Jiang Zemin nie żyje. Były przywódca Chin zmarł w wieku 96 lat

49

Nie żyje Jiang Zemin. Były przywódca Chin oraz były sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin zmarł w wieku 96 lat. Chorował na białaczkę i choroby współistniejące. Śmierć polityka w oficjalnym liście do narodu potwierdziły chińskie media państwowe.

Jiang Zemin nie żyje. Były przywódca Chin zmarł w wieku 96 lat
Jiang Zemin. Były przywódca Chin zmarł w wieku 96 lat (wikimedia commons, wikimedia commons)

Jiang zmarł w środę wieczorem w Szanghaju, gdzie się wychował i dorastał. Były polityk miał 96 lat. Cierpiał na białaczkę i wielonarządową niewydolność. 

Informację o jego śmierci podała agencja informacyjna Xinhua. Do narodu chińskiego rządząca Partia Komunistyczna Chin wystosowała specjalny list, w którym żegna byłego przywódcę:

Śmierć towarzysza Jiang Zemina jest nieobliczalną stratą dla naszej partii i naszego wojska oraz naszych ludzi ze wszystkich grup etnicznych- czytamy w opublikowanym liście.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tysiące ogromnych baniek pod lodem na jeziorze. Zaskakujący widok w Chinach

"Nasz ukochany towarzysz", "mąż stanu" i "wojskowy strateg". Tak chińskie media narodowe żegnają Jiang Zemina

W liście do narodu Partia Komunistyczna Chin w ciepłych słowach pożegnała zmarłego. Nie zabrakło słów o jego zasługach, jednak jak zauważają dziennikarze CNN: Jiang doszedł do władzy po krwawej rozprawie z protestującymi w 1989 roku w Pekinie, a to w konsekwencji doprowadziło do międzynarodowego ostracyzmu wobec Chin. Wydarzenie to wywołało zaciekłą walkę o władzę na szczycie Komunistycznej Partii Chin między twardogłowymi reakcjonistami a reformatorami.

To właśnie te wydarzenia doprowadziło to do tego, że Jiang, początkowo postrzegany jako pracowity biurokrata, został wyniesiony na wysokie stanowisko. Został w końcu wybrany jako "lider kompromisu", w nadziei, że zjednoczy zwaśnione frakcje polityczne w Chinach. Taka ocena polityka jest popularna do dziś:

"Właśnie straciliśmy ostatniego umiarkowanego przywódcę Chin" - piszą internauci.

Jiang Zemin w latach 1989-2002 był sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin. Od 1989 do 2004 przewodniczył Centralnej Komisji Wojskowej, w latach 1993–2003 był przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej. Był także twórcą tzw. Zasady Trzech Reprezentacji.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić