aktualizacja 

Idealny biznes z przyszłością. Nowy kierunek nauczania w Polsce

14

Ledwo skończą podstawówkę, a już mogą zająć się pędzeniem wina. To jeden z pomysłów na nowe zawody przyszłości w dolnośląskim technikum. Nabór do nowo utworzonych klas ruszy już tej jesieni.

Idealny biznes z przyszłością. Nowy kierunek nauczania w Polsce
winnica/ zdjęcie ilustracyjne (pexels)

Na to, jak uatrakcyjnić swoją ofertę edukacyjną i zachęcić młodych ludzi, by po ukończeniu szkoły podstawowej do dalszego kształcenia, wybierali właśnie ich placówkę, wpadły władze Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu.

Od września, na jednym z nowo utworzonych kierunków, uczniowie i uczennice będą uczyć się winiarstwa. Taka specjalizacja powstanie w ramach kierunku technik ogrodnik, a uczący się w klasie o tym profilu uczniowie, między innymi poznają tajniki prowadzenia winnicy oraz dowiedzą się jak prawidłowo dbać o uprawę winorośli.

Jak przekonują eksperci ze stowarzyszenia Winnice Dolnośląskie, to idealny biznes z przyszłością na tych terenach, który w pełni odpowiada na potrzeby lokalnego rynku pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Winogrona chronią przed zawałem serca i udarem mózgu. Ważne odkrycie naukowców z USA
Winiarstwo to prężnie rozwijający się na Dolnym Śląsku biznes. A osoby, które wiedzą, jak prowadzić takie winnice, jak chronić je przed szkodnikami, są i będą niezwykle cennymi pracownikami. Potrzebujemy osób z takimi kwalifikacjami. Winnic na Dolnym Śląsku jest coraz więcej i ktoś musi w nich pracować – przekonuje Nestor Kościański, prezes stowarzyszenia Winnice Dolnośląskie w rozmowie z Gazetą Wrocławską.

Choć z pozoru może wydawać się, że uprawa winorośli i wyrób wina należą do łatwych, przedmioty, z którymi zetkną się uczniowie w trakcie nauki brzmią profesjonalnie. Jaką konkretnie wiedzę oferuje proponowany przez wrocławskie technikum kierunek?

W ramach nauki w technikum uczniowie dowiedzą się jak uprawiać i pielęgnować winorośl oraz jak założyć i prowadzić profesjonalną winnicę. Poznają też technologie produkcji wina oraz podstawy enologii. Szkoła przygotuje swoich absolwentów także z zakresu somelierstwa oraz turystyki winiarskiej.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić