle rozprzestrzenia się poprzez skażoną wodę lub żywność. Atakując układ nerwowy, w ciągu kilku godzin może spowodować całkowity paraliż.

Czas inkubacji polio wynosi 9-12 dni. Atakuje on węzły chłonne i układ krwionośny. Nie ma lekarstwa na tę chorobę, ale w latach pięćdziesiątych opracowano skuteczną szczepionkę, która doprowadziła do jej wytępienia w wielu częściach świata.

Jak potwierdza WHO, dwa z trzech istniejących szczepów polio są globalnie eradykowane. Został tylko typu 1 (PV1), który występuje endemicznie m.in. w Afganistanie i Pakistanie. Według danych GPEI od 1988 r. liczba przypadków wirusa na całym świecie spadła o 99 procent, z ponad 350 000 do zaledwie pięciu przypadków w Afganistanie i Pakistanie w zeszłym roku.

Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić