aktualizacja 

Rzymska robota. Ma 1,7 tys. lat i wciąż nadaje się do spożycia

100

Mówi się, że niektórzy są jak wino - im starsi, tym lepsi. W przypadku tego trunku można jednak mieć wątpliwości, czy wiek decyduje o jego jakości... Najstarsze wino świata ma około 1700 lat i nadal nadaje się do spożycia. Choć nikt nie ma odwagi, by je otworzyć.

Rzymska robota. Ma 1,7 tys. lat i wciąż nadaje się do spożycia
Kurator muzeum podkreśla, że od 25 lat trunek nie zmienił swojej struktury (Wikimedia Commons, nat.museum-digital.de)

Spira jeszcze do III wieku naszej ery była terenem zajętym przez Rzymian. Dopiero później w wyniku walk przejęły ją plemiona germańskie. To tłumaczy, skąd w tej okolicy wino o takim pochodzeniu.

Najstarsze płynne wino gronowe na świecie pochodzi z ok. 300 roku naszej ery. Zostało znalezione w 1867 roku razem z innymi przedmiotami nagrobnymi (oraz innymi butelkami po winie!) w rzymskim sarkofagu niedaleko Spiry. Co zabawne - na terenie browaru! Szklana butelka zawiera płynny, klarowny osad a prawie dwie trzecie to żywiczna mieszanka - czytamy na Instagramie Muzeum Historycznego w Spirze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Antyczna kuchnia. Niewiarygodne, co serwowano w starożytnej Grecji

Jednak portal Nauka Rocks wyciągnął dalej idące wnioski pisząc o tym, że...to wino nadal można pić!

Wino bez korka

Swoją żywotność wino zawdzięcza temu, że ten kto je sporządził, nie zamknął go korkiem. Do zapieczętowania butelki posłużył mu...wosk. Do jego uszczelnienia wykorzystano dużą ilość gęstej oliwy z oliwek. Korek przez tak długi czas zdążyłby zgnić. Co ciekawe masywna butelka nie była charakterystyczna dla rzymskiego szkła z tamtego okresu. Zazwyczaj było ono bardzo kruche i prawdopodobnie nie przetrwałoby próby czasu.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Naukowcy przyznają, że od strony mikrobiologicznej spożycie wina może być całkowicie bezpieczne. Inną kwestią jest już natomiast jego smak, który sami przedstawiciele muzeum określają jako "bezsmakowa guma do żucia". Co więcej, przez tyle lat zawarty w winie alkohol prawdopodobnie całkowicie wywietrzał. W tym roku padł pomysł, aby butelkę otworzyć i zbadać jej zawartość. Jednak naukowcy obawiają się tego, jak płyn zachowa się pod wpływem powietrza.

Sama butelka ma 1,5 litra i jest ozdobiona uchwytami w kształcie delfinów. Podziwiać ją można w Muzeum Historycznym w Spirze. W tym samym muzeum znajduje się najstarsze niemieckie butelkowane wino - z 1687 roku.

Wino ze Spiry jest najstarszą butelką z płynnym trunkiem, natomiast najstarsze ślady wina (odkryte z jego sproszkowanej formy) pochodzą z 6000 lat p.n.e.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić