Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Kontrowersyjna aplikacja rządu. Do sklepu wejdziesz, jeśli masz ją na telefonie

67
Podziel się:

Rządowe działania są ukierunkowane na to, aby rozprzestrzenianie się koronawirusa odbywało się w sposób kontrolowany. Właśnie dlatego zachęcani jesteśmy m.in. do zainstalowania aplikacji ProteGO Safe. Okazuje się, że jej posiadacze mogą liczyć na specjalne przywileje w sklepach.

Aplikacja ministerstwa potrzebna, by wejść do sklepu
Aplikacja ministerstwa potrzebna, by wejść do sklepu (Getty Images)

Aplikacja do wykrywania potencjalnego zarażenia. ProteGO Safe to aplikacja, której działanie jest oparte na module Bluetooth. Pozwala ona na komunikację pomiędzy urządzeniami, dlatego jeśli miniemy na ulicy osobę, u której zostanie stwierdzona obecność koronawirusa, łatwiej będzie określić szansę potencjalnego zarażenia.

Skąd w systemie pojawia się informacja o potencjalnym ryzyku? Od zakażonego. To ta osoba, w pełni anonimowo, poinformuje o zmianie swojego stanu zdrowia, zaznaczając to w aplikacji. Jeżeli zaznaczona zostanie opcja zarażenia, system automatycznie wyśle powiadomienie do urządzeń, które dana osoba minęła w ostatnich dniach.

Dlaczego może to nie zadziałać? Problemem przede wszystkim może okazać się skala. Aby takie aplikacje miały sens, musiałaby z nich korzystać zdecydowana większość społeczeństwa. To z kolei przeszkoda, bowiem aplikacja ma dostęp do naszej bazy kontaktów, a jej bezpieczeństwo jest przedmiotem wielu dyskusji.

"Niebezpiecznik" zwraca również uwagę na inny aspekt. Aplikacje wykorzystujące do komunikacji moduł Bluetooth nie działają poprawnie, jeżeli są w trybie tzw. działania "w tle". Oznacza to w praktyce, że aby zmaksymalizować zamierzone efekty, musielibyśmy chodzić cały czas z włączoną aplikacją na ekranie naszego smartfona.

Aplikacja ProteGO Safe. Specjalne przywileje w sklepach

Liczba użytkowników aplikacji kluczem do sukcesu. Rząd zdaje sobie sprawę, że aplikacja powinna pojawić się na zdecydowanej większości smartfonów, aby przyniosła oczekiwane skutki. Między innymi dlatego w rozporządzeniu dotyczącym II etapu luzowania gospodarki możemy znaleźć dość kontrowersyjne zapisy. Okazuje się, że osoby z aplikacją nie będą musiały czekać w kolejkach do sklepów.

Dopuszczalne jest jednoczesne wpuszczenie do danego obiektu o 10 proc. wyższej liczby osób, o ile ponadnormatywne osoby posiadają aplikację ProteGO Safe. Takie osoby w razie braku wolnych miejsc w sklepie/lokalu nie otrzymują przywilejów jeśli chodzi o stanie w kolejkach.

Wytyczne resortu rozwoju w oczywisty sposób dyskryminują klientów bez ProteGO Safe. Nie chodzi jedynie o osoby starsze, które często nie posiadają smartfonów, ale również np. o właścicieli iPhone'ów. Póki co, aplikacja wciąż jest dostępna jedynie w sklepie Google Play. Rząd obiecuje, że wersja na iOS się pojawi, ale na razie w AppStore jej nie ma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(67)
Pitchman
2 lata temu
Wstęp do znamienia bestii
007
2 lata temu
....kluczem do sukcesu....w szpiegowaniu ludzi.
szabes goj
2 lata temu
"Ja Osa" lub "NPTV" mówią prawdę o zarazie, kanał na żywo, ludzie wypowiadają się na Youtube, zobacz i przekaż dalej.
USA
2 lata temu
SPRZEDALI NAS INTERNET OGŁUPIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kim
2 lata temu
A ja mam swiety spokój bo mama najprostszy telefon z klapka i klawiatura na przyciski
123
2 lata temu
nie mam zamiaru instalowac syfu na telefon, ciekawe jakie jeszcze informacje zbiera aplikacja
hiha
2 lata temu
Niech sobie ją w d..pe wsadzą !!!
na logikę
2 lata temu
Nie ma problemu. Jesli wszyscy dostaniemy taki telefon z taką aplikacją, opłacony, to mogę go nosić. Osobno, oprócz swojego.
Yhbk
2 lata temu
Aplikacja naszego rządu, a ma nazwę po angielsku. Może to jednak pomysł innych mędrców ? Śmierdzi to na kilometr, mogę stać w kolejkach z tymi którzy tego nie używają. Druga kolejka będzie z barankami :)
Sarek
2 lata temu
Czytam i nie wierzę. Mam nadzieję ludziska, że tego używać nie będziecie. Prawdę mówiąc, zastanawiam się nad zrezygnowaniem z telefonu. Będę przynajmniej oryginalny. Nie mam tatuaży i nie będę miał telefonu :)
majkomajk
2 lata temu
Porwali się z motyką na słońce, widze emerytów jak to obsługuja. Pis uderzył w swój elektorat a wirus jak grypa. Takie manewry to mogliscie sobie w sredniowieczu robic Kompromitacja stulecia o ile nie wiecej.
PiTT
2 lata temu
Instalujesz oceniasz na minimum i w końcu Google wywali ją ze sklepu. Ważne aby opisywać, że to aplikacja szpiegująca
qwertyu
2 lata temu
A jak mam zwykły telefon to co ? Co z preziem jak on wcale nie ma telefonu ?
Heretyk
2 lata temu
Ale to oni się mają starać żeby przyciągnąć klientelę. A nie my żeby tam wejść. Są sklepy online przecież. Nie starczy galerianom ani na czynsz ani na wypłatę dla sprzedawców z nudów siedzących na fb. Antyreklama.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić