Inflacja dotarła do kościoła? Skandaliczne ceny za sakramenty. Wcale nie "co łaska"

308

Inflacja szaleje, a jak się okazuje, rosną nie tylko ceny żywności czy paliw. Również w kościele na niektórych cennikach naniesiono zmiany. Płacenie za sakramenty omijając zasadę "co łaska" wielu Polaków może uznać za skandaliczne.

Inflacja dotarła do kościoła? Skandaliczne ceny za sakramenty. Wcale nie "co łaska"
Inflacja dotarła do kościoła? Skandaliczne ceny za sakramenty. Wcale nie "co łaska" (Pixabay)

Drożyzna szaleje, a rosnące ceny przygniatają Polaków. Wysokie stopy procentowe, droga żywność i niebotyczne ceny paliwa. Brakuje też węgla, a wielu ludzi boi się tegorocznej zimy. Choć niektórzy szukają pocieszenia w kościele, inni raczej oburzają się na cenniki sakramentów, które goszczą w wielu parafiach.

Inflacja również w kościele? Okazuje się, że ceny za sakramenty w niektórych miejscach również poszły w górę. Jak donosi "Super Express", chociaż normą powinno być przyjmowanie kwot za sakramenty "co łaska", w wielu parafiach ta metoda nie obowiązuje.

Nawet sam papież Franciszek potępił zbieranie opłat za pogrzeb, ślub czy chrzest na podstawie cennika. "Jeśli ludzie widzą interes ekonomiczny, oddalają się od Kościoła" - mówił duchowny z Watykanu. Kwota, którą wierni przynoszą do kościoła, powinna być oddana w zaciszu, do puszki, tak, by pieniądze i ich ilość były niewidoczne.

Inflacja w kościele. Ceny sakramentów poszły w górę?

Jak ustalił tabloid, ceny w kościołach miały pójść w górę. Na stronie serwisu możemy znaleźć "nieoficjalny cennik" za takie sakramenty jak chrzest, pierwsza komunia święta, ślub czy pogrzeb. Poniżej lista cen za sakramenty w dobie "inflacji".

  • chrzest: 100-500 zł
  • komunia święta: czasami nawet 500 zł
  • ślub: 500-2000 zł
  • pogrzeb: 800-5000 zł
  • modlitwa za zmarłego/msza: 40-200 zł
  • zaświadczenie o przyjęciu sakramentu: 0-200 zł.


Ceny za komunię czy bierzmowanie są różne. Zazwyczaj sakramenty te przyjmuje większa grupa dzieci lub młodzieży. W koszt ceremonii należy doliczyć prezent dla proboszcza lub parafii, fotografa, ubiór dziecka, opłatę za mszę, która zazwyczaj jest składkowa.

Zobacz także: #wieczornyPaciorek Sekretny cennik Kościoła. Internauci ujawnili kwoty w 2016 roku
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić