Aniela Siwek| 
aktualizacja 

Koronawirus atakuje mózg. Wstrząsające wyniki badań

36

Utrata węchu lub smaku, bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy i nudności to częste objawy Covid-19. Jak udowadniają naukowcy z Berlina, są efektem przedostania się koronawirusa do mózgu.

Koronawirus atakuje mózg. Wstrząsające wyniki badań
Naukowcy z Niemiec odkryli jak koronawirus działa na mózg. (Pixabay)

Koronawirus powoduje poważne problemy neurologiczne. Naukowcy z Niemiec przeprowadzili sekcje zwłok 33 pacjentów zmarłych na Covid-19, aby móc dokładnie zbadać, jak oddziałuje na poszczególne organy wewnętrzne. Wyniki badań opublikowano 30 listopada w Nature Neuroscience.

Zbadano śluz z nosa, a także próbki tkanki mózgowej. Największe ilości koronawirusa były obecne w śluzie jamy nosowej, ale znaleziono je również w mózgu. Dr Frank Heppner, współautor badania stwierdził, że jest to wysoce prawdopodobnie, że to właśnie przez nos wirus dostaje się do mózgu.

Koronawirus atakuje mózg

Nasze dane sugerują, że wirus przemieszcza się z komórki nerwowej do komórki nerwowej, aby dotrzeć do mózgu. Jest jednak prawdopodobne, że wirus jest również przenoszony przez naczynia krwionośne, ponieważ dowody na obecność wirusa znaleziono również w ścianach naczyń krwionośnych –wyjaśnia dr Helena Radbruch pracująca nad tymi badaniami.

Zobacz także: Sposób na otwarcie hoteli. Branża nie rozumie, dlaczego rząd się na to nie zdecydował

Obecność koronawirusa w mózgu nie jest niczym wyjątkowym. Inne wirusy także mogą się tam dostać m.in. wirus opryszczki, grypy i wścieklizny. Według naukowców może to tłumaczyć określone objawy Covid-19 takie jak utarta węchu, zawroty głowy czy też brak koncentracji.

Obecność wirusa w komórkach nerwowych błony śluzowej nosa stanowi dobre wyjaśnienie objawów neurologicznych występujących u pacjentów - takich jak utrata węchu czy smaku. Znaleźliśmy go również w obszarach mózgu, które kontrolują funkcje życiowe - takie jak oddychanie - wyjaśnia ekspert Profesor Heppner

Nie można zatem wykluczyć, że zaostrzone objawy również są zasługą przedostania się wirusa do mózgu. Mowa tu głównie o dusznościach i problemach z układem oddechowym.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić