Kamil Niewiński
Kamil Niewiński| 

Kiedy zmiana czasu na zimowy? Zmieni się więcej niż tylko dłuższy sen

7

Wielkimi krokami nadchodzi zmiana czasu na zimowy. Kiedy dokładnie będzie to miało miejsce, czy zbliżamy się do momentu, w którym zmiany czasu przejdą do historii, a także, na co tak właściwie będzie to miało wpływ?

Kiedy zmiana czasu na zimowy? Zmieni się więcej niż tylko dłuższy sen
PKP Intercity (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Zmiany czasu to coś, do czego wielu z nas jest praktycznie od zawsze przyzwyczajona - w Polsce na stałe wprowadzono ją bowiem w 1977 r. Dwa razy w roku przesuwamy wskazówki naszych zegarków - raz do tyłu, raz do przodu. Kiedy jednak będziemy świadkami najbliższej zmiany czasu i z czym będzie się ona wiązać?

Zmiana czasu na zimowy - kiedy dokładnie?

Najbliższa zmiana czasu już naprawdę niedługo. Dokładniej nastąpi to w nocy z soboty na niedzielę - z 28 na 29 października. Gdy wybije godzina 3:00, cofniemy wskazówki dokładnie o godzinę, z powrotem na 2:00. Oznacza to, że doba będzie o godzinę dłuższa, a co najistotniejsze, dłuższa będzie noc. Dla wielu z nas będzie to oznaczać, że pośpimy o godzinę dłużej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Po co zmieniamy czas na zimowy i letni? Ekspert tłumaczy

Czy to ostatnia zmiana czasu? Unia Europejska zmieniła swoją decyzję

Wiele mówiło się o tym, że już w 2023 r. Unia Europejska może podjąć decyzję o porzuceniu zmiany czasu. Od momentu, gdy po raz pierwszy wprowadzono te przepisy, świat mocno się zmienił - o wiele częściej funkcjonujemy przy świetle sztucznym, a przecież to z uwagi na chęć zoptymalizowania wykorzystania światła słonecznego w miejscach pracy, przede wszystkim fabrykach, wprowadzono czas zimowy i letni.

Prace nad przepisami rozpoczęto jeszcze przed pandemią, która jednak mocno pokrzyżowała plany. Ostatecznie państwa członkowskie UE mają czas do 2026 r., by wprowadzić wszystkie wymagane zmiany w przepisach. Możemy więc podejrzewać, że to właśnie wtedy najwcześniej porzucimy zmiany czasu.

Zmiana czasu na zimowy i ciekawy przypadek polskiej kolei

Zmiany czasu to nie tylko dłuższy sen czy przestawianie zegarków, chociaż w przypadku urządzeń podłączonych do Internetu ten problem znika - takie sprzęty zmienią godzinę samodzielnie. Mocnym argumentem, którym posługują się przeciwnicy zmiany czasu, jest to, co dzieje się w jej wyniku na kolei.

Jeżeli w nocy z 28 na 29 października będziecie chcieli odbyć szybką podróż pociągiem, możecie być zawiedzeni. Gdy wybije godzina 3:00, wszystkie kursujące pociągi po prostu zatrzymają się na godzinę. Wszystko po to, by zsynchronizować się z obowiązującym rozkładem jazdy. Nie jest to żadna nowość, lecz zawsze znajdą się osoby, które godzinnym postojem będą zaskoczone.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić