Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Incydent podczas Zapad'17. Rosyjskie samoloty nad Bałtykiem

30
Podziel się:

Dwa rosyjskie wojskowe samoloty transportowe Ił-76 naruszyły litewską przestrzeń powietrzną. Incydent miał miejsce w trakcie rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych Zapad 2017.

Litwini wręczyli ambasadorowi Rosji notę protestacyjną w tej sprawie.
Litwini wręczyli ambasadorowi Rosji notę protestacyjną w tej sprawie. (Wikimedia Commons CC BY, Igor Dvurekov)

Do naruszenia granicy doszło w sobotę wieczorem podczas przelotu samolotów z Rosji do obwodu kaliningradzkiego, ale resort obrony Litwy poinformował o tym dopiero teraz. Samoloty przebywały w litewskiej przestrzeni powietrznej przez dwie minuty.

Litewskie ministerstwo spraw zagranicznych wręczyło ambasadorowi Rosji na Litwie Aleksandrowi Udalcowowi notę protestacyjną w tej sprawie.

Zobacz także: Zobacz też: Manewry Zapad’17. Czy mieszkańcy pobliskiego Terespola obawiają się czegoś?

MSZ Litwy zażądało, by "odpowiednie instytucje Rosji jak najszybciej przedstawiły wyjaśnienia i podjęły środki w celu zapobieżenia takim incydentom w przyszłości".

Przed ćwiczeniami Zapad 2017 Litwa nie wykluczała możliwości związanych z nimi prowokacji.

"Aktywna faza manewrów"

Tymczasem na poligonie Łużskim w obwodzie leningradzkim trwają przygotowania do głównego etapu ćwiczeń Zapad-2017. Resort obrony Rosji podaje, że przećwiczony tam zostanie desant, do którego żołnierze wojsk powietrzno-desantowych zostaną przerzuceni z lotniska w obwodzie pskowskim.

Od niedzieli trwa druga faza wspólnych rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych Zapad-2017. Przewiduje ona - jak zapowiada strona rosyjska - ćwiczenie działań praktycznych z zakresu obrony manewrowej, przejścia do działań ofensywnych i ostatecznego rozbicia sił przeciwnika.

Manewry, które budzą niepokój NATO i krajów sąsiadujących z Rosją i Białorusią, mają zakończyć się 20 września. Oficjalnie bierze w nich udział 12,7 tys. żołnierzy sił zbrojnych Rosji i Białorusi. Kraje NATO wyrażały obawę, iż w rzeczywistości liczebność zaangażowanych sił będzie o wiele wyższa i może nawet przekroczyć 100 tys.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
Diro
5 lata temu
Powinny być zestrzelone Turcja sobie z tym problemem poradzila i było po kłopocie
Gutmen
5 lata temu
Jakoś nad Turcją incydentów już nie ma.
IQ182
5 lata temu
Turcja to potęga, a Litwa - hmm. Rosjanie prowokują. Więc brawo dla Litwy - że mają rozsądek.
mmm
5 lata temu
pewnie ich granice na mapach sa inne
jacek61
5 lata temu
To proste: NATO/SRATO może przeprowadzać dowolne manewry i przegrupowania (im bliżej ruskiej granicy - tym lepiej), ale jak ruskie zrobią - to "agressory" i szykują wojnę...Taka przedłużka "filozofii Kalego"...heh..
aaa
5 lata temu
A Turcja po prostu strzela pociskami, a nie notami protestacyjnymi...
Ania
5 lata temu
No i co w tym złego? Niech sobie latają!!!!!! Nie strzelali przecież!!!!!
X.sowa
5 lata temu
zniszczyć !
Trzeba miec j...
5 lata temu
Turcja pokazała ze 2min to o 2 za długo strzelać bez rozkazu i to nie jest incydent a psychologiczna zagrywka mająca wywołać strach i niepokój danego kraju. Może czas żeby usa polatali nad moskwa z głowicami atomowymi i przez przypadek ze 100 glowic wyrzucili w ramach prewencyjnego uderzenia
NATO
5 lata temu
Postraszyć prowokatorów ruskich wysyłając pocisk w stronę powietrznego bandyty.
bolszewikagoń...
5 lata temu
" 1 września 1983 Boeing 747-200A (lot KAL007 z Anchorage na Alasce do Seulu w Korei Południowej) z nieznanych przyczyn zboczył z kursu i wleciał na kilkadziesiąt kilometrów w głąb przestrzeni powietrznej ZSRR, po czym został w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach zestrzelony przez radzieckie myśliwce." Tu widać całą podłość czerwonych towarzyszy który nigdy nie dcieli się od podobnych zbrodni. Mało tego, oni nadal to robią do dnia dzisiejszego.
Obwód
5 lata temu
...leningradzki...?..zaraz,zaraz,czy ktoś wie gdzie to jest ?
ppp
5 lata temu
zdaje się że to Polacy strzegą nadbałtyckiego nieba...
zibisol
5 lata temu
O czym wy piszecie!? Ogarnia was histeria zachodnia? Jak u nas były ćwiczenia to było cacy - jak Rosja ma swoje - to płacz! Rozumowanie Kalego i tyle! No i te natowskie podgrzewanie atmosfery - żenujące!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić