Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|
aktualizacja

Kalifornia płonie. 60 tys. Amerykanów musiało opuścić swoje domy

1
Podziel się:

Mieszkańcy Kalifornii nie mogą spokojnie żyć. Wszystko za sprawą pożarów, które od pewnego czasu trawią tamtejsze tereny. 26 października 60 tysięcy mieszkańców południowej części stanu ewakuowało się ze swoich domów.

Kalifornia płonie. 60 tys. Amerykanów musiało opuścić swoje domy
Pożary w Kalifornii (PAP, EPA, ETIENNE LAURENT)

Koronawirus to nie jedyny problem mieszkańców Kalifornii w USA. Cały stan trawiony jest przez gigantyczne pożary, które zagrażają życiu mieszkańców. Krytyczna sytuacja zmusiła 26 października do ewakuacji aż 60 tysięcy osób mieszkających na południu stanu. Według telewizji NBC w miejscowości Irvine spłonęło ponad 1600 hektarów ziemi.

Codziennie do walki z żywiołem stają ryzykujący swoje życie strażacy. Ogień w Irivne próbowało ugasić aż 500 z nich. Niestety niektórzy doznają strasznych poparzeń, które zagrażają ich życiu. Pożar rozprzestrzenia się szybko z powodu wiatrów, które dodatkowo uniemożliwiają gaszenie ich z powietrza przez samoloty.

Nasi strażacy są jednymi z najodważniejszych, jeśli nie najodważniejszymi na świecie - powiedział szef władz pożarniczych w hrabstwie Orange Brian Fennessy.

Mieszkaniec stanu w rozmowie z NBC porównał pożary do scen z Apokalipsy św. Jana. Władze Kalifornii podjęły decyzję o przerwaniu dostaw prądu do niektórych rejonów. Ma to zminimalizować zagrożenie związane ze zniszczeniem instalacji elektrycznych. W niedzielę i poniedziałek ponad milion osób musiało radzić sobie bez energii elektrycznej.

Tegoroczne pożary w Kalifornii są największymi w historii stanu. Od początku maja odnotowano ich prawie 9 tysięcy. Ogień strawił powierzchnię miliona 747 tysięcy 289 hektarów. Straty materialne wynoszą na ten moment ponad 2 miliardy dolarów. W ich wyniku zginęło 31 osób i wiele zwierząt, które nie zdążyły uciec z palących się lasów.

Zobacz także: Samolot nad płonącym miastem. Wyjątkowe nagranie świadka
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Marcin
2 lata temu
Niech dalej w Kalifornii słuchają 'zielonych'. To jest efekt zostawiania lasów samych sobie blisko zabudowań. Lasy trzeba przecinać, zabierać suche itd. Niech uczą się od naszych 'lasów państwowych'. 'Zieloni' zniszczyli naszą puszczę przez pozostawienie puszczy kornikom. Wszędzie wycina się lasy tam gdzie jest kornik, aby zatrzymać szkodnika, ale w Polsce pod naporem UE wstrzymano wycinkę i obraz dzisiejszej puszczy jest porażający. Płaćcie 'zieloni' i UE za to zdegradowanie! Te wasze wskazówki nie uratowały puszczy tylko niemal doszczętnie ją zniszczyły. Nikt o tym nie mówi, a powinno się pokazywać jak to teraz wygląda.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić