Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 
aktualizacja 

Kiepski czas dla oligarchy. Jest decyzja ws. Wiktora Medwedczuka

Wiktor Medwedczuk jeszcze nie wyjdzie na wolność. Zatrzymany w kwietniu przez SBU i oskarżany o zdradę stanu oligarcha, były deputowany do parlamentu ukraińskiego Medwedczuk posiedzi za kratami co najmniej do sierpnia.

Kiepski czas dla oligarchy. Jest decyzja ws. Wiktora Medwedczuka
Wiktor Medwedczuk po aresztowaniu przez SBU (Telegram)

Kiepski czas dla Wiktora Medwedczuka. "Kum Putina" (prezydent Rosji jest ojcem chrzestnym jego córki) posiedzi dłużej w areszcie. Sąd podtrzymał decyzję o areszcie byłego szefa administracji prezydenta Łeonida Kuczmy. Medwedczuk posiedzi za kratami do 9 sierpnia.

Jakby tego było mało, łyczakowski sąd dołożył Medwedczukowi solidne sankcje finansowe. Skonfiskowany ma być jego słynny, luksusowy wagon restauracyjny a także 279 obrazów, antyków i przedmiotów "pochodzących z kradzieży", należących do oligarchy.

Wagon ten, podarowany oligarsze na urodziny przez jego żonę, był zresztą dumą Medwedczuka. Ukraiński polityk trzymał go specjalnie przygotowanym peronie (!) w jednej ze swoich posiadłości. Była to kopia wagonu niemieckiej firmy Pullman i był przedmiotem szczególnej dumy bogacza.

Jak opisywał branżowy portal rynek-kolejowy.pl, wagon był wyjątkowo luksusowy. "Pełen jest drewna, aksamitnych obić, czerwieni i licznych złoceń oraz motywów z herbem Federacji Rosyjskiej" miał witraż na suficie, a oprócz tego wyposażony w łazienkę, kuchnię i dobrze zaopatrzony bar, mógł pomieścić do 40 osób.

Polityk, bogacz, zdrajca

Oligarcha, jeden z bogatszych obywateli Ukrainy, od dawna był na cenzurowanym. Przez trzy lata (2002-2005) był szefem administracji prezydenta Kuczmy. W jego posiadaniu był m.in. klub piłkarski Dynamo Kijów, banki, firmy branży energetycznej i kilka stacji telewizyjnych. W 2019 r. znowu trafił do Werchownej Rady (parlamentu) Ukrainy.

Jako deputowany partii Opozycyjna Platforma Za-Życie, kłopoty miał od 2020 r. Wtedy to prokuratura oskarżyła go o zdradę i spiskowanie z rosyjskimi politykami. W końcu trafił do aresztu domowego. Po wybuchu wojny w Ukrainie próbował zbiec z kraju, jednak w pierwszej połowie kwietnia został zatrzymany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.

Nie wiadomo na razie jakie będą jego dalsze losy. Sam Medwedczuk proponował m.in. wymienienie go na jeńców wojennych z zakładów Azowstal z Mariupola. Swoje trzy grosze mogą wtrącić do jego sprawy także Amerykanie.

W kwietniu dziennik "The New York Times" ujawnił, że nazwisko oligarchy przewija się w śledztwie, dotyczącym ingerencji Rosji w wybory prezydenckie z 2016 r. w USA. Medwedczuk miał znać się w amerykańskim lobbystą, Paulem Manafortem, oskarżanym o niejasne kontakty z byłym, prorosyjskim prezydentem Ukrainy, Wiktorem Janukowyczem.

Zobacz także: Anja Rubik o kryzysie w Ukrainie i jednoczesnym brylowaniu w Cannes
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić